Kullar, İzmit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kullar, Kocaeli
—  Köy  —
Kocaeli Turkey Provinces locator.jpg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Kocaeli
İlçe Başiskele
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 262
İl plaka kodu 41
Posta kodu 41140

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşmenin Kullar adını almasında bir rivayet vardır: Padişahlık döneminde Kullar’ın güneyinde Paşadağı Mevkii’nde bir kale var. Bu kalede Padişah’ın askerleri varmış. Bu askerler düşmanlar tarafından öldürülmüş. Bu haber padişaha ulaşınca Padişah; "Vah Kullarım!" demiş. Bundan sonra buranın adı Kullar kalmış.Bu rivayete nazaran Yenicuma camiini yaptıran Pertev Mehmet Paşanın vakfiyesinde camiye vakıf olan araziler Köse karyesi ve bugünkü Değirmen mevkilerinden başlayıp bugünkü Kullar mevkilerini kapsadığından bahisle buralarda oluşturulan çiftlikte çiftçilik yapması gayesiyle paşa kullarından bazılarının yerleştirilmesi ve arabacılık denen taşıma vazifesinide görmeleri ifade edilmiştir.(Pertev Mehmet Paşa vefatı 1573- muhtemel vakfiye bu tarihten önce düzenlenmiştir.) Kullar adının bu tarihten sonra başladığı büyük ihtimaldir.1846 tarihli temettuat defterinde Kullar karyesinde sakin olanlardan bazılarının arabacı olması bazılarınında arabacıoğlu lakabını taşıması bunu doğrular.Eski bazı belgelerde Kullar çiftliği diye geçmeside vakfiye ile ilgili olduğunu düşündürmektedir.


Kullar Beldesinin tarihi geçmişine baktığımızda; Güneyinde Paşadağ mevkiinde bulunan ve Bizans dönemine ait kale kalıntıları mevcuttur.

İzmit´in Orhan Bey tarafından fethedildiği zaman, bu kalenin fetihten önce kuşatıldığı rivayet edilmektedir.

1840'lı yıllarda, 1. Abdülmecit´in; Ordunun çuha (çul - askeri kumaş) ihtiyacını karşılamak amacıyla, belde de kurmuş olduğu çuha dokuma fabrikası sayesinde, bölgeye yerleşen insanlar; ayrıca, 160 yıl öncesine dayandığı söylenen; Trabzon´dan gelen 93 muhacirleri, önce Serindere, Tepecik ve Aksığın´a gelmişler, zaman içinde Kullar´a daimi olarak yerleşerek, bugünkü beldenin oluşumunda etken olmuşlardır.

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğünce koruma altına alınan Kilez Deresi üzerindeki kemer köprünün ve Bağdat Yolu'nun belde sınırları içinde olması, geçmişi hakkında tarihi ipuçları vermektedir.