Kullanıcı mesaj:Peter Isotalo

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Hoş geldin![kaynağı değiştir]

  Gönüllü katılımcıların çabalarıyla 250 dilde oluşturulmaya çalışılan ansiklopedinin Türkçe bölümü olan Vikipedi'ye hoş geldin!

  Katkıda bulunurken cesur ol! Hadi kolay gelsin. - Yardım gönüllüleri.


  VikiÇağrı: Memleketini tanıt![kaynağı değiştir]

  Safranbolu Old Government Building and Clock Tower.jpg

  Vikipedi'de doğduğun veya oturduğun il, ilçe kasaba ya da köy hakkında bir sayfa var mı diye bir ara... Buldun mu? Bu hâli ile senin memleketine yakışıyor mu, kendine bir sor! Daha anlatılması gereken ne kadar çok şey var değil mi? Eklenmesi gereken nice resim...

  Eğer "bu hâli ile benim memleketime yakışmaz" veya "koskoca ansiklopedide nasıl olur da memleketim hakkında madde bulunmaz" diyorsan kolları sıva ve onu sen tanıt! Zannettiğin kadar zor değil. Sadece birkaç biçem kuralına dikkat etmen ve tarafsız, ansiklopedik bir dil kullanman gerek. Safranbolulu arkadaşlar ne güzel derlemişler, sen neden yapamayasın?

  İlk adımlar[kaynağı değiştir]

  Menemen.jpg

  İlk önce bir miktar bilgi topla: Tam olarak nerededir? Nüfusu kaçtır? Tarihi nasıldır, bu yerleşim yerini kim kurmuştur? Ne üretilir? Görülmesi gereken yerleri nerelerdir, niye ziyaret etmek gerekir? Tarihi eserler ya da doğa güzellikleri var mıdır? Ne yenir, ne içilir, türküleri, öyküleri ve hatta efsaneleri nelerdir? Yaşlılarla konuşup, sözlü tarihe de yer verebilirsin.

  Bu bilgileri İnternette de bulabilirsin, ama kesinlikle bulduğun bilgileri kopyalayıp yapıştırma, bilgileri kendi sözlerinle aktar! Yoksa telif hakkı ihlâli olarak silinir.

  Biz de görelim![kaynağı değiştir]

  Çektiğin resimler varsa bunları Vikipedi'ye yükle, yüklerken bu resmi kamuya bağışladığını açıklayan şablonu ekle: {{KM-Kişisel}} (bunu kopyala yapıştır). "Hakkını helal etmediğin" resimler, telif ihlalinden silinebilir.

  Vikipedi:VikiProje Türkiye yerleşim birimleri[kaynağı değiştir]

  Türkiye'nin yerleşim birimleri hakkında nasıl katkıda bulunabileceğini buradan daha ayrıntılı öğrenebilirsin. Örneğin; maddede kullanabileceğin şablonlar, sayfanın daha düzgün görünmesini sağlayacaktır, doğru kategoriye eklersen arayanlar daha kolay bulacaktır vb.

  Kolay gelsin!


  Yeni gemi![kaynağı değiştir]

  I noticed you were working on translating the article on Vasa. I don't know a word of Turkish, but it's always a treat to see articles I have worked on a lot translated into more languages, especially fairly large ones like Turkish. I can't help you with the translation, but if you have any need of fact clarifications, don't hesitate to get in touch with me. The English-language talkpage is your best bet to contact me through.

  Good luck with the translation.

  sincerely yours,
  Peter Isotalo 20:13, 4 Temmuz 2011 (UTC)

  Greetings, I have noticed your article while I was skimming through English Wikipedia. Congratulations for your work. If I need additional information I will surely contact you. However the article has to be supported in many ways in Turkish Wikipedia. We didn't have any article about the museum ship, so I had to create that first for example. Regards... Ertly 04:59, 5 Temmuz 2011 (UTC)