Kullanıcı mesaj:Beşiktaşlı48/2010 Nisan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Merhaba[kaynağı değiştir]

 • Bazı kullanıcılar değişiklikleri geri alırkene ... tarafından yapılan 2010-03-23 01:46:05 tarihli değişiklik geri getirildi. diye bir özet bırakmaktalar. Acaba bu nereden ayarlanılabilir?-- FinlandiyalıM 19:17, 1 Nisan 2010 (UTC)
  • Merhaba, bu özellik monobookta var, bendeki bazen çalışıyor bazen çalışmıyor, manuel olarak kopyala-yapıştır yaptığımda oluyor. Monobook'unuz varsa bir araştırın, benim monobook'u Yabancı yapmıştı, bu işlerden benden daha iyi anladığını biliyorum:) İyi çalışmalar...Vikiçizer 19:27, 1 Nisan 2010 (UTC)
 • Teşekkürler. Müjdeniz olsun Karaçay-Balkar Vikipedisi açıldı. Hem intervikiye hemde metakutuya eklenmelidir. Karakalpakça'yıda intervikiye ekleyebilirseniz sevinirim:)-- FinlandiyalıM 19:39, 1 Nisan 2010 (UTC)
 • Bilgi için teşekkürler, her ikisini de intewikime ekledim. Karaçay-Balkarcayı krc:Къошулуучу:Vikiçizer, Karakalpakçayı Kaa:Paydalanıwshı:Vikiçizer diye ekledim umarım hata yapmamışımdır. İyi çalışmalar, hoşcakalın...Vikiçizer 19:56, 1 Nisan 2010 (UTC)

Engel işi[kaynağı değiştir]

Bu sefer bir haftalık verdim. Teşekkürler, --Manco Capac 09:01, 2 Nisan 2010 (UTC)

ESC 2010 Norveç[kaynağı değiştir]

Selam mutluluk :)), Bu yıl 2010 Eurovision Şarkı Yarışması'nda nasıl bir oylama şekli var? Ki geçen yıl izledim baya bir tedbir alınmış özellikle komşudan komşuya giden oyların önüne geçmek için ama yine de fark eden hiçbirşey olmadı. Yoksa yine yarı halk yarı jürü oyu mu geçerli olacak? :// - Nebeviye!^□ 17:53, 2 Nisan 2010 (UTC)

Eurovision[kaynağı değiştir]

 • Bu senede yine yarı halk yarı jürü oyu mu geçerli olacak.-- FinlandiyalıM 18:02, 2 Nisan 2010 (UTC)
İşte size soruyorum, belki bilginiz vardır. xD Bu sene de yine yarı halk yarı jürü oyu mu geçerli olacak..? Face-confused.svg - Nebeviye!^□ 18:06, 2 Nisan 2010 (UTC)
 • Bu senede yine yarı halk yarı jürü oyu geçerli olacak galiba. Eurovision'un resmi sitesinde açıklaması vardır herhalde:)-- FinlandiyalıM 18:02, 2 Nisan 2010 (UTC
Aman poffss pek anlam veremiyorum jüriye. Halk niye var o zaman? Jürili ESC oy diktatörlüğü resmen. Berbat bir oylama biçiminde 2008-2009'da ki gibi, Eurovision 2010'u izlicez o zaman. x)) SYawning.gif Bilgi için teşekkürler. K.Gelsin. - Nebeviye!^□ 18:15, 2 Nisan 2010 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

 • Acaba Balkan VikiProjesi hakkında ne düşünüyorsunuz. Kıbrıs ile de alakalı. Bir görüşünüzü almak isterim:)-- FinlandiyalıM 12:57, 3 Nisan 2010 (UTC)
 • Selam Beşiktaşlı, açıkcası Kıbrıs'ın Balkan projesi içinde yer almasını anlayamadım. Arap Yarımadası projesi gibi olmuş, genişletilmiş. Genellikle akademik yayımlarda Kıbrıs'ı ne kültürel ne de coğrafi olarak Balkanlar içerisinde kabul edilir. En azından ben öyle biliyordum. :) Kıbrıs haricinde pek katkım olmayacağından ismimi listeye ekleyemiyorum. Fakat Balkanlarla ilgili maddeler kötü durumda olduğundan yararlı olacaktır. Görüşmek üzere, iyi çalışmalar.--Muratsahinileti 13:14, 3 Nisan 2010 (UTC)
 • Anlıyorum. Fakat etnisite varlığından dolayı direk kültürel ya da tarihsel bağlantı kurulamaz. Bu arada Balkanlar maddesinde de sanırsam ortak çalışmanız var. Okuyuculara destekli bilgi sunmak adına KKTC ile Kıbrıs Cumhuriyeti için en azından birkaç akademik (doğrulanabilir, güvenilir elbette) kaynağın eklenmesi yararlı olur. İyi günler.--Muratsahinileti 13:40, 3 Nisan 2010 (UTC)
Malesef yok Finlandiyalı.--Gökhan 14:53, 3 Nisan 2010 (UTC)

Hizmetliliğim için destek ricası[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Vikipedi'den ayrıldıktan sonra Vikikitap'a geçtim. Vikikitap'ta oldukça aktif olduğumu söyleyebilirim. Şimdi ise hizmetliliğe aday gösterildim. Vikikitap'ta yeterli trafik olmadığı için Vikikipedi'den sizin gibi yazarların oylarına ihtiyacım var. Eğer istiyorsanız buradan bana oy verebilirsiniz. Bekiroflaz 18:56, 3 Nisan 2010 (UTC)

Portal:Coğrafya[kaynağı değiştir]

Merhaba, Beşiktaşlı. Portal:Coğrafya'nın olmadığını fark ettim. Coğrafya hakkında geniş katkılarım var, coğrafya için katkıda bulunuyorum. Portal:Coğrafya'yı birlikte açmaya ne dersiniz? İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 23:53, 3 Nisan 2010 (UTC)


Teşekkür ve yanıtlar[kaynağı değiştir]

Selam Fin, ödüller için çok teşekkür ederim :). Benim için farketmez ama sen portal şablonlarını değiştirmek istiyorsan yardım edebilirim. Otomobil motoru şablonunda bilmediğim bir sürü terimle karşılaştım yardım almadan çevirebilmem imkansız gibi görünüyor. Ben de otomobilden anladığımı zannederdim :). Sibirya konusuna gelirsek. Sibirya da dahil Rusya'nın tamamında trafik sağdan akarken Rusların sağdan direksiyonlu araç tercih etmeleri tamamen ekonomik sebeplere dayanıyor gibi görünüyor. Bana gösterdiğin kategorideki araçlar Japan Spec (JDM) imiş yani Japonya'da yerel pazar için üretilen araçlar (Japonya'daki araçlar sağdan direksiyonludur). Bunlar Rusya'ya ve diğer ülkelere gri piyasa (yani otomobilin üreticisinden bağımsız olarak başka bir ülkeye ucuza satma olayı) ile ithal ediliyorlarmış. Yani herhangi bir özel nedeni yok. Umarım açıklayıcı olmuştur. Tekrar teşekkür ederim, kolay gelsin.--Gökhan 14:30, 4 Nisan 2010 (UTC)

ordamısın?[kaynağı değiştir]

sana bir kaç şey sormuştum ama cevap vermedin yoğunluktan herahalde:)--Kamuran Ötükenli 15:39, 5 Nisan 2010 (UTC)

Tamam şimdi gördüm,Evet Türk Hakları maddesini de SM yapmalıyız:)eh el alemi ve başka halkların maddelerini sm yapmaktan kendimizinkini yapmaya fırsat olmadı ki:DHoşgörü kardeşlik iyi niyet medeniyet göstergeleri de bir yere kadar artık kendimize de bakmalıyız:D

Çok meşkulüm ama yardım istenilince de ederim biliyorsun.Tataristan demişken bu aralar tatarlarda bir ilerleme var milli bilinç olarak bakalım hayırlısı mı artık bilemiyorum...--Kamuran Ötükenli 16:18, 5 Nisan 2010 (UTC)

şu [1] maddeye de bir bakın baya işlenmesi gerekiyor.--Kamuran Ötükenli 16:23, 5 Nisan 2010 (UTC)

Çevireyim ama neyi tam olrak başlıkları mı? Ve hangi dilden çevirelim hangisinde daha zengin anlatım var ona göre bakalım?neyse ben slavcasına bakayım.--Kamuran Ötükenli 10:07, 6 Nisan 2010 (UTC)

Bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Selam. Şablon:Bilgikutusu Finlandiya Bölgesi artık kullanmayacak mısın ? Takabeg ileti 15:05, 6 Nisan 2010 (UTC)

 • Kullanılacak elbette. Biraz düzeltmem gerek.-- FinlandiyalıM 15:11, 6 Nisan 2010 (UTC)
İyi. Az kalsın silinecekti. Takabeg ileti 15:14, 6 Nisan 2010 (UTC)

Internal Troops[kaynağı değiştir]

Türkçedeki yaygın kullanımını bilmiyorum ama Yurtiçi ordusu demektir. İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Güvenlik gücü. Birazcık Jandarmaya benziyor ama sadece askerî görevleriyle uğraşırlar. Birde Rusça Vikide ru:Внутренние войска МВД России maddesi de var. Takabeg ileti 00:48, 7 Nisan 2010 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

 • Birisi daha önceden galiba Vikipedi:Tarihte bugün/7 Nisan sayfasında deneme yapmış. Sayfa korumada olduğu için geri alamıyorum. Siz halledebilirmisiniz acaba.-- FinlandiyalıM 11:18, 7 Nisan 2010 (UTC)
  • Merhaba, o değişikliği geri aldım. Teşekkür ederim, hoşcakalın...Vikiçizer 11:48, 7 Nisan 2010 (UTC)
 • Şu aralar vikipedide garip ve esrarengiz şeyler olmaya başladı. Önce vandallar yüzünden Vikipedimiz gelişemez hale geldi. Şimdide başımıza bunlarda mı gelecekti:( Bu olaylar yüzünden kullanıcılarımızın moralleri bozuluyor. Ben de bir türlü anlayamıyorum bu olayları:( Yakın bir zaman kadar çözülmesi dileğiyle. İyi vikiler.-- FinlandiyalıM 13:23, 8 Nisan 2010 (UTC)
Evet hiç iyi değil. Ben Levent iyi insandır, emek verdi, o yüzden engellenmesi (veya süresiz engellenmesin) düşüncesine katılmıyorum. Ancak öyle düşünenlere de hak veriyorum. Çünkü gerçek dünyada cezalar o şekilde veriliyor. Ortam histerik. Hakaret sözleriyle dolu. Normalde engellenmeye yol açabilecek sözleri hizmetliler de kullanıyorlar. Bermanya'ya küçük nasihat olsun diye mesaj attım ama sonra pişman oldum. Kötü örnekleri gösteriyoruz maalesef. Serinkanlı insan yok mu ? Vito nerede ? Citrat nerede ? Muratsahan nerede ? Ugur Basak nerede ? Takabeg ileti 01:05, 9 Nisan 2010 (UTC)

Çeviri isteği[kaynağı değiştir]

Selam Finlandiyalı, istediklerinizi tabii ki çeviririm. Yalnız bana tam olarak nereyi istediğinizi açıklamanız gerekiyor. Arnavutluk maddesine girecek sanırım çevireceklerim. Almanca Wikipedia'dan Wirtschaft ve Bevölkerung bölümlerini mi çevireceğim? Biraz daha detay verirseniz önümüzdeki haftadan sonra başlayabilirim, çünkü önümüzdeki haftayı Levent'le ilgili dava hakkında Almanca Wikipedia kurallarına bakmakla geçireceğim. Bu kadar ağır cezayı cidden hakediyor mu? Etmiyorsa, olayı daha yetkili yerlere taşımayı düşünüyorum. Bu konu beni çok rahatsız etti. Sevgiler--Gemalmaz 17:01, 10 Nisan 2010 (UTC)

Commons[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Bunlar test amaçlıydı; hizmetli olduğumdan burada silme imkânım var - Commons'ta yok; bu yüzden ilk etapta Commons'a yüklemedim. Tam uygun sürüm olduğunda buradan silip Commons'a aktaracağım. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon א mesaj 14:40, 11 Nisan 2010 (UTC)

Seslendirme[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Türk alfabesi maddesi biraz uzun - o kadarlık vakit bulabilir miyim şu an emin değilim; birkaç hafta sonra ben girebilirim ama arzu ediyorsanız seslendirme ile ilgilenen diğer arkadaşlara örneğin Elmacenderesi'ne de rica edebilirsiniz. Bu arada Vikipedi tartışma:Konuşan Vikipedi sayfasındaki son başlıkta geçen tartışmada yorum yapabilirseniz - proje ile ilgileniyorsunuz sanırım - gerçekten güzel olur. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon א mesaj 15:56, 12 Nisan 2010 (UTC)

Şablon NATO[kaynağı değiştir]

Şablon:Kullanıcı NATO karşıtı şablonunu silinmek üzere işaretleme gerekçeniz nedir acaba? Objaektifbir kutu değil diyorsanız eğer Şablon:Kullanıcı NATO sizce objektif mi? - Nebeviye!^□ 12:50, 13 Nisan 2010 (UTC)

Vikipedi politikalarının varlığı silinmesi için yeterli. Doğrusu şu ki genel olarak politik bir girişim NATO! Ki bir pakta olan karşıtlık vardı şablonda. Ancak mantıken anlamsız ki belki tarih biraz eski olmasına karşın hizmetli Eldarion da NATO destekli şablona katkı sağlamış! bkn: değişikliği Ne yani şimdi Vikipedi politikalarını hizmetli ya da bürokrat vs. olmayan vikipedistlere oranla daha iyi bilen bir hizmetli VP:ş1'den habersiz miydi yani? demek gerek. - Nebeviye!^□ 13:10, 13 Nisan 2010 (UTC)
Evet çok iyi olurFace-smile.svg Kolay gelsin - Nebeviye!^□ 13:22, 13 Nisan 2010 (UTC)

Internal Troops[kaynağı değiştir]

Genelde organize suç, uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlarla ilgilenmiyor. ru:Военная автомобильная инспекция ise sabit Türkçe çevirini bilmiyorum ama Savunma Bakanlığına bağlı savaş araçları müfettişliği. SSCB döneminde en:Main Agency of Automobiles and Tanks of the Ministry of Defense of the Soviet Union. Ben tatil yapıyorum. Yardımsever kullanıcılardan Kullanıcı:Nihan v.s. diğerlere sorarsan sevineceğim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 04:06, 14 Nisan 2010 (UTC)

askeri araç[kaynağı değiştir]

 • ru:Военная автомобильная инспекция , Voyennaya avtomobilinaya inspektsiya büyük bir olasılıkla takabeg'in dediği gibi Savaş araçları müfettişliği olsa gerek. Müfettişliği mi tam emin değilim ama bu şekilde olsa da anlam değişmeyecek. Kolay gelsin. --Boyalikus 12:19, 14 Nisan 2010 (UTC)

Alfabe[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Kastınız o tip bir seslendirme olduğunu anlamamıştım; ben tüm maddeyi seslendirmemi rica ediyorsunuz sanmıştım ^_^ Elbette, vakit bulduğumda sadece alfabedeki harfleri seslendiririm. Bugün biraz boğazım ağrıyor - yoksa şimdi de yapardım ^_^ Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon א mesaj 01:34, 15 Nisan 2010 (UTC)

Şablonlar[kaynağı değiştir]

 • Mrb. Ülkelerin idari yapılanmalarıyla ilgili şablonlar yaptığını gördüm. Bunları, ülkelerin bayrak renklerine göre yapsan daha iyi olmaz mı? --Rapsar 13:42, 15 Nisan 2010 (UTC)
Bence bayrak renklerinin kullanılması göze daha hoş gelecektir. Ancak yine de sen bilirsin... --Rapsar 13:51, 15 Nisan 2010 (UTC)

Tahran Eyaleti veya ostanı[kaynağı değiştir]

slm.öncelikle vikipedide birşeyler yapmanın benim en büyük zevkim olduğunu belirteyim. Ansiklopedi okumayı sevdiğim için ben de buraya birşeyler ekliyorum ve bunu inanın büyük bir zevkle yapıyorum.

Tahran eyaleti (Tahran ostanı) İran'ın diğer 30 eyaleti (ostanı) gibi sadece bir yönetim bölgesidir.diğer ostanlardan başkaca bir farkı yok bildiğim kadarıyla. Ankara gibi mesela: Ankara ilinin merkezi Ankara şehridir.ayrıca Ankara şehri ülkenin başkentidir. nasıl bizim Ankara ilimizin diğer 80 ilden bir farkı yoksa Tahran eyaletinin de -başkentin burada olmasından başka- bir farkı yoktur, diye biliyorum.

Ayrıca beşiktaşlı48'deki 48 ne anlama geliyor acaba?--caracas 18:09, 16 Nisan 2010 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Selam. Buna baktın da. Ne açıdan suçsuz kelimesini kullandınız ? Şifresini vermek zaten suç değil mi ? Netlik getirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Karar bence de yanlış. Topluluğunun konsensüsü yok zaten. Ama yeni delil yokken orda görüşleri yazmanızın verimli olmadığını düşünüyorum. Bermanya sonuçlandı diye yazınca Murat ve siz sonuçlanmadı diye yazıyorsunuz. Zira dava Vikipedi tartışma:Kukla şüphelileri/Levent sayfasında devam ediyor. Sonuçlanmış olsaydı bu kadar ses çıkmamıştır. Tartışma sayfasındaki görüşleri de inceler misiniz ? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 08:59, 17 Nisan 2010 (UTC)

Marmaris[kaynağı değiştir]

ben de Marmaris doğumluyum. --caracas 10:04, 17 Nisan 2010 (UTC)

?[kaynağı değiştir]

Neden ? Bilgi kayıbı var. Takabeg ileti 10:50, 17 Nisan 2010 (UTC)

İspanya[kaynağı değiştir]

 • Aslında daha sonra o özerk bölgeler ile ilgili ayrı şablonlar yapacağım. Orada iller ve şehirleri yazacağım. Birde şablondaki bazı maddelerin isimlendirilmesi yanlış. Onları düzelteceğim. Birde Comunidad Foral ile Comunidad autónoma arasında ne gibi farklar var.-- FinlandiyalıM 10:54, 17 Nisan 2010 (UTC)
Hmm. Comunidad autónoma ile aynı. Foral: belli bölgeye tanınmış hukuk anlamına gelen fuero kelimesinin sıfat hali. Comunidad Foral de Navarra için kullanılır. Yani bizimki tarihe dayalı demek istiyor herhalde. Takabeg ileti 11:06, 17 Nisan 2010 (UTC)
P.S. Şehir v.s. şablonları oluşturulduktan sonra bilgiler kaldırabilirsiniz. Yoksa bilgi kayıbı yaşanıyor. Takabeg ileti 11:39, 17 Nisan 2010 (UTC)

med cezir karışıklığı[kaynağı değiştir]

Selam Finlendiya'liFace-smile.svg, Med-Cezir ile Med Cezir (albüm) sayfaları ikisi birbirinden bağımsız gibi duruyor ancak bilgiler ve konu açısından bir bütün. Vuaaan dememek elde bile değil.Face-grin.svg Birde Med cezir balantısına Gelgit başlığına yönlendirme yapılmış. Karışık bir durum med-cezirlik yani. xD - Nebeviye!^□ 15:06, 17 Nisan 2010 (UTC)

Geri aldım[kaynağı değiştir]

Geri aldım. Belirsiz bilgilerin eklenmesiyle şablonun kalitesi düştü. Takabeg ileti 12:21, 18 Nisan 2010 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

 • Yalnız nedir o belirsiz bilgiler?-- FinlandiyalıM 12:25, 18 Nisan 2010 (UTC)
Tarihî ülkeler. Takabeg ileti 12:26, 18 Nisan 2010 (UTC)
 • Yalnız Rusçası'ndada tarihi ülkeler var. Eğer sorun sahiden tam olarak Türk olmayan devletler ise o devletleri kaldırabilirim.-- FinlandiyalıM 12:29, 18 Nisan 2010 (UTC)
Rusçasını yapan Rus değil ve millî tarih bakışına dayanarak eklenmiştir. Güzel iş yaptınız ama tarihî kısımı ekenirse cidden kalitesiz olacaktır. Hata {{sö-devlet}} ve {{sö-etnik}} eklemek zorunda kalacağız. Takabeg ileti 12:32, 18 Nisan 2010 (UTC)
Bence kötü yaptılar. Zira şablonun modern kısımı kaynaklı ve bilimsel iken tarihî kısımı millî kokuyor. Vikipedi evrensel ansiklopedi olduğu için şu anki hali daha iyidir. Zaten tarihî maddelerde söz konusu şablon kullanılamaz. Takabeg ileti 12:45, 18 Nisan 2010 (UTC)
Onu ilk defa gördüm. Bence bu daha ansiklopedik. Zaten Rus imp filana eklenemez. Takabeg ileti 12:56, 18 Nisan 2010 (UTC)

TSK'nın çirkin tabloları[kaynağı değiştir]

Selam. {{Türk Hava Kuvvetleri Hava Platformları}}, {{KKK'nın kullandığı silah sistemleri}}, {{Türk Deniz Kuvvetleri savaş gemileri}} gibi TSK şablonları maddelerde çirkin görünüyor hele kısa maddelerde. Gizli - göster fonksyonunu ekleyebilir misiniz ? Takabeg ileti 01:19, 20 Nisan 2010 (UTC)

Çok mer30. Deniz zor mu acaba ? Takabeg ileti 13:33, 20 Nisan 2010 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Polonya'nın "Merkezi Yolsuzlukla Mücadele Bürosu". Takabeg ileti 23:47, 20 Nisan 2010 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Yardım[kaynağı değiştir]

 • Города республиканского подчинения ve Районы республиканского подчинения Таджикистана ne demek? Acil yanıtlarsanız sevinirim:)-- BeşiktaşlıM 12:40, 23 Nisan 2010 (UTC)
Selam. Çizere sorulduğunu gördüm ve farkındayım. Doğrudan yönetilen cumhuriyet şehri ve Doğrudan yönetilen cumhuriyet rayonu gibi birşey. Ama yaygın Türkçesini bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla yaygın Türkçesi yok. Takabeg ileti 12:45, 23 Nisan 2010 (UTC)
P.S. Orası Rusya olmadığı için rayon terimi kullanmadan Tacikçesinden çevirilmesi daha iyi olacak (bence). Takabeg ileti 12:52, 23 Nisan 2010 (UTC)

Şablonlar[kaynağı değiştir]

Selam. {{Belçika'nın idari yapılanması}}'da bilgi kayıbı yaşandı. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 09:50, 24 Nisan 2010 (UTC)

Bilgi kaybı[kaynağı değiştir]

 • Birtakım gereksiz şeyleri çıkarmıştım. Belçika'nın 3 bölgesi var. 3 bölge şablonuna arrondisement eklenebilir.-- BeşiktaşlıM 10:57, 24 Nisan 2010 (UTC)
Gerçekten gereksiz mi ? Kullanıcı:Billyg ne diyor acaba ? Takabeg ileti 11:02, 24 Nisan 2010 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Selamlar. Bu aralar fazlasıyla spontane dolaşıyorum vikide :). Ondan biraz geciktirebilirim çeviriyi, şimdiden kusura bakmayın lütfen. Umarım çeviri acil değildir. Sevgilerimle--Merube 89msj 22:30, 24 Nisan 2010 (UTC)

Başlık[kaynağı değiştir]

 • Selam acaba Tataristan Cumhuriyeti maddesinin adını Tataristan'a çevirebilirmisiniz. Tataristan Cumhuriyeti adıyla başka bir madde açacağım. Tataristan Cumhuriyeti resmi addır. Tataristan daha yaygın bir tanım.-- BeşiktaşlıM 15:55, 25 Nisan 2010 (UTC)
Merhabalar. Tataristan Cumhuriyeti adıyla açacağınız maddeyi merak ettim açıkçası. Bu isim adı boşta kalsa dahi, başka bir madde açılmamalı yine Tataristan maddesine yönlendirme sayfası olarak muhafaza edilmeli. Zira ilk akla gelen devletin kendisidir. Açacağınız madde için illa ki "Tataristan Cumhuriyeti" adı kullanılmalıysa, (kitap) (film) gibi bir tanımı parantezle "Tataristan Cumhuriyeti" adının sonuna ekleyip öyle açın maddeyi. Daha sonra farklı anlam şablonunu kullanarak maddeler arasında bağlantıyı da sağlayabilirsiniz. "Tataristan Cumhuriyeti" adının değişmesi için öncelikle tartışma sayfasında argümanlarınızı sunmanızı rica ederim. Ardından adını değiştirebiliriz. Eğer ilgi gelmezse de, köy çeşmesinde duyuru ve/veya ilgili olabilecek kişilere haber verildikten sonra ilgisizliğin devamı halinde, karşı argüman sunulmadığından adı değiştiririz. Bu durumdan haberdar edebilirseniz çok sevinirim, derhal değiştiririm adı. Eğer karşı çıkan olursa yine tartışma sayfasını kullanabiliriz zaten. O zamana kadar adı değiştirmek pek uygun olmaz diye düşünüyorum. Saygı ve sevgilerimle--Merube 89msj 16:15, 25 Nisan 2010 (UTC)
 • Tataristan Cumhuriyeti maddesinin tartışma sayfasına bakabilirsiniz. Köy çeşmesindede bir yorumum var onada bakabilirsiniz.-- BeşiktaşlıM 16:24, 25 Nisan 2010 (UTC)
O halde madde adını "Tataristan" olarak değiştiriyorum, tartışma sayfasında nispeten bir ortak kanaat var. Yanlız "Tataristan Cumhuriyeti" sayfasını de facto cumhuriyet için kullanmanız halen uygun değil diye düşünüyorum. "Tataristan Cumhuriyeti" yönlendirme sayfası olarak muhafaza edilmeli. Sonuçta böyle arama yapanlar günümüzdeki devleti kastederek arama yapar çok çok büyük oranla. O yüzden o sayfa yönlendirme olarak kalmalı. De facto devleti "Tataristan Cumhuriyeti (1991-94)" veya "Tataristan Cumhuriyeti (1991-1994)" tarzındaki bir sayfa adıyla açmanız daha doğru olur diye düşünüyorum. Tataristan maddesinden de farklı anlam şablonuyla bu maddeye bağlantı verilir. Adı şimdi değiştiriyorum. Sevgiler--Merube 89msj 16:31, 25 Nisan 2010 (UTC)

Tamam Tataristan (1990-1994) maddesi oluşturuldu.-- BeşiktaşlıM 17:26, 25 Nisan 2010 (UTC)

Elinize sağlık. Farklı anlam şablonlarını ben ekliyorum maddelere örnek teşkil etmesi amacıyla. Sevgiler--Merube 89msj 18:15, 25 Nisan 2010 (UTC)
Maddeye baktım şimdi, başlangıcı aynı Tataristan maddesi yeni maddenin. Neden öyle? Eğer bu ayrı bir delet idiyse, mevcut Tataristan maddesinde başlangıç bu tarihten alınmazdı, alınmamalı. Düzeltmeleri yapabilirseniz sevinirim. İyi vikiler, iyi çalışmalar--Merube 89msj 18:19, 25 Nisan 2010 (UTC)
Estağfurullah, yardımcı olabiliyorsam ne güzel. Elbette onlara da bakarım bilahare. Ancak başlama tarihi meçhul daha önce de belirttiğim gibi :). Konuşan vikipedi harika bir uygulama, keşke çok daha fazla konuşan maddemiz olsa. Aslında onların kontrolüne el atamayı düşünüyorum ama daha başlayamadım bile, zamansızlığın gözü kör olsun :). Bir türlü o işe vakit ayıramadım, halbuki öncel bir konu. Eğer mikrofonunuz varsa, siz de kayıt yapabilirsiniz isterseniz. Ne kadar çok katılımcı o kadar çok sesli madde. Sevgiler, iyi vikiler--Merube 89msj 22:24, 25 Nisan 2010 (UTC)

Kategori işi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Adlandırmayı değiştirdim. Dikkat çektiğiniz için çok teşekkürler. Aslında bunları siz de değiştirebilirsiniz. Yeni kategori açıp, buradaki maddelerin kategorisini de yeni kategoriye göre düzenliyoruz. Ardından da K2 - ismi değiştirilen kategori diye sil diye işaretlemeniz kafi. Ben de aynı bu işlemi yaptım tek fark sil diye işaretlemektense silmem oldu. Çevirilere daha başlamadım bu arada :). Bu aralar alakasız işlerde takılıyorum açıkçası :). Başlayınca hızlıca çevirir, hemen yollarım. Sevgilerimle--Merube 89msj 17:08, 26 Nisan 2010 (UTC)

Arnavutluk[kaynağı değiştir]

Değerli arkadaşım. Dün Ukrayna'dan geldim. Cuma günü tekrar gideceğim. Size de soracaklarım var. Bu maddeleri "Ana Madde" yazan yerde mi çevirmem gerekiyor? Henüz başlamadım; fakat başlarsam da çabuk bitiririm. Bu maddenin kaliteli madde olmasını istiyorsunuz sanırım. Size elimden gelen her türlü yardımı seve seve yaparım. Az bir zaman istiyorum sizden. Bu aralar yoğunum, sadece facebooktan bir arkadaşın ricasını yerine getirmek için Vikipedi'ye girmiştim. Sevgiler--Gemalmazmsj 17:03, 26 Nisan 2010 (UTC)

Çeviriler[kaynağı değiştir]

Başladım ve hızlıca bitirdim çeviri isteklerinizi. Link olarak verdiklerinizi daha sonra çevireceğim, onlara daha hiç bakmadım. Uyku tutmayıp gelip çevirdiğimden, olmadık ifadeler kullanmış olabilirim :), ondan cümleleri ince eleyip sık dokumanızı rica ediyorum. Muhakkak daha güzel şekilde ifade edilecek yerler vardır. Öncelikle Arnavutluk ile ilgili olan yazı:

Arnavutluk'ta gelişme ve bilimsel araştırma için yapılan harcamalar, GSYİH'in %0,18'ini aşmaz, bu oran Avrupa'daki en düşük seviyedir. Ekonomik rekabet ve ihracat düşüktür, ekonomi hala büyük oranda düşük teknolojiye meyillidir.

1990'dan beri, bilim ve teknolojideki insan kaynakları büyük ölçüde azalmıştır. Birçok araştırma, 1990-1999 yılları arasında ülkedeki üniversite ve bilim enstitülerindeki, profesörlerin ve araştırma görevlilerinin yaklaşık %40'ının göç ettiği göstermektedir.

Beyin göçüne neden olarak kötüleşen ekonomik yaşam koşulları gösterilmektedir, araştırma için ciddi engel oluşturan parasal fonların ve sanat altyapısının eksikliği mevcuttur. Bununla beraber 2009-2015 yıllarını kapsayan "Arnavutluk'ta Bilim, Tekonoloji ve İnnovasyonda Ulusal Strateji"yi, 2009'da hükümet kabul etti. Belge, Eğitim ve Bilim Bakanlığı'nın işbirliği ve UNESCO'nun yardımı ile, Başbakanlık Kabinesi Donör Koordinasyonu ve Strateji Departmanı tarafından düzenlenmektedir.

Bu belge, 2015 için beş stratejik hedef içerir:

 • araştırma ve geliştirme (AR-GE) için kamu harcamaları üç misline çıkarılacak, GSYİH'in %0,6'sı ayrılacak
 • yabancı kaynakların -Avrupa Birliği'nin Araştırmalar için Çerçeve Programları yoluyla olanlar dahil olmak üzere- AR-GE yönünde gayri safi yurtiçi harcamadaki payının arttırılması, bunların araştırma harcamalarının %40'ını karşılayacak duruma gelmesi
 • Yeni teknoloji tabanlı firmaların pre-inkübasyon, test etme, sertifikasyon ve saire için kullanılabilecek laboratuvar ekipmanı ve ve çalışma alanı içeren, dört veya beş Arnavut bilimde mükemmeliyet merkezi kurulması,
 • araştırmacıların sayısının iki katına çıkarılması, hem "beyin göçünün tersine çevrilmesi"nin teşviki -geri dönen araştırmacılara hibe programı gibi-, hem de yeni araştırmacıların yetiştirilmesi, 500 doktoralı dahil: Bu Arnavut üniversitelerinde üç yeni doktora programının kurulmasını gerektirmektedir
 • Hem yerel AR-GE yatırımları yoluyla hem de akademik araştırma enstitüleri veya yabancı ortaklarla konsorsiyumlar yoluyla 100 şirkette innovasyonun teşviki,

Bu Strateji, diğer sektörel stratejiler ile sinerji içinde ve, 2008'de kabul edilen Arnavutluk Yükseköğretim Stratejisi ve Ulusal Gelişme ve İntegrasyon Stratejisi (2007–2013) dikkate alınarak uygulanacaktır. Üstünde durulan diğer bir konu, tarım-gıda endüstrisi ve turizm gibi ekonomik sektörlerin modernize edilmesinin önemidir. Ayrıca, enerji, çevresel ve su kaynaklarının kullanımının stratejik önemi, üzerinde durulan diğer konulardır. Taraflar; tarım ve gıda, bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT), halk sağlığı, Albanoloji ve beşeri bilimler, doğal kaynaklar, biyoteknoloji, savunma ve gücenlik gibi araştırma alanlarına öncelik verilmesini önermiştir.

Avrupa Birliği (AB), dünyada en rekabetçi ekonomi olmak için Lizbon Stratejisinin parçası olarak innovasyon ve araştıma için net hedefler belirledi. Batı Balkan ülkelerinin diğerleri gibi AB'ye katılmayı hedefleyen Arnavutluk, son yıllarda ekonomik büyüme için temelleri atmaya odaklanan, gelişme sürecinde yol almakta.

Başbakan Yardımcı Genc Pollo, "Arnavutluk'un NATO'ya üyelik sürecinde (şimdi üye) yüksek sosyo-ekonomik gelişme oranları lazım ve AB'ye katılım toplumumuzda innovasyon, teknoloji ve bilimin rolünün güçlendirilmesi gerekli" olduğunu belirtmekte.

Ağustos 2009'da, hükümet bu politikanın uygulanmasının iyileştirilmesi (kolaylaştırılması, daha iyi uygulanması anlamında güzel bir Türkçe bulamadım) için, Arnavut Araştırma Teknoloji ve İnnovasyon Kurumunun kurulmasını onayladı.

2006'da, Arnavut hükümeti bilimsel araştırma sisteminde ciddi (önemli, ciddi bir değişiklik yapıldığını vurgulamak için ciddi dedim ama, daha güzel bir karşılık bulunabilir belki. Büyük bir değişiklik yapıldığını anlatmak amaç) bir reformu ele aldı. Bilim Akademisi, diğer birçok Avrupa ülkesinin modeli doğrultusunda yeniden düzenlendi; yeni düzenlemeyle, seçilmiş bilimadamlarıyla idare edilecek ve bundan böyle araştıma enstitülerinin yönetimini yapmayacak, bunlar yükseköğretim sistemine entegre edilecek. İki yeni fakülte kurulmuştur: Tiran Tarım Üniversitesi'nde (Agricultural University of Tirana) Biyoteknoloji ve Gıda Fakültesi, ve Tiran Politeknik Üniversitesi'nde (Polytechnic University of Tirana) Bilgi Teknolojileri Fakültesi. Tiran Üniversitesi, ayrıca Uygulamalı ve Nükleer Fizik merkezi ve Biyoteknoloji Bölümü'ne de sahip oldu. On iki, teknoloji transferi merkezi ve devlet kurumu da kurulmuştur.

Yakın zamana kadar, Arnavutluk'ta AR-GE ve innovasyon istatistikleri, OECD, Eurostat veya UNESCO stadartlarına ulaşmış değildi. Akademik ve kamu kurumlarının ilk çalışması bu yılın başlarında başladı ve işdünyasında AR-GE ve innovasyon incelemesi halen sürmektedir, UNESCO'nun desteği de vardır.

Kısıtlayıcı vize düzenlemeleri de, bilimsel değişim ve yurtdışında geçici çalışan olmayı engellemektedir. (bilimsel değişim derken, beyin göçü bir nevi, bilimadamlarının yurtdışında çalışmasını engellemeye çalışıyor, kendi ülkesinde çalışmasını istiyor)

Arnavutluk'ta toplamda 578 bilimsel çalışan vardır:

 • 274'ü Bilim Akademisinde
 • 304'ü Bakanlıkların AR-GE enstitülerinde

Arnavutluk'ta AR-GE personeli sayı yaklaşık 1000 kişi başına 0,2'dir. (kişi derken Arnavut nüfusuna oran yapılmış onu kastediyorum)

Tataristan ile ilgili olan

Bu, Rusya'nın federal bir bileşeni olan (daha uygun kelime bulamadım şimdi, ama çok daha uygun bir ifade vardır muhakkak), Tataristan Cumhuriyeti'nin idari bölüm birimlerinin listesidir: Tataristan, doğusu Ural Dağları tarafından çevrelenmiş, Volga ve Kama Nehirleri arasında, Doğu Avrupa Ovasının merkezinde yer almaktadır. Aslen, eski Kazan, Simbirsk ve Ufa Valiliklerinin bölgesinden, 27 Mayıs 1920'de Rusya SFSC'de, Tatar ÖSSC olarak kuruldu. 1952-53 yıllarında, Tatar ÖSSC idari olarak üç oblasta bölündü- Bugulmai, Chistopol, ve Kazan- fakat oblastların küçük olması nedeniyle 1954'te bunlar kaldırıldı. 30 Ağustos 1990'da, Tatar ÖSSC, Rusya SFSC'de cumhuriyet statüsüne geçen ilk yer oldu, ve yeni adı Tataristan Cumhuriyeti oldu.

Dediğim gibi hızlıca, gece gece çevirdiğim için anlatım bozuklukları bolca olabilir. Çok ciddi sorunlar varsa, ne demek istediği anlaşılmayan, ses vermeniz yeterli derhal ilgilenirim ve daha düzgün bir ifadeyle yeniden yazarım. Umarım beğenirsiniz. Saygı ve sevgilerimle--Merube 89msj 22:52, 26 Nisan 2010 (UTC)

Şablon:Başkan bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

buradaki çalışmanızı gördüm, şablon:makam sahibi zaten mevcut. standart bir bilgi kutusu kullanmak daha iyi böylece aynı maddeler için birden fazla bilgi kutusu oluşmaz. --Hedda Gabler 09:44, 28 Nisan 2010 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

Selam Beşiktaşlı bu konuda nasıl bir yardıma ihtiyacın vardı?--Gökhan 18:15, 28 Nisan 2010 (UTC)
Selam, bu şablon için common.css'de değişiklik yapmak gerekiyordu değişikliği yapıp denedim ama olmadı, başka yollar denemek gerekecek.--Gökhan 20:14, 30 Nisan 2010 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Hoşbulduk. Evet yoğun bir süreçteyim, halen de bitmiş sayılmaz :) Kıbrıs'ı Balkanlar'ın içine almak zor bence. Güneyi ve kuzeyi ayrı düşünsek de durum değişmiyor. Düşündüğümde ilk fikrim bu. Coğrafi olarak hiçbir alakası yok. Tarihi, kültürel olarak da alakası yok. Ama yine de vaktim doğrultusunda bir bakınayım acaba böyle gören düşünceler var mı diye. Tataristan'a henüz bakamadım. Siz yapmışsanız güzel ve sağlıklı olmuştur :) Balkanlar'ın iyi bir düzene ve mümkün ise sonlandırılmaya ihtiyacı var, bence de. Ben de bakacağım son duruma. Kolay gelsin. taglıgalpileti 13:41, 29 Nisan 2010 (UTC)

İdarî, millî vb.[kaynağı değiştir]

Selam. Bu "idarî, millî, askerî" gibi nispet i'si bulunduran sözlerdeki î harfini korusak daha iyi olmaz mı. Hem karışmaz hem imlaya uyulmuş olunur. Bu konuda ikililik olduğu için siz de (belki) kararsız kalmışsınız. Ben imlanın korunması taraftarıyım. Tataristan maddesinden aklıma geldi ;) İyi çalışmalar... taglıgalpileti 14:15, 29 Nisan 2010 (UTC)

Eger karıştırma oluyorsa, ben onların ayarını yaparım gerekirse. İmla da önemli bir olgu. Maddeler daha kaliteli duruyor. Kolay gelsin. taglıgalpileti 11:48, 2 Mayıs 2010 (UTC)


Kolay gelsin beşiktşlı ,çeşitli sebeplerden dolayı pek giremiyordum nete ama artık daha çok boş vaktim var yine bol bol katkı yaparım elimden geldiğince:) kendine iyi bak iyi günler.--Bilgehan Öztürk 10:05, 30 Nisan 2010 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

Önce en:Template:Navbox with columns şablonunu Türkçeleştirmeniz lazım. Sonra onu kullanarak başkentler şablonunu oluşturabilirsiniz. --İnfoCan 13:47, 30 Nisan 2010 (UTC)