Kullar, Başiskele

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kullar
—  Mahalle  —
Kocaeli
Kocaeli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kocaeli
İlçe Başiskele
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 13,730
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0 (262) 349
İl plaka kodu 41
Posta kodu 41140
İnternet sitesi:

Kullar, Kocaeli ili Başiskele ilçesine bağlı semttir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşmenin Kullar adını almasında bir rivayet vardır: Osmanlı döneminde Kullar’ın güneyinde Paşa Dağı mevkiinde bir kale var. Bu kalede Padişah’ın askerleri varmış. Bu askerler düşmanlar tarafından öldürülmüş. Bu haber padişaha ulaşınca Padişah; "Vah Kullarım!" demiş. Bundan sonra buranın adı Kullar kalmıştır[kaynak belirtilmeli].

Kullar tarihi geçmişine baktığımızda; Güneyinde Paşadağ mevkiinde bulunan ve Bizans dönemine ait kale kalıntıları mevcuttur. İzmit´in Orhan Bey tarafından fethedildiği zaman, bu kalenin fetihten önce kuşatıldığı rivayet edilmektedir. Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğünce koruma altına alınan Kilez Deresi üzerindeki kemer köprünün ve Bağdat Yolu'nun belde sınırları içinde olması, geçmişi hakkında tarihi ipuçları vermektedir.

1843 yılında Kilez Deresi yakınlarında ordunun çuha (askeri kumaş) ihtiyacını karşılamak amacıyla "Çuka Fabrika-i Hümayun"u işletmeye açılmıştır[1]. 1860 yılında Tatar göçmenlerin yerleştiği mahalleye 1878'de Rumeli, 1935'te Romanya'dan gelen göçmenler ile Cumhuriyet döneminde Doğu Karadeniz'den de insanlar gelerek buraya yerleşmiştir[2].

Belde teşkilatı 2008 yılında çıkarılan 5747 sayılı Kanun uyarınca kapatılmış ve yeni kurulan Başiskele ilçesine bağlanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmit Körfezi'nin güneyinde, Samanlı Dağları'nın eteğinde yer alır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim sınırlarında 3 ilkokul, 3 ortaokul ile Kocaeli Üniversitesi'ne bağlı olarak 1992 yılından bu yana Kocaeli Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır[3]. 2003 yılında işletmeye açılan ve İzmit'in doğusu ile diğer bazı yerleşim alanlarından gelen atıksuların arıtıldığı Başiskele Kullar Atıksu Arıtma Tesisi yerleşim sınırlarında yer almaktadır[4]. Sağlık ile ilgili olarak semtte iki adet aile sağlığı merkezi hizmet vermektedir[5]. Yerleşimde çeşitli sanayi kuruluşları ve sanayi tesisleri bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]