Kullanıcı mesaj:Alikam1896

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Merhaba, Vikipedi'ye hoş geldiniz[kaynağı değiştir]

Dünyanın bütün dillerinde bilgi yaymayı amaçlayan özgür ansiklopedi, sizin katkılarınızla gelişiyor.
Katkıda bulunurken temel ilkeleri göz ardı etmezseniz seviniriz.
Telif hakları, tarafsızlık ve katılım davranışları bu ansiklopedinin en önemli başlıklarıdır.
Biçim konusunda bu rehberden yararlanabilir, her türlü konuda vikipedistlerden yardım isteyebilirsiniz.
On sekiz yaşından küçükseniz çocuk koruma politikasını mutlaka okuyunuz.
Lütfen değişiklik yapmaktan çekinmeyin.
Mavi bağlantıları tıklayarak Vikipedi'yi tanımayı ve katkıda bulunmayı sürdürmeniz dileğiyle.
Kolay gelsin.
kibele 11.09, 11 Haziran 2019 (UTC)

M9 (İstanbul metrosu) istasyon isimleri[kaynağı değiştir]

M9 (İstanbul metrosu) hattındaki son istasyon ismi güncellenmesi için bir kaynağınız bulunuyor mu? Ben bir kaynağa rastlamadım, o yüzden size sormak istedim. - bluetime93 (mesaj) 06.49, 1 Ekim 2020 (UTC)

Merhaba BlueTime93, değişikliğini yaptığım 15 Temmuz ve Halkalı Caddesi istasyonları olarak değiştirmemdeki kaynak, M9 (İstanbul metrosu)#İstasyon Özellikleri başlığı kaynağındaki (data.ibb.gov.tr'deki) isimlerdir. Ayrıca Ekrem İmamoğlu'nun yapmış olduğu ray kaynağı ziyaretinde (https://www.metro.istanbul/haber/detay/m9-ikitelli-atakoy-metrosu-ilk-etabi) de bu bu isimlendirmeler kullanılmaktadır. Ne yazık ki Çobançeşme ve Kuyumcukent isimlendirmeleri farklı olduğu için onları değiştirme konusunda karasız kaldım ve onları değiştirmedim. İyi günler. Alikam (mesaj 08.52, 1 Ekim 2020 (UTC)
Bence Metro İstanbul'un sitesinde M9 hattıyla ilgili sayfa (https://www.metro.istanbul/Hatlarimiz/ProjeHalindekiHatlar?projeInsaat=0&q=14) esas alınmalı. Ama sunduğunuz kaynağa göre yaptığınız işlem de doğru. Açıkçası ben de kararsız kaldım. Neyse şimdilik böyle kalması daha iyi olacak sanırım. İyi günler. - bluetime93 (mesaj) 10.51, 1 Ekim 2020 (UTC)
Ben de Metro İstanbul'un resmi sitesinden istasyon isimlerini ve konumlarını öğrenmek isterim ama sitedeki inşa halindeki hatların haritaları ile şablonları arasında tutarsızlıkların olduğu hatlar var. Bu yüzden de ben açıklanan en son isimleri ya da haritaları kullanmayı tercih ediyorum. İyi günler. - Alikam (mesaj)Alikam (mesaj 12.19, 1 Ekim 2020 (UTC)

İstasyonların platform yapıları hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba, Alikam1896. @TINKO'nun yaptığı kutucuk şeklindeki platftom yapısı düzenlemesinin görsel açıdan daha güzel olduğunu düşünüyorum. Keşke geri almasaydınız da tüm istasyonları o yapıya dönüştürseydik. Bu konudaki fikrinizi belirtirseniz ortaklaşa çalışma imkanımız olacağını düşünüyorum. Teşekkür ederim. - bluetime93 (mesaj) 20.14, 4 Aralık 2020 (UTC)

Merhaba BlueTime93. @TINKO'nun yaptığı kutucuk şeklindeki platform yapısı tablodaki bir çok kısmın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Zaten mevcut tablo yeterince açıklayıcı özelliğe sahip ve kutucuk tablo da boğucu hale getiriyor. Eğer yön yerine platform numarası yazılacaksa o ayrı değerlendirilir. Ayrıca bu tablo tarzını kendisi Mayıs ayı içinde oluşturdu. Eskiden platform yapıları genel olarak [Çin tarzı] kullanılıyordu. TINKO'nun yaptığı bir dizi değişiklikle [Kore tarzı]'na geçiş yapıldı. Ben de kore tarzındaki bazı kısımlarını güncelleyerek tüm istasyonlarda uygulamaya çalıştım. İyi günler dilerim. Alikam (mesaj) 09.26, 5 Aralık 2020 (UTC)
ja:宮前平駅, ja:平塚駅, ko:범계역, ko:수원역’ye bakın.--TINKO (mesaj) 14.13, 8 Aralık 2020 (UTC)
Merhaba, @TINKO. Öncelikle bu uzak doğu gösterimleri birbirinden farklı olduğu için hangisi göz önüne alınmalı anlayamadım. Ben diyorum ki, Değişecekse hepsi aynı tarzda değişsin, istasyonlarda dil birliği olsun. Daha sonra da diyorum ki, kullanılan başlığa gerek yok. Alttaki tablodaki veriler kendini açıklıyor.

Platform Yapısı[kaynağı değiştir]

Platform yapısı HAT Hattı Yön Varış yeri
Sirkeci
| 2 1 |
Ayrılık Çeşmesi
1 Istanbul Line Symbol Marmaray.png Marmaray Batı yönü BakırköyHalkalı için
2 Istanbul Line Symbol Marmaray.png Marmaray Doğu Yönü SöğütlüçeşmePendikGebze için

Bu şekilde de yeterli. Kore tarzı gibi (üçüncü ve dördüncü istasyonlar) Alikam (mesaj) 23.16, 8 Aralık 2020 (UTC)

Merhaba, Alikam1896. Sirkeci ile Halkalı arasındaki istasyonların platform yapısı kısmında yaptığım düzenlemeyle platform numarası kısmında yazan yönler yerine (soldan sağa) sayıları yazdım ve yan tarafında da detaylarını açıkladım. Böylece hem şablon biraz küçüldüğü için kayma sorunu (kısmen) çözüldü hem de daha düzenli ve anlaşılır bir görünüm elde edildi. Sizce bu düzenleme modeli uygunsa, -istasyonlarda bir dil bütünlüğü sağlanması için- bu modeli tüm istasyonlarda uygulayalım diyorum. Görüşünüzü belirtirseniz sevinirim. Kolay gelsin, iyi geceler. - bluetime93 (mesaj) 21.07, 11 Aralık 2020 (UTC)
Merhaba, @BlueTime93. Bence de sizin yaptığınız değişiklik daha ideal görünüyor. Benim için de uygun olur, müsait oldukça düzenleme yapmaya çalışacağım. İyi ve sağlıklı günler dilerim. Alikam (mesaj) 11.58, 12 Aralık 2020 (UTC)

Şablon:M9 (İstanbul metrosu) güzergâh diyagramı[kaynağı değiştir]

Merhaba. İBB Şehir Haritası'nda mevcut hatları görebiliyorum ama inşa edilen/planlanan hatları göremedim. M9 ve M7 hatlarının birbirlerine -fiziken bir rayla- bağlı olacağına dair bir bilgiye de hiçbir yerde rastlamadım. Rica etsem buna dair kaynağınızı daha detaylı bir şekilde paylaşabilir misiniz? - bluetime93 (mesaj) 16.18, 21 Aralık 2020 (UTC)

Merhaba, @BlueTime93 İBB şehir haritası mobil uygulamasında tüm hatların konumları var. Bu bilgiyi eksik söylediğim için kusura bakmayın. Buraya eklemem doğru olur mu bilmiyorum ama yine de ekleyeyim. Alikam (mesaj) 17.07, 21 Aralık 2020 (UTC)
küçükresim
Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Beni şaşırtan yine İBB tarafından yayımlanan bu haritada yer alan bilginin başka hiçbir yerde olmaması. Ama bu şartlarda diyagramın sizin yaptığınız şekilde kalması daha doğru olacak. Sadece daha net anlaşılması için minik bir düzenleme yapacağım. - bluetime93 (mesaj) 17.20, 21 Aralık 2020 (UTC)

Marmaray istasyonlarındaki semboller[kaynağı değiştir]

Merhaba. Marmaray istasyonlarındaki (platform yapısı kısmındaki) sembolleri "rowspan" ile yazmamın sebebi aşırı sembol kullanımı dolayısıyla görüntü kirliliği oluşturmamak. Bu konuda bilgilendirmek istedim. - bluetime93 (mesaj) 09.31, 14 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba, dil birliği olması için en çok kullanılanı tercih ediyordum. O yüzden de bu tarzı kullandım ama çok fazla logo kullanmamak için bu yöntem de kullanılabilir. Bu yöntemi de tüm istasyonlara uygulamamak gerekir. Alikam (mesaj) 09.51, 14 Haziran 2021 (UTC)

M8 - M12 bağlantısı[kaynağı değiştir]

Merhaba. M8 ve M12 hatları arasında Şehir Haritaları uygulanmasında bir bağlantı gösterilmiyor. Ancak siz diyagrama eklemişsiniz. Bu bağlantıya dair herhangi bir bilgiye rastlamadım. Bu konuda bir kaynak var mıdır? - bluetime93 (mesaj) 10.48, 22 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @BlueTime93. M8 ile M12 hatları arasındaki bağlantı bahsettiğiniz gibi İBB Şehir Haritası'nda görünmüyor ama belli oluyor. İki hat arasında bağlantı tünelinin hatlara bağlandığı noktada makas bölgeleri bulunmakta ve bu makas bölgelerinde metro hattının tünelleri birbirine yaklaşmakta. Ayrıca M8 hattıyla ilgili çok sık kullanılan ve çok fazla bilgi içeren bu şemada http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=7412011#7412011 bağlantı tüneli görülüyor.
M12 hattıyla ilgili bir haberde kullanılan görselde de bağlantı tüneli görülüyor. https://www.nurol.com.tr/umraniye-atasehir-goztepe-metrosu-ihalesini-nurol-insaat-aldi.html
Bağlantı tüneli ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz de M12 hattının Proje tanıtım dosyasında http://eced.csb.gov.tr/ced/jsp/ek1/10655 20. ve 92. sayfayı incelemenizi tavsiye ederim. Alikam (mesaj) 12.00, 22 Haziran 2021 (UTC)
Teşekkür ederim. - bluetime93 (mesaj) 12.13, 22 Haziran 2021 (UTC)
Rica ederim. Alikam (mesaj) 12.24, 22 Haziran 2021 (UTC)

Tartışma:Yenikapı Tren İstasyonu[kaynağı değiştir]

Ambox warning yellow.svg

Merhaba, ben BlueTime93. Oluşturduğun Tartışma:Yenikapı Tren İstasyonu maddesini Vikipedi'nin hızlı silme kriterlerinden "Temizlik işlemi" kriterine uyduğuna inandığımdan silinmesi için işaretledim. Hizmetliler maddeyi ve tartışma sayfasını inceledikten sonra karar verecekler. Eğer bir hata yaptığımı düşünüyorsan ya da herhangi bir sorun varsa mesaj sayfam üzerinden bana ulaşabilirsin. Teşekkürler. --bluetime93 (mesaj) 21.32, 28 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba, Silinmesinde herhangi bir engel görmüyorum. Silinebilir.Alikam (mesaj) 21.34, 28 Haziran 2021 (UTC)
Yanlışlıkla oldu aslında :) Silmeye aday gösterirken, mesaj göndermeyi iptal etmeyi unutmuşum. - bluetime93 (mesaj) 21.43, 28 Haziran 2021 (UTC)

Mutfak Vikiprojesine Davetlisiniz![kaynağı değiştir]


Foodlogo2.svg

Selamlar,
Mutfak kapsamında hazırlanmış bir vikiproje yeniden canlandırıldı. Bu vesileyle sizi, Mutfak Vikiprojesi'ne davet ediyorum.

Projeye katılımda bulunmak için Vikiproje katılımcıları sayfasını inceleyebilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi almak için Vikiproje:Mutfak sayfasına göz atabilirsiniz.
Teşekkürler.


Leaply mesaj 15.09, 23 Ağustos 2021 (UTC)

Sivil Parişler Proje Davetiyesi[kaynağı değiştir]


Civil-Parish-Icon.svg

Merhaba!
Sivil Parişler kapsamında hazırlanmış bir vikiproje başladı. Sizi, Sivil Parişler Vikiprojesi'ne davet ediyorum.
Proje hakkında daha fazla bilgi almak için Vikiproje:Sivil Parişler sayfasına göz atabilirsiniz.
Teşekkürler 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 15.58, 11 Eylül 2021 (UTC)

Sosyoloji Vikiprojesine davet[kaynağı değiştir]

VikiSociology-Logo 2.svg
Davet ediliyorsunuz!

Sosyoloji hakkında başlayan, Sosyoloji Vikiprojesi'ne davetlsiniz. Proje hakkında daha fazla bilgi almak için Vikiproje:Sosyoloji sayfasına göz atabilirsiniz. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 13.02, 13 Eylül 2021 (UTC)