Kullanıcı mesaj:Barisb1

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hoş geldin Barisb1![kaynağı değiştir]

Face-smile.svg İlk adımlar

Yardım ve Sıkça Sorulan Sorular sayfaları sana oldukça yardımcı olacaktır. Bu sayfalarda Vikipedi'de nasıl dolaşacağına, nasıl madde düzenleyeceğine ya da temel lisans politikasına dair açıklamalar bulabilirsin. Buraya katkıda bulunmak için teknik anlamda özel bir yeteneğe sahip olman gerekmez. Katkıda bulunurken cesur ol ve her zaman diğer kullanıcıların iyi niyetli olduğunu varsay!. Burası bir Wiki - katkıda bulunmak gerçekten kolay!

Face-angel.svg Yardım bulmak

Daha fazla bilgiyi Topluluk Portalı'nda bulabilirsin. Sorularını Yardım masası'nda, Köy çeşmesi'nde ya da IRC'deki #wikipedia-tr kanalında sorabilirsin. Çoğu kullanıcı yeni gelenlere yardım etmekten mutluluk duyacaktır. Bu kullanıcıların listesini Vikipedi:Yardım gönüllüleri sayfasında bulabilir, istediğin biriyle mesaj sayfası aracılığıyla iletişime geçebilirsin.

Face-wink.svg For non-Turkish speakers
Deutsch: Sprechen Sie kein Türkisch? Klicken Sie hier.
English: Don't speak Turkish? Click here.
español: ¿No hablas turco? Cliquea aquí.
français: Ne parlez vous pas turc? Cliquez ici.
русский: Не говорите по-турецки? Нажмите сюда.
Andere Sprachen   Other languages   Otros idiomas   Autres langues   Другие языки
Face-glasses.svg İpuçları ve püf noktaları
  • Vikipedi beş temel taş üzerine kuruludur, katkıda bulunmadan önce okumanda oldukça yarar var.
  • Lütfen tartışma sayfalarında yazdıklarını, sonuna ~~~~ koyarak ya da değiştirme panelinin sol üst onuncu sekmesini Edycja-18.png
kullanarak imzalamayı unutma!.
  • Kullanıcı sayfana Babil kutularını koyman, diğer kullanıcıların senin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar.
  • Telif hakkı ile korunan hiçbir eseri buraya eklememen gerektiğini unutma!
  • Yüklediğin resimleri sana ait olan bir galeride görebilirsin.
  • Vikipedi'nin bazı önemli politikaların özetlerini okuyarak Vikipedi'nin işleyişini öğrenmende yarar var.
Mediawiki.png Kardeş Projeler

VikiSözlük
Özgür Sözlük

VikiKitap
Özgür Kitaplar

VikiKaynak
Özgür Kütüphane

VikiSöz
Özdeyişler

Commons
Çoklu ortam paylaşım

Meta-Wiki
Viki Merkez

Veritas ileti 12:28, 7 Temmuz 2009 (UTC)

Telif hakkı var kullanmayın[kaynağı değiştir]

Copyright caution-2.svg
Öncelikle özgür ansiklopedi Vikipedi'ye hoş geldiniz ! Vikipedi'ye katkıda bulunmak istemeniz çok güzel, ancak Vikipedi'ye özgür lisanslı (Kamu malı, GÖBL, Creative Commons vs.) olmayan hiçbir kaynaktan içerik aktaramayız; yani (telif hakkı saklı) başka web sitelerinden veya kitaplardan buraya doğrudan içerik taşımanız mümkün değildir. Telif hakları hakkında daha fazla bilgiyi Vikipedi:Telif hakları/SSS ve Vikipedi:Telif hakları sayfalarında bulabilirsiniz. İçerik aktarabileceğiniz bazı GÖBL kaynaklar için GÖBL kaynaklar sayfasına, bazı kamu malı kaynaklar içinse kamu malı kaynaklar sayfasına göz atabilirsiniz. Kısa bilgi almak için buraya tıklayınız. Tekrar hoşgeldiniz, iyi değişiklikler! - Eldarion 08:57, 30 Eylül 2009 (UTC)


Telif hakkı var kullanmayın[kaynağı değiştir]

Copyright caution.svg
Lütfen telif hakkı saklı içerik eklemeyiniz. Vikipedi'de telif hakkı saklı içerikler kullanılamaz. Unutmayın ki; Vikipedi Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Kanunu'na tabidir ve söz konusu kanuna göre; yayımlanmış her türlü çalışma (aksi belirtilmediği sürece), sahibine otomatik olarak telif hakkı kazandırır. Sadece özgür lisanslı (Kamu malı, GÖBL, Creative Commons vs.) kaynaklardan içerik aktarmanız mümkündür. Daha fazla bilgiyi Vikipedi:Telif hakları/SSS ve Vikipedi:Telif hakları sayfalarında bulabilirsiniz. Unutmayınız ki uyarılara rağmen ısrarla telif hakkı saklı içerik eklemek bir Vikipedi suçudur ve Vikipedi kuralları (madde 8) gereği engellenebilirsiniz. Teşekkürler, iyi değişiklikler! -- Manco Capac 08:02, 2 Ekim 2009 (UTC)


Lisans (telif) ve/veya kaynak bilgisi eksik veya yanlış resim(ler) yüklediniz![kaynağı değiştir]

Resim uyarı.svg RESİM YÜKLEME UYARISI!

Lisans (telif) ve/veya kaynak bilgisi eksik veya yanlış resim(ler) yüklediniz!. Vikipedi olarak telif haklarına en üst seviyede önem vermekteyiz. Vikipedide kullanılabilecek bir lisans ve kaynak bilgisine sahip olmayan ya da bu bilgileri yanlış girilmiş olan resimler silinmektedir. Yüklemiş olduğunuz resmin ya da resimlerin lisans ve kaynak bilgileri vikipedi telif hakları kurallarına uygun ise lütfen bu bilgileri ekleyiniz ya da değiştiriniz. Aksi taktirde yüklediğiniz resim(ler) silinecektir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantılardan bilgi edinebilir ya da bu konuda deneyimli bir kullanıcıya veya medya inceleme timi üyelerine danışabilirsiniz: Resim yükleme yardım sayfası,

Resim Kullanım Politikası - Resim Telif Etiketleri - Telif Hakları (genel) - Telif hakları (SSS) - GNU Özgür Belgeleme Lisansı
Manco Capac 08:03, 2 Ekim 2009 (UTC)

biri bana yardımcı olabilirmi[kaynağı değiştir]

öncelikle merhaba bir sorunum var burdan kaynak paylaşımı yapamıyorum yada bana bu konuda yapmabilemmi saglayacak biri varmı öncelikle srounumu kısaca bildireyim çalışmış olduğum Apa şieketler grubunun kurucu sahibi Mazhar Apa ile ilgili yaşamı dogdugu yılı ve yeri kısaca hayatından bahsedilmiş tek sayfalık bir yazıyı vikipedi özgür ansiklopedi de yayınlamak istiyoruz madde 9 kurallarına uymadığım düşüncesi ile siliniyor ekledigim metin yayınlamaya çalıştıgım metin yada yazı herhangi bir yerde telif hakkı bulunmamaktadır ve direk sahibi oldugu bu kişinin torunu Cem Apa tarafından böyle bir talep istenmiştir sizdne ricam bu konuda biri bana yardımcı olabilirmi.


iyi günler dilerim

Barış Bulut

  • Kaynka olarak belli bir ansiklopediyi girdiğiniz için ne yazık ki ansiklopediler telifli oldukları için silindi. Ancak kendi cümlelerinizle VP:KD ve VP:KİŞİ'de belirtilenlerin ışığı altında yeniden girerseniz sorun kalmayacaktır. --Manco Capac 09:31, 8 Ekim 2009 (UTC)
Uyarı
Dikkat: Lütfen, maddelere ya da dosyalara eklenen şablonları, gereklerini yerine getirmeden kaldırmayınız. Bu harekette ısrarcı olunması vandalizm olarak değerlendirilebilir. Farklı görüşteyseniz bunu maddenin tartışma sayfasına yazınız. İyi çalışmalar. --Vito Genovese 07:36, 9 Ekim 2009 (UTC)
Stop hand nuvola.svg
Lütfen uyarıları dikkate alınız. Vikipedi işleyişini aksatmanıza yönelik davranışlarınız için size yapılan uyarıları önemsememeniz, vandalizm olarak değerlendirilebilir ve engellenebilirsiniz. Vito Genovese 07:39, 9 Ekim 2009 (UTC)


Uyarı
Lütfen Vikipedi maddelerine imza atmayınız, isim yazmayınız, telefon numarası, e-posta adresi vb. eklemeyiniz.. Vikipedi'de imzalar sadece tartışma sayfalarında ve kullanıcı mesaj sayfalarında kullanılmaktadır. Bunun dışında bazı özel, sadece tartışmaların yer aldığı sayfalarda veya bildiri sayfalarında, örneğin Vikipedi:Köy Çeşmesi, imza atılabilir. Bahsi geçen sayfalar haricindeki hiçbir Vikipedi sayfasına imza atmayınız. İyi değişiklikler!
Vito Genovese 07:44, 9 Ekim 2009 (UTC)


Engellendiniz[kaynağı değiştir]

Vandalizm nedeniyle 24 saat engellendiniz. Döndüğünüzde tekrarlamamanız dileğiyle.

Vito Genovese 07:56, 9 Ekim 2009 (UTC)


Merhaba Barış,

E-postanı aldım. Niyetinin kötü olmadığını görüyorum, lakin uymamız ve uygulamamız gereken kurallar olduğu konusunda da sanırım bana hak verirsin.

Maddenin üstüne eklenen düzenle şablonu sayfanın ham halde bulunduğunu ve müsait olan bir kullanıcı tarafından düzenlenmesi, yani Viki sayfa formatına uygun şekilde, Viki kodları eklenmiş hale dönüştürülmesi gerekliliğini belirtir. Örnek olarak verdiğin Bill Gates maddesinden bir sayfanın nasıl olması gerektiğini görebilirsin. Sayfa henüz düzenlenmediğine göre düzenle şablonunu da çıkarmaman gerekiyor. Engel süren sona erince gerekli yardım sayfalarını kullanarak sen de düzenleme işine girişebilirsin, yeterli düzeye gelirse o şablonu çıkartabiliriz bittiğinde.

Ayrıca maddenin kayda değerliğinin bir gün birini tatmin etmeyeceğini ve silinmesi için aday gösterebileceğini tahmin ediyorum. Ona da hazırlıklı ol derim. Ansiklopediye girmeye yetecek kadar kayda değer olmayan kişilerin maddeleri otomatik olarak siliniyor, tartışmalı olanlar ise oya koyuluyor. Ben direkt silecek kadar önemsiz görmedim ilgili şahsı, ama ileride oya sunulursa şaşırma (ve asla ilgili şablonu kaldırma) derim.

Kolay gelsin

Vito Genovese 16:41, 9 Ekim 2009 (UTC)

Maddelerdeki uyarı şablonları[kaynağı değiştir]

Lütfen gerekli değişiklikleri yapmadan uyarı şablonlarını eklemeyiniz ve maddelerin içeriğine ansiklopedik olmayan bilgiler yerleştirmeyiniz. Teşekkürler, --Manco Capac 09:29, 12 Ekim 2009 (UTC)

Engellendiniz[kaynağı değiştir]

Uyarılara rağmen maddelerdeki etiketleri gerekli değişiklikleri yapmadan kaldırmaya devam ettiğiniz için 2. kez 48 saatliğine engellendiniz. --Manco Capac 10:47, 26 Ekim 2009 (UTC)


Sayısız uyarıdan sonra halen şablonları çıkarmaya devam ettiğiniz için bu sefer 1 ay engellendiniz.

Vito Genovese 09:36, 30 Ekim 2009 (UTC)