Kullanıcı mesaj:Cem Rize

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Eski mesajlara arşivden ulaşabilirsiniz.

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Editors Barnstar Hires.png Düzeltmen Yıldızı
Düzenlenmesi gereken sayfalarla ilgili çalışmalarınız takdir edilesi, devamını görmek dileğiyle, elinize sağlık, iyi çalışmalar... Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.30, 3 Haziran 2018 (UTC)

Filiz Aker maddesi[kaynağı değiştir]

Bu haliyle SAS'a taşırmısınız birde böyle karar verilsin... Daha önceden karar verilmiş maddeler tekrar ikinci bir SAS görüyor bildiğim kadarıyla iki dilde çevrimi yapılmış kabul edilmiş lütfen...--74.82.60.69 05.52, 5 Haziran 2018 (UTC)

Cinayet zamanından bu yana hiçbir yerde konu olmamış. Önceki SAS zamanı çalışan kaynakların da çoğu kullanılamaz hale gelmiş (erişilemiyor). Şimdiki SAS sonucunun farklı olma ihtimali yok. Diğer dillerde silinmemiş olmasının sebebi, o dillerdeki kimsenin konuyu detaylı incelememiş olması ya da farklı kayda değerlik kıstaslarına sahip olmaları. Burayı alakadar etmiyor.@74.82.60.69 Cem 53 (mesaj) 06.06, 5 Haziran 2018 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Copyeditor Barnstar Hires.png Redaktör Yıldızı
"Vikipedi düzenle" kategorisindeki maddelere olan katkılarınız için teşekkürler. Sayginerv-posta 09.46, 5 Haziran 2018 (UTC)

Laz[kaynağı değiştir]

Merhaba Cem Bey, gelişigüzel bir biçimde kaynak içermeden toplu olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türk tanımlanan kişi maddelerini değiştirme nedeninizi öğrenebilir miyim? --Ali Haydar (mesaj) 08.51, 11 Haziran 2018 (UTC)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Kürt kökenli insanların maddesinde “Kürt” oldukları belirtiliyor. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan Türk kökenli insanların sayfasında “Türk” oldukları belirtiliyor. Vikipedide nerenin vatandaşı oldukları değil, kökenleri belirtiliyor. Bunun doğru mu yanlış mı olduğunu köy çeşmesinde tartışabiliriz. Peki siz Türk olarak tanımladığınız kişilerin Türk olduğunu kaynaklandırabilir misiniz ? Ben fırsatımı bulduğumda kaynaklandıracağım. @Ali Haydar Cem 53 (mesaj) 10.21, 11 Haziran 2018 (UTC)

Beyefendi adları soyadları, doğum ve yaşadığı yerleri belli olan insanların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu kanıtlamaya gerek var mı? Gelişigüzel ekleyerek olmaz efendim, milli futbolcuları dahi Laz milli sporcu olarak değiştirmişsiniz bunun konuşacak, tartışacak bir yanı varsa seve seve tartışalım. --Ali Haydar (mesaj) 10.24, 11 Haziran 2018 (UTC)

Nerenin vatandaşı oldukları değil, kökenleri önemlidir. Mesela Katalanların çoğunlukta olduğu bir ülke yok. Şimdi bu mantıkla tüm Katalanları yok mu sayacağız ? Tüm Katalanları İspanyol mu kabul edeceğiz ? Aynı zamanda bu insanların çoğunun doğum yerinde ve zamanında bölgede yaşayan Türk nüfusu yoktu ya da azınlıktaydı. Soyadları da hepsi olmasa bile çoğunlukla sadece Lazlar tarafından kullanılan soyadlar. Adlarının ne olduğu ise bir önem teşkil etmiyor. Mesela David ismi çoğu Hristiyan nüfusu çoğunlukta olan ülkede kullanılır. Muhammed ismi de çoğu Müslüman nüfusu çoğunlukta olan ülkede kullanılır. Bu ne vatandaşlığı, ne de kökeni belli eder. @Ali Haydar Cem 53 (mesaj) 10.33, 11 Haziran 2018 (UTC)

Kökene niye bu kadar taktınız efendim, nerede yazıyor Vikipedi'nin kökenlerini yazmayı şart koştuğu. Tarihsel olarak ele alma konusunda Katalanlar ile Lazlar örneği son derece birbirinden uzak örnekler. Savınızı daha benzer örneklere dayandırmanızı öneririm. Değiştirdiğiniz maddelerden hangi birinde kişinin Laz olduğuna dair bir emare, kaynak var? Hiç birinde yok efendim, belki siz o kişinin Laz olduğunu kaynaklarla kanıtlayabilirsiniz ama yapmıyorsunuz, gelişigüzel bir biçimde eklenmiş gibi gözüküyor. Ben etnik konularda hassas ve duygusal olan kişilerin bu konuda ansiklopedi yazmaması taraftarıyım. İş fanatikliğe, tarafsızlığa, çeşitli problemlere yol açabilir. --Ali Haydar (mesaj) 10.41, 11 Haziran 2018 (UTC)

Kökenleri yazma şartı yok, ama bu yazılmaması ya da yanlış yazılması için bir gerekçe değil. Bunun duygusallıkla, taraflılıkla ya da fanatiklikle alakası yok. Ben olanın yazılması taraftarıyım. Vatandaşlıkları ekstradan yazılabilir. Katalanlar örneği uygun değilse her hangi bir azınlık grup örnek gösterilebilir. Cem 53 (mesaj) 11.00, 11 Haziran 2018 (UTC)

Bağımsız ve güvenilir kaynakla dilediğiniz maddeye ekleme yapabilirsiniz Cem Bey, bunda problem yok. Problem bunu yapmamanızda ve gelişigüzel toplu değişikliklere gitmenizde. Cumhuriyetin Türk tanımı yurt sınırları içinde yaşayan, Türkçe konuşan, Türk vatandaşlığına sahip insanlardır. Türk tanımı bir ırk olarak değil örneğini verdiğim tanım içindir. Savınıza karşı örnek olarak Amerikalı örneğini verebilirim. Birleşik Devletlerde sayısız İrlanda, Fransa, Almanya, İtalya ve çeşitli ülke kökenli insan mevcut. Biz hepsini Amerikalı olarak tanımlıyoruz, neden? Çünkü Amerikalı tanımı bir ırkı değil bir milleti tanımlıyor. Ayrıca milliyet düzenleme demişsiniz yaptığınız değişikliklerde. Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus anlamına gelen bu kelimeyi Türk tanımı altında kullanmamak hangi düşünce tarzının ortaya koyduğu bir yorumdur size sormak istiyorum Cem Bey. --Ali Haydar (mesaj) 11.11, 11 Haziran 2018 (UTC)

Bu tanıma uymasına rağmen Türk olduğu belirtilmeyip, Çerkes, Ermeni ya da Kürt olduğu belirtilen çok sayıda insan var. Bu mantığa göre bu maddelerin hatalı olması gerekiyor. Aynı zamanda cumhuriyetinin Türk yorumunun objektif olduğunu düşünmüyorum. Bu yorum, anadolu halklarını milli mücadele döneminde bir arada tutmak için söylenmiştir. Başka bir dilin ansiklopesinde tanım olarak kullanılmayabilir ve kabul edilmeyebilir. Amerika örneği ise çok ekstrem bir örnek. Dünyada Amerika gibi değişik milliyetten insanların bir arada olduğu başka bir ülke yoktur. Tüm dünya standartlarını Amerika’ya göre belirlemek doğru olmaz. Cem 53 (mesaj) 11.28, 11 Haziran 2018 (UTC)

Olabilir Cem Bey, insanlar kendini çeşitli biçimlerde tanımlayabilir, kişinin beyanı esastır, koyun maddeye bağımsız ve güvenilir kaynağınızı bir şey demeyelim. Ama tarih böyle yazılmaz, kaynak adına hiç bir şey yok. Gelişi güzel değiştiriyorsunuz, olmaz böyle. --Ali Haydar (mesaj) 12.10, 11 Haziran 2018 (UTC)
  • Cem Bey, kullandığımız kaynaklara dikkat edelim. Güvenilir ve bağımsız kaynaklar kullanıp, özgün araştırmalara yer vermeyelim. --Ali Haydar (mesaj) 16.05, 11 Haziran 2018 (UTC)
  • Maddedeki kökenini değiştirdiğim insanların kökeni, halk için bir anlam ifade etmiyor. Çok ünlü bir siyasetçi ya da dünyanın en iyi futbolcusu değiller. Çoğunu insanların büyük çoğunluğu tanımıyor. Hatta bazılarının kayda değerliği şüpheli. Haliyle kendileri özel olarak bir açıklama yapmazlarsa hiçbir bağımsız ve güvenilir kaynak bunu "direkt" olarak haber yapmaz. Ama bu, bahsi geçen çoğu kişinin ufak bir araştırma sonucu Laz ya da Hemşinli olduğunun tespit edilmesini engellemiyor. @Ali Haydar Cem 53 (mesaj) 16.21, 11 Haziran 2018 (UTC)
Elinizde somut kaynak yoksa özgün araştırma sonucu öznel çıkarılar yaparak ekleme yapamazsınız Cem Bey, ansiklopedi, tarih böyle yazılmaz. --Ali Haydar (mesaj) 16.36, 11 Haziran 2018 (UTC)

Kürtaj Dede silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Kürtaj Dede) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Kürtaj Dede sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Ali Haydar (mesaj) 18.09, 12 Haziran 2018 (UTC)

Politika teklifi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Köy çeşmesindeki politika bölümünde, adlandırma kuralları ile ilgili bir politika teklifi var. Müsait olduğunda okuyup, değerlendirme ve görüşlerini belirtebilir misin? İyi günler.--RapsarEfendim? 20.44, 18 Haziran 2018 (UTC)