Kullanıcı mesaj:Ledmelon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hoş geldin[kaynağı değiştir]

Bu su soğuk değil. cesur ol!
  • İlk maddeni hemen yazabilirsin! Hata yapmaktan korkma ve cesur ol! Sana yardım etmeye hazır çok sayıda kullanıcımız var.
  • Vikipedi'de metin biçimlendirmesi (örn: kalın yazı, eğik yazı) için basit kurallar vardır. Bunları öğrenmek için programlama bilmek veya teknik deneyime sahip olmak gerekmez. Vikimetin sayfasından kuralları hemen öğrenebilirsin. Deneme yapmak istersen deneme tahtanızı kullanabilirsin. Sayfa nasıl yazılır? sayfasında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsin. Temel deneyimi kazandıktan sonra Biçem El Kitabı sayfasından maddelerin nasıl yapılandırılması gerektiği konusunda çok sayıda bilgi alabilirsin.
  • Vikipedi'de yapacak çok iş var! Gördüğün içerik ve yazım hatalarını düzeltebilir, ilgilendiğin konuları ekleyebilir, olanları geliştirebilirsin. Topluluk Portali sayfamızda yapılmayı bekleyen işlerin bir listesini bulabilirsin.
  • Vikipedi'nin çoğu kişinin alışık olmadığı bir lisans politikası vardır. Bu politikaya göre bazı istisnalar dışında Vikipedi'ye kendi yazmadığın bir metni eklememen, her şeyi kendi ifadelerinle yazman gerekir. Aynı şekilde lisans durumunu bilmediğin resim ve ortam dosyalarını Vikipedi'ye yüklememen gerekir. Tüm bu metin ve dosyalar telif hakkı ihlali nedeniyle silinir. Resim veya ortam dosyasını kendin ürettiysen, özgür lisanslar arasından seçim yaparak yükleyebilirsin.
  • Tüm soruların için Yardım ve Sıkça Sorulan Sorular sayfaları seni bekliyor. Eğer burada yanıtlanmayan bir sorun varsa Danışma Masası sayfasına başvurabilirsin. Bunun dışında IRC'deki #wikipedia-tr kanalındaki kullanıcılar da sana yardımcı olacaktır.
  • Diğer ansiklopedi kullanıcılarına kendinle ilgili bilgiler vermek istersen kullanıcı sayfana Babil kutuları koyabilirsin. * Diğer kullanıcıların sayfalarına gidip "Mesaj" sekmesine ve sonrasında "+" düğmesine tıklayarak onlara mesaj gönderebilirsin. Yazdıklarının sonuna ~~~~ koyarak imza atman gerekir. Ayrıca lütfen diğer kullanıcılarla iletişimde nezaketi elden bırakmaman ve olumsuz kişisel yorumlarda bulunmaktan kaçınıp içeriğe odaklanman gerektiğini unutma!
  • Kolay gelsin!

--Karşılayıcı (mesaj) 15.15, 8 Temmuz 2020 (UTC)

İyi vikiler[kaynağı değiştir]

Sevgili Ledmelon, Vikipedi'ye katkılarınız için çok teşekkürler. Covid-19 önlemleri kapsamında pek çoğumuzun evinden çıkmadığı şu dönemi elimizden geldiğince Türkçe Vikipedi'ye katkı için kullanmak en güzel uğraş! Türkçe Vikipedi'nin her alanda uzman kişilerin bilgisine, emeğine çok ihtiyacı var ve katkılarınız çok değerli. Elinize sağlık.

Eğer Vikipedi'ye katkılarınız sırasında sorunuz, yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir konu olursa deneyimli bir vikipediste veya Köy Çeşmesi'ne mesaj bırakabilirsiniz. Ayrıca birine hızlıca ulaşabilmek için Wiki-dışı bir ortamı kullanmak isterseniz şu adresteki Telegram grubuna da katılabilirsiniz.

Size Türkçe Vikipedi başta olmak üzere Türkçe özgür bilgi ve içeriğin gelişimi ve desteklenmesi için çalışan Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) adlı oluşumu da tanıtmak isterim.

WMTR üyeleri üniversiteler, kütüphaneler ve müzelerle çalışarak Vikipedi'yi geliştirmeye, katkıları arttırmaya çalışmakta. Bir süre önce İstanbul'da Salı akşamları düzenli olarak vikipedistler arasında sosyal buluşmalar gerçekleştirilmeye başladı. Şimdi bu buluşmalar çevrimiçi olarak İstanbul ve İstanbul dışından dileyen tüm vikipedistlerin katılımı ile gerçekleşiyor. Müsait olduğunuz bir zaman dilerseniz bu toplantılara da bekleriz. Tarafıma e-posta ile ulaşabilirseniz adresinize davet göndermek isteriz.

Kolay gelsin ve iyi vikiler Face-smile.svg Sakhalinio (mesaj - e-posta) 21.50, 8 Temmuz 2020 (UTC)

Çeviriler[kaynağı değiştir]

Merhaba ve Ledmelon, Timurluların Avrupa ile İlişkileri maddesine denk gelince katılımınızı farkettim. Sonra gördüm ki tarih maddelerinin çevirileriyle ilgileniyorsunuz. Elinize sağlık, bazılarını okuyacağım. Size bir bilgiyle katkı vermek istedim. Bir maddenin çevirisini yaptığınızda, (interviki bağlantısı diye de adlandırdığımız) maddenin diğer dillerle bağlantısını oluşturmak gerekiyor. Sol menüdeki diğer diller altından "Bağlantı ekle" düğmesiyle yapabilirsiniz. İngilizce maddesi için enwiki ve İngilizce madde adını girmeniz yeterli oluyor. İyi vikilemeler. --iazak (mesaj) 15.49, 22 Temmuz 2020 (UTC)

Timurlu Rönesansı maddenizi kısmen okudum. Tekrar elinize sağlık. Çoğu biçimsel olmak üzere şurada göreceğiniz düzenlemeleri yaptım. Bunlara bakarak standartlara göre bu ve diğer maddelerde düzenlemelerinize devam edebilirsiniz.
İki örnek vereyim. Bir kaynağı tekrar referans göstermek gerektiğinde aynı kullanım yerine yalnızca <ref name=":0"/> yazıyoruz, yoksa hata veriyor. İç bağlantıları giriş bölümünde verildikten sonra, maddenin kalanında ilk geçtiği noktada bağlantılandırılıyor, sonrasında bağlantılar tekrarlanmıyor. (Tabii madde çok uzun veya özellikle o noktada bağlantı verilmesinin özel bir önemi yoksa.) Tercihen resim altı yazılarında da genellikle iç bağlantılar tekrarlanıyor.
Bu arada ContentTranslation uygulaması da hâlen biçimsel hatalar yapıyor, kendimiz düzeltmek durumunda kalıyoruz. Düzenlemelerin birçoğunun nedeni ContentTranslation.
Başarı ve katkılarınızın devamını diliyorum. --iazak (mesaj) 17.47, 22 Temmuz 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Editors Barnstar Hires.png Düzeltmen Yıldızı
Karsakpay Yazıtı icin tesekkurler. Beshogur (mesaj) 08.28, 4 Ağustos 2020 (UTC)