Kullar, İzmit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kullar, Kocaeli
—  Köy  —
Kocaeli
Kocaeli
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Kocaeli
İlçe Başiskele
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 262
İl plaka kodu 41
Posta kodu 41140
İnternet sitesi:

Kullar, Kocaeli ili Başiskele ilçesine bağlı semt. İzmit Körfezi'nin güneyinde, Samanlı Dağları'nın eteğinde yer alır.

Târihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşmenin Kullar adını almasında bir rivâyet vardır: Osmanlı döneminde Kullar’ın güneyinde Paşa Dağı mevkiinde bir kale var. Bu kalede Padişah’ın askerleri varmış. Bu askerler düşmanlar tarafından öldürülmüş. Bu haber padişaha ulaşınca Padişah; "Vah Kullarım!" demiş. Bundan sonra buranın adı Kullar kalmış. Bu rivâyete nazaran Yeni Cuma camiini yaptıran Pertev Mehmed Paşanın vakfiyesinde câmiye vakıf olan araziler Köse karyesi ve bugünkü Değirmen mevkiilerinden başlayıp Kullar mevkilerini kapsadığından bahisle buralarda oluşturulan çiftlikte çiftçilik yapması gayesiyle paşa kullarından bazılarının yerleştirilmesi ve arabacılık denen taşıma vazifesini de görmeleri ifade edilmiştir. Pertev Mehmet Paşa vefatı 1573 muhtemel vakfiye bu tarihten önce düzenlenmiştir. Kullar adının bu tarihten sonra başladığı büyük ihtimaldir. 1846 tarihli temettuat defterinde Kullar karyesinde sakin olanlardan bazılarının arabacı olması bazılarınında arabacıoğlu lâkabını taşıması bunu doğrular. Eski bazı belgelerde Kullar çiftliği diye geçmesi de vakfiye ile ilgili olduğunu düşündürmektedir.

Kullar tarihi geçmişine baktığımızda; Güneyinde Paşadağ mevkiinde bulunan ve Bizans dönemine ait kale kalıntıları mevcuttur. İzmit´in Orhan Bey tarafından fethedildiği zaman, bu kalenin fetihten önce kuşatıldığı rivayet edilmektedir.

1840'lı yıllarda, 1. Abdülmecid´in; ordunun çul (askeri kumaş) ihtiyacını karşılamak amacıyla kurmuş olduğu çuha dokuma fabrikası sayesinde, bölgeye yerleşen insanlar; ayrıca Trabzon vilayetinden gelen 93 Muhâcirleri, önce Serin Dere daha sonra da Tepecik ve Ak Sığın köylerinin oldugu mevkiilere gelmişler, zaman içinde Kullar´a dâimi olarak yerleşerek, semtin oluşumunda etken olmuşlardır.

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğünce koruma altına alınan Kilez Deresi üzerindeki kemer köprünün ve Bağdat Yolu'nun belde sınırları içinde olması, geçmişi hakkında tarihi ipuçları vermektedir.