Kullanıcı mesaj:Agnostik Çeviri Grubu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Öncelikle merhaba Agnostik Çeviri Grubu, ve Vikipedi'ye hoşgeldiniz! Burada sizin işinize yarayacak ve size yardımcı olacak bir rehber oluşturmaya çalıştık. Özgür hissedin ve bana soru sormaktan çekinmeyin. İyi şanslar ve iyi değişiklikler! Gktr 21:19, 7 Ağustos 2011 (UTC)
Başlarken
Bilmeniz Gerekenler
Vikipedi Kuralları ve Politikaları
Yardım Almak
Daha Fazlası
İleri Düzey Bilgiler
Wikimedia.png

Taşıma[kaynağı değiştir]

Selamlar, taşıma işlemini gerçekleştirdim. Yalnız bu taşıma işlerini sayfaların üstünde yer alan taşı kısmından siz de yapabilirsiniz. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.--Myrat ileti 20:17, 16 Ekim 2011 (UTC)

Evrim[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Referanslarla noktalama işaretleri arasında boşluk bırakmıyoruz: "Bu bir elmadır.<ref>" şeklinde. Kolay gelsin.--Abuk SABUK mesajlaş 19:12, 17 Ekim 2011 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşım, katkılarını izliyorum. Ama daha rahat hareket etmek için editörlük başvurusu yapabilirsin. --Çalıştayileti 19:40, 21 Ekim 2011 (UTC)

Editörlük için ilgili yere başvuru yapma önerisi için gönülden teşekkür ederim, sayın Çalıştay. Gerçi, kısa üyelik tarihi ve henüz Vikipedi'de yeni olduğumu göz önüne alırsam bunun belki erken olacağını düşünmekle beraber şimdiye kadar birçok internet forumlarında adminlik görevlerinde bulunmuş olmam ve bunun yanında özellikle evrim ve doğa tarihi konuları ile ilgili kendime ait site ve bloglarımının da olması editörlük işinde zorluk çekmeyeceğimi ve kolaylaştıracağını düşünmekteyim. Bu anlamda, editörlük önerisini seve seve kabul ediyorum. Başvuru için neler yapmam gerektiğini da yanıtlarsanız size teşekkür ederim.--Agnostik Çeviri Grubu 19:54, 21 Ekim 2011 (UTC)
Buradan başvurabilirsiniz. Yaptığınız katkıları kontrol edildi olarak işaretlerken, Vikipedi için yararlı bir kullanıcı profili sergilediğinizi gördüm. Özellikle ilgi duyduğunuz evrim, doğa ve teolojik konularda önemli katkılar yapacağınıza yürekten inanıyorum. Vikipedi'nin bu tür bilimsel dizinli konularda iyi bir durumda olmadığı kanaatindeyim. Herhangi bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Saygılarımla... --Çalıştayileti 21:09, 21 Ekim 2011 (UTC)

Anlam ayrımları[kaynağı değiştir]

Merhabalar, anlam ayrımı sayfası oluşturduğunuzda sayfa içeriğine {{Anlam ayrım}} eklemeniz çok "şık" olacaktır. :) İyi çalışmalar dilerim. Utku TanrıvereMesaj 11:58, 29 Ekim 2011 (UTC)

Tabi, seve seve. Bu şablondan haberim yoktu. Teşekkürler.--Agnostik Çeviri Grubu 14:32, 29 Ekim 2011 (UTC)
Rica ederim. :) Utku TanrıvereMesaj 21:23, 29 Ekim 2011 (UTC)

Şablon:Annotation[kaynağı değiştir]

Sayın Rapsar, rica etsem Şablon:Annotation isimli şablonu tümden siler misiniz? Bir deneme yapmıştım ama istediğim sonucu alamadım. Şimdiden teşekkürler. --Agnostik Çeviri Grubu 05:22, 3 Kasım 2011 (UTC)

Merhaba. İçerik silme yetkisine yalnız hizmetliler sahiptir. Ben hizmetli olmadığından silemedim; ancak hizmetlilerin durumu farketmesi için sil şablonu koydum. İyi çalışmalar.--Rapsar da ne ki? 05:56, 3 Kasım 2011 (UTC)
Düşündüğünüz ve ayrıca bilgilendirdiğiniz için gönülden teşekkürler sayın Rapsar.--Agnostik Çeviri Grubu 06:08, 3 Kasım 2011 (UTC)

Evrim konusu v diğer başlıkları[kaynağı değiştir]

Madde çok iyi gelişiyor, tebrik ederim. Evrimin diğer alt başlıklarındaki maddeleri (Mutasyon, doğal seçilim, türleşme vb.) de kaliteli/seçkin madde kaline getirip gelecekte "seçkin konu" seçilmek üzere hazırlamanızı tavsiye ederim. Ben de son dönemde Brandenburg sınıfı zırhlıar üzerine seçkin konu hazırlığı yaptım, sınıftaki dört gemi ve sınıfın maddesi olmak üzere beş madde şu an kaliteli madde adayı. Sizin de benzer bir yol izlemeniz güzel olabilir, bir konunun tüm alt başlıklarının kaliteli olması o maddeyle ilgili araştırmayapanların çok işine yarar. Aynı motivasyonla çalışmaya devam etmenizi temenni ederim! --Khutuckmsj 23:19, 3 Kasım 2011 (UTC)

Önerileriniz ve düşünceleriniz için teşekkürler değerli Khutuck. Ayırca Brandenburg sınıfı zırhlıları ile ilgili değerli çalışmalarınız ve başarılarınız için sizi ayrıca tebrik ederim. Bu konuda ben de aynısını düşünüyordum değerli Khutuck. Alt başlıklar mevcut ama bunlar ya çok kısa ya da çok dar bir kalıp içinde özetlenerek anlatılmışlar. Bu alt maddelerin de bir şekilde tek tek geliştirilmesi lazım. Doğal seçilim, adaptasyon, genetik sürüklenme, türleşme gibi konular geliştirilmeye değer maddeler. Eğer iş birliği projesi bir şekilde ilgi görmez ve suya yatarsa bu durumda bu alt başlıkları ele almayı düşünüyorum. Bunun yanında, kendi evrim sitelerim için İngilizce Wikipedia'dan çevirdiğim ve birkaç yıl veya ay önce çoktan hazırladığım, tamamlamak isteyip de yarıda kalan, Memelilerin evrimi, Yaşamın evrimsel tarihi, Evrim zaman çizelgesi, İnsan evrimi zaman çizelgesi, İnsan evrimi, Büyük Patlama kronolojisi, Cinsel seçilim, Eşeyli üremenin evrimi gibi diğer maddelerim de var. Bunları da bir an evvel tamamlamak düşüncesindeyim ama evrim maddesindeki gelişmeler yüzünden nereden başlayacağımı şimdilik bilemedim. Umarım dedikleriniz düşündüğünüz şekilde gerçekleşirler. Gerçi hazırladığım bir maddenin seçkin veya kaliteli madde olması bu anlamda önemli değil ama içerik olarak okuyucuya bir şey sunabilmesi daha anlamlı geliyor. --Agnostik Çeviri Grubu 23:37, 3 Kasım 2011 (UTC)
Açıkçası ben iş birliği projeleri hakkında pek umutlu değilim; projelere katılım genelde zayıf, hele bir de böyle teknik bir konuda yeterli katılım sağlamak pek mümkün gözükmüyor. Evrim ile ilgili maddelerimiz zayıf, özellikle lise eğitiminde yer alan kısımları kaliteli madde seçilmeseler bile o seviyeye getirmemiz çok iyi olur. Ben de bu ara gemilere sardım, yakında da 1910-1923 arası Türk tarihi konusuna geçeceğim. Khutuckmsj 00:16, 4 Kasım 2011 (UTC)
 • "Alt başlıklar mevcut ama bunlar ya çok kısa ya da çok dar bir kalıp içinde özetlenerek anlatılmışlar." - Eğer şu anda uyumuyorsam bunu yıkmak içindir! Face-smile.svg Utku TanrıvereMesaj 00:45, 8 Kasım 2011 (UTC)

VP:İBP hk.[kaynağı değiştir]

Merhabalar! Resim konusundaki düzeltmeniz için teşekkürler. Evrim düşüncesinin tarihinden başka bir şey yazmaya vaktim kalır mı, ne kadar kalır bilemiyorum; ancak bilmiyorum, eğer arada bir neler olup bittiğine dair maddeye göz gezdiriyorsanız, gözünüze takılan yanlışlar olduğu takdirde her zaman iletişime geçebilirsiniz. Face-smile.svg Çalışma şablonu varken eksiklik olması elbette doğal; ama yanlışlık varsa bunu hemen düzeltmek faydalı olur. Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 00:43, 8 Kasım 2011 (UTC)

Rica ederim, seve seve..Büyük bir sevinçle Evrim düşüncesinin tarihi maddesini açtığınızı gördüm. Bu, gerçekten çok uzun ve kapsamlı bir madde ve bitirilmesi de çok zaman alacaktır. Umarım başka bir haftanın iş birliği projesi ise bu madde olur ve hep beraber bir el atarız. Zaman zaman bu maddeyi seve seve gözden geçiririm. Aynısı Ortak atanın kanıtı maddesi için de geçerli (Bu madde, ayrıca İngilizce'deki evidence of evolution / evrimin kanıtları maddesinin diğer adı). Bu madde sanırım evrim maddesinden kendisinden de uzun ve daha kapsamlı. Ama bunu da ileride tamamlayıp bitirmeyi düşünüyorum. Şimdilik bu hafta için kısa maddeler açmayı ve ne kadar çok kırmızı link varsa gidermeyi tercih ederim. Kırmızı linkler azalırsa mutasyon, doğal seçilim, evrime giriş, adaptasyon gibi diğer önemli ve uzun maddeler açılacak veya kaliteli seviyeye getirilerek tamamlanacak.--Agnostik Çeviri Grubu 00:53, 8 Kasım 2011 (UTC)
Elinize aklınıza sağlık. Ne yazık ki kısaca oluşturulan bir maddenin epey bir süre boyunca tam anlamıyla geliştirilmediğini düşündüğüm için (Tabi bu konu için konuşuyorsak siz bu düşünceyi yok edebiliyorsunuz!Face-smile.svg), önceki haftanın işbirliğinde de yaptığım gibi (FEMA maddesi), oluşturmuşken tam oluşturayım istiyorum açıkçası. Araya sonra başka konular, başka meşgaleler girince benim de aklıma gelmiyor sonra açıkçası. Khutuck'un dediği gibi ilgili kırmızıların hepsi iyi bir düzeye geldiğinde evrimin Türkçe Vikipedi'de "kaliteli konu" olması, hepimiz için mutluluk verici olacaktır. İyi çalışmalar. Face-smile.svg Utku TanrıvereMesaj 03:22, 8 Kasım 2011 (UTC)
Evet, böyle bir sorun var. Maddeler kısa olarak açıldıktan sonra geliştirilmeleri unutuluyor. Bu kendim için de geçerli. Aslına bakarsanız ben de buna hiç olumlu bakmıyorum. Eğer bir madde açmak istersem bunun yarım yamalak olması hiç hoşuma gitmez. Uzun ve kaliteli maddeler açmayı ve sizin gibi bunları eksiksiz olarak oluşturmayı daha çok tercih ederim. Aynı anda birden çok madde ile uğraşmak tek bir makale üzerinde yoğunlaşmaktan daha yorucu oluyor. Ama bu iş birliği projesi sadece bir hafta sürecek ve bir hafta kanımca çabuk geçer. Bu durumda ben de önceliklerimi bir süre için bir kenara bırakabilir ve ilk olarak olabildiğince çok kırmızı link giderebilirim sanırım. Bu iş birliği projesi bittikten sonra diğer başlıca evrim konularını ve önemli maddeleri geliştirmek için şimdiden seviniyorum. --Agnostik Çeviri Grubu 03:42, 8 Kasım 2011 (UTC)
Yardım edebileceğim herhangi bir konuda her zaman çekinmeden haber verin lütfen. İngilizce değil, Almanca'dan da çeviri yaparım seve seve. Hatta Ocak ayı ortalarına kadar Almanya'daki hemen hemen her internet kütüphanesine erişimim mevcut. Kaynak ihtiyacınız olursa da yardımcı olmaya çalışırım. Face-smile.svg İyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 04:37, 8 Kasım 2011 (UTC)

Ben teşekkür ederim. :) Değerli katkılarınızın devamı için her ne gerekiyorsa... :) Utku TanrıvereMesaj 05:17, 8 Kasım 2011 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de uzun bir süredir tartışma konusu olan ve taslak madde tartışmasıyla beraber yürüyen hızlı sil M1 kriteri hakkında şu sayfada [1] teklif verildi. Amaçlanan kısa maddelerin tamamen anlamsız maddelerle aynı işlemi görüp silinmesini engellemek ve dolayısıyla M1 kriterinin potansiyel yanlış uygulamalarını ortadan kaldırmak. Görüş belirtmeniz faydalı olacaktır. Saygılarımla--Alperen 01:59, 8 Kasım 2011 (UTC)

Hediye[kaynağı değiştir]

Barnstar-atom3.png E=M.C2 Barnstarı
Bilim konularında yapmış olduğunuz eşsiz katkıların devamı dileklerimle. Utku TanrıvereMesaj 05:22, 8 Kasım 2011 (UTC)
Merci ve çok çok teşekkürler. Keşke şu evrim maddelerini de E=M.C2 ışık hızında bir bitirebilsem Face-smile.svg --Agnostik Çeviri Grubu 05:44, 8 Kasım 2011 (UTC)

Çok uzak olduğunuzu söyleyemem! Face-smile.svg Utku TanrıvereMesaj 05:54, 8 Kasım 2011 (UTC)

Bdelloidea[kaynağı değiştir]

Merhabalar, evrim maddesinde "Bdelloida" diye bir türden bahsediliyor; ancak İngilizce Vikipedi'de "Bdelloidea" olarak belirtilmiş. Düzeltip, maddesini açayım istedim; ancak anlam ayrımı vardı ve ikisi de içerik olarak birbirine benzediği, en azından bu işlerden pek anlamayan bana öyle göründüğü için bir yanlışlık yapmak istemedim. Bilginize. Face-smile.svg Utku TanrıvereMesaj 22:22, 8 Kasım 2011 (UTC)

Merhaba Utku, evet orada yanlış yazım hatası yapmışım ve "e" harfini koymayı unutmuşum. Şu an düzeltim. İngilizce'deki karşılığı en:Bdelloidea olacak. Siz de bu maddeyi çevirmiye düşünüyordunuz değil mi? Kolay gelsin. --Agnostik Çeviri Grubu 00:39, 9 Kasım 2011 (UTC)
Doğrudur. Face-smile.svg Şimdi oluşturmaya başlıyorum, teşekkürler. Utku TanrıvereMesaj 01:25, 9 Kasım 2011 (UTC)
Ve... Paleontolojinin tarihi, Baldwin etkisi, Rönesans ve Aydınlanma Çağında evrim düşüncesi.. Tek kelimeyle harika ve motive edici.. Eline ve aklına sağlık. Face-smile.svg--Agnostik Çeviri Grubu 01:49, 9 Kasım 2011 (UTC)
Çok teşekkür ederim! O motivasyon, o "harika" çalışmalar hepimizin... Bdelloidea da görünüm itibariyle içime sinen taslaklardan birisi oldu. Face-smile.svg Evrim düşüncesinin tarihi de devam edecek bitinceye kadar. Utku TanrıvereMesaj 01:59, 9 Kasım 2011 (UTC)
 • Bu arada şu an itibariyle oluşturduğum 5 maddeden 3'ü evrimsel biyolojinin şablon maddesi. Şablonun kullanıldığı her bir sayfaya katkıda bulunduğum düşüncesi beni daha da mutlu ediyor. :) İyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 02:11, 9 Kasım 2011 (UTC)

Bu arada evrim tarihi sayfasındaki yönlendirmeyi kaldırarak anlam ayrımı oluşturdum, bilginize. :) Utku TanrıvereMesaj 02:25, 9 Kasım 2011 (UTC)

Düşündüğünüz iyi olmuş. Elinize sağlık. Ben de bu ara adaptif radyasyon maddesini tamamlamaya çalışıyorum ama sanırım bunu başka bir zamana bırakmam gerekecek. Zira çok zaman aldı ve diğer kırmızı linkler bekliyor. Şimdilik böyle kalsın. Proje bittikten sonra unutursam beni haberdar edersin artık Face-smile.svg--Agnostik Çeviri Grubu 03:19, 9 Kasım 2011 (UTC)

DNA marker[kaynağı değiştir]

Kontexti bilmediğimden kesin bir şey söyleyemem tabi ama belirteç uygun geliyor kulağa... İyi çalışmalar. :) Utku TanrıvereMesaj 03:34, 9 Kasım 2011 (UTC)

Harika...Bunu kullanalım o zaman..--Agnostik Çeviri Grubu 03:38, 9 Kasım 2011 (UTC)

Baldwin etkisi[kaynağı değiştir]

Face-smile.svg O bağlantıda saman altından su yürütmüşüm demek ki. Face-grin.svg Utku TanrıvereMesaj 03:40, 9 Kasım 2011 (UTC)

Portal:Evrimsel biyoloji[kaynağı değiştir]

Küçük bir mesajla Evrim portalını oluşturduğunuz için teşekkür etmek istedim. Şablondaki kırmızı linkin kalktığını görünce çok şaşırdım ve portalı açınca karşıma emek verilmiş harika bir portal çıkıverdi. Elinize ve emeğinize sağlık. Renkler de çok güzel ve uyumlu olmuş. Sanırım Fenerbahçelisiniz :) Sandığımdan daha erken oluşturulduğu için daha çok sevindim. Portal nasıl oluşturulur deneyimli olmadığımdan ben de kara kara düşünüyordum. Güzel bir sürpriz oldu ve bu bayram hediyesi için de tekrardan teşekkürler.--Agnostik Çeviri Grubu 07:40, 10 Kasım 2011 (UTC)

Son günlerde Vikipediye giremediğimden dolayı İPB′ye katılamadım. Bu gün katıldım; ama İPB′ye katıldığım zaman çok iyi bir şok yaşadım. Projenin hiç bu kadar hızlı olduğunu görmemişdim. Neredeyse bana hiç bir iş kalmadığı düşüncesine kapılmıştım ki, bu zaman kırmızı bağlantı altında bir portalin kaldığını fark etdim. Ve kendi-kendime şöyle dedim: Ya-ya-ya, şa-şa-şa, Fenerbahçe Çok Yaşa! Ardını zaten kendiniz bilyorsunuz:) Teşekkürler için teşekkürler! Saygılarımla, ----Safir yüzüklü CekliAltından konuş 08:29, 10 Kasım 2011 (UTC)
 • Merhaba direk açılmıyor maalesef portal :) Şuraya görüş bildirirseniz sevinirim. Uzmanlık alanıma girmiyor. O yüzden sizin bir bakmanızda fayda var. Bu arada genellikle portal açıldıktan 1 ay geçtikten sonra denilir seçkin adaylığı olabilir. Yani güncelliği deneniyor gibi bir dönemdir ilk ayı diyebilirim. Yeterli içerik var. Açıldıktan sonra yavaş yavaş seçkin portal çalışmalarına başlamayı düşünüyorum. Yardım edersiniz umarım? :) Benim 4. Viki'nin 7 seçkin portalı olacak sanırsam :) Emperyan-ileti 11:30, 11 Kasım 2011 (UTC)
Merhaba Emperyan, iyi ki beni bundan haberdar ettiniz yoksa haberim olmayacaktı. Orada görüş bildirdim şu an. Bunun yanında, portalı geliştirmek istemeniz de çok sevindirici. Kanımca çok güzel ve ilginç bir portal olabilir. Gerekli desteği istediğiniz an verebilirim. Tekrardan teşekkürler.--Agnostik Çeviri Grubu 22:15, 11 Kasım 2011 (UTC)

Cıvık mantar[kaynağı değiştir]

Günaydın! :) Cıvık mantar sayfa kaynakçasının "cite web" kodunda ufak bir sorun vardı; koşup, yetişip, düzelttim. :) Gerçi mesele bu değil, çalışmalarınızı hayranlıkla takip etmekle beraber önümüzdeki dört hafta boyunca sürecek sunumlarımın ve sonrasındaki dönem bitirme ödevlerimin telaşesinden mütevellit son bir iki gündür eskisi kadar katkıda bulunamamanın verdiği can sıkıntısını yaşadığımı paylaşmak isterim. :) İyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 06:29, 12 Kasım 2011 (UTC)

Düzeltim ve samimi takdirleriniz için gönülden teşekkürler, ben de düzeltirken neden çakışma oldu diye şaşırmıştım. Evrim kaçmıyor ki, ileride bu madde üzerinde daha bir çok yenilikler yapacağımızdan ve kırmızıları gidereceğimizden eminim. Bu ara, bir neden olmasa da dilediğiniz özür kabul edildi. Face-smile.svg--Agnostik Çeviri Grubu 06:36, 12 Kasım 2011 (UTC)
Özrümü şöyle takdim edeyim: Alopatrik türleşme Face-smile.svg Utku TanrıvereMesaj 11:06, 12 Kasım 2011 (UTC)

Charles Darwin[kaynağı değiştir]

İBP bittikten sonra kendisini KMA göstermeye ne dersiniz? Face-smile.svg Utku TanrıvereMesaj 10:36, 12 Kasım 2011 (UTC)

Bence olur. Hem de iyi bir fikir bu. Evet dermişim..--Agnostik Çeviri Grubu 11:41, 12 Kasım 2011 (UTC)
Kaliteli madde için içeriği yeterli midir tam emin olamadığımdan size danışmak istedim. :) Adaylığı koymak size yakışır, benden beklemeyin! :)) Bu arada bir üstteki konuda da ek bir mesajım var. ;) Utku TanrıvereMesaj 11:55, 12 Kasım 2011 (UTC)
Önce şu evrim maddesini tamamlayayım. Zira yarın son gün ve tüm kırmızıklar yarına kadar tamamlanamayacaktır ama benim çalışmam madde üzerinde gelecek hafta da devam edeceğinden Darwin ancak ondan sonrasına kalır gibi. Allopatrik türleşme güzel bir sürpriz oldu, eline sağlık. --Agnostik Çeviri Grubu 12:10, 12 Kasım 2011 (UTC)
Elbette. Dediğin gibi; evrim de, vikipedi de kaçmıyor. Face-smile.svg Ben de vakit buldukça ara ara katkılarda bulunurum elbet. İyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 12:14, 12 Kasım 2011 (UTC)

Atölye[kaynağı değiştir]

Tekrar merhaba! İleride karışıklığa yol açmamak için neden kendinize ayrıca bir atölye sayfası oluşturmuyorsunuz? Face-smile.svg Çok daha rahat oluyor... Utku TanrıvereMesaj 15:14, 12 Kasım 2011 (UTC)

Yöneticiler kızmaz mı? Face-smile.svg--Agnostik Çeviri Grubu 15:21, 12 Kasım 2011 (UTC)
Elbette hayır. Face-smile.svg Benim dört tane var ve bazen yetmiyor bile! Face-smile.svg Utku TanrıvereMesaj 15:32, 12 Kasım 2011 (UTC)
Seninkileri inceledim, iyi fikirler edindim. Rastgeldiğim ve unutmak istemediğim şeyleri bu sayfalara kaydederim artık.--Agnostik Çeviri Grubu 16:00, 12 Kasım 2011 (UTC)
Hayırlı olsun. :) Benim yazı tahtalarındakiler de bir an önce tamamlanıp, madde veya madde unsuru olarak vücut bulmayı bekliyorlar. Tabi bundan önce "evrimlerini" tamamlamaları gerek! :) Utku TanrıvereMesaj 16:05, 12 Kasım 2011 (UTC)

Bilgi kutusu bulunmayan kimyasal maddeler[kaynağı değiştir]

Merhaba! Öncelikle günaydın. :) VP:İBP için bilgi kutusu bulunmayan maddelerin elden geçirilmesiyle ilgili bir adaylık ortaya koymuştum. O zaman size haber verecektim; ama tamamen aklımdan çıkmış. "Bilgi kutusu bulunmayan maddeler" kategorisi içinde "Bilgi kutusu bulunmayan kimyasal maddeler" alt kategorisi bulunuyor. Ben bir iki tane yapmaya çalıştım; ama bilgi kutusu kodlarının -bana göre- karışık olmasına benim cehaletim eklenince fiyaskoyla sonuçlandı! Çalışmalarınızı yönlendirmenizde size katkısı olacağına inandığım için paylaşmak istedim. İyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 08:12, 13 Kasım 2011 (UTC)

Merhaba Utku, bilgi kutusu önerisi pek ilgimi çekmiyor açıkçası. Şu an sadece evrim konusuna odaklanmak istediğimden zaten yeni biyoloji maddelerinin açılmasında da bu haftaki iş projesinde olduğu kadar aktif olamam ve sadece birkaç madde açabilirim. Nitekim bu hafta da evrim maddesindeki kırmızılıkların giderilmesine öncelik vermeye devam edeceğim ve konsantremi buna harcıyorum. Zaten kutu şablonlarını pek anlamadım. Özellikle takso kutular beni deli divanadan çıkardılar. Yeni ve gelişmiş takso şablonlar oluşturmak lazım ama benim de teknik bilgim kısıtlı. İleride bunu yapıp yapamayacağımı incelerim sanırım. --Agnostik Çeviri Grubu 08:25, 13 Kasım 2011 (UTC)
Elbette, yani ne zaman isterseniz. Ne de olsa Vikipedi hiçbir zaman bitmeyecek, "tamam" olmayacak. Mutlaka vakti gelir bir gün. O vakti geldiği gün de ulaşmanız kolay olsun diye haber vermek istedim. :) Utku TanrıvereMesaj 08:57, 13 Kasım 2011 (UTC)

Ödül[kaynağı değiştir]

Bu ödül, Agnostik Çeviri Grubu'na evrim konusundaki etkileyici katkıları sebebiyle verilmiştir. Khutuckmsj 15:24, 13 Kasım 2011 (UTC)

Katkılarınız süper, lütfen hız kesmeyin :) Khutuckmsj 15:24, 13 Kasım 2011 (UTC)

Beni böyle bir ödülle onore ettiğiniz için çok çok teşekkür ederim. Umarım evrim maddesini bitiririm.--Agnostik Çeviri Grubu 18:35, 13 Kasım 2011 (UTC)
Bilimsel konulardaki süper katkıları nedeniyle, bu süper kertenkele sevgili Agnostik Çeviri Grubu'na armağan edilmiştir.--Abuk SABUK msj 23:54, 13 Kasım 2011 (UTC)
 • Evet, çok cici bir kertenkele ile ödüllendirilmiş olmak inanın en dinozorlar dünyası kadar sevindirdi beni. Çok teşekkür ederim ve düşündüğünüz için eksik olmayın.--Agnostik Çeviri Grubu 00:01, 14 Kasım 2011 (UTC)

Charles Darwin Ödülü[kaynağı değiştir]

Ödül için teşekkürler! Umarım şimdi Charles Darwin′in kemikleri çok sevinmiştir;) ----Safir yüzüklü CekliAltından konuş 05:11, 14 Kasım 2011 (UTC)

Çam sakızı çoban armağanı[kaynağı değiştir]

Bu anlamlı ve çok değerli hediyen için gönülden teşekkür ederim! Face-smile.svg Hep birlikte daha nice güzel maddeler açabilmek dileğiyle! Utku TanrıvereMesaj 05:54, 14 Kasım 2011 (UTC)

Tebrikler![kaynağı değiştir]

Gold Medal.svg Haftanın İş Birliği Projesinde 1. oldunuz!!!

Merhaba Agnostik Çeviri Grubu ,

Bu haftanın iş birliği projesine katılımınız için çok teşekkürler!

Evrim maddesindeki kırmızı başlıkların açılması konulu projedeki başarılı performansınız ile bu haftaki projede 1. oldunuz. Teklif verdiğiniz proje iş birliği projesi seçildiği zaman ortaya koyduğunuz olağanüstü performans herkese örnek teşkil edecek niteliktedir. Proje teklifi veren bütün vikipedistlerin sizi örnek alması dileğiyle...

Saygılar,


Akhilleus ileti 15:03, 14 Kasım 2011 (UTC)

Julian Huxley Ödülü[kaynağı değiştir]

Teşekkürler Face-smile.svg İş birliği projesindeki başarınızdan ötürü ben de sizi kutlarım. İyi vikiler. --Superyetkinileti 18:11, 14 Kasım 2011 (UTC)

tebrikler...[kaynağı değiştir]

Evrim alanında ki muhteşem katkılarınızı hayretle izledim sanırım evrimsel biyologlar listesine sizi de eklememiz gerekiyor. :) Katkılarınızın devamını dilerim.--Txrazy msj

Evrim kitabı[kaynağı değiştir]

Bu bağlantıdan PDF olarak indirebilirsiniz :) Khutuckmsj 01:55, 15 Kasım 2011 (UTC)

Şu an çok duygulandım, gerçekten çok uzun ve kapsamlı bir kitap olmuş. Eksiklikleri de umarım yavaş yavaş tamamlarız. Tekrardan ellerinizi sağlık.--Agnostik Çeviri Grubu 02:15, 15 Kasım 2011 (UTC)

Her Vikipedi'de olması gereken maddeler[kaynağı değiştir]

Merhabalar, öncelikle katkılarınızı hayranlıkla takip ettiğimi söyleyeyim. Köy çeşmesine bakarken şöyle bir istek gördüm: Her Vikipedi'de olması gereken maddeler başlığında hala 11 eksiğimiz varmış. Biyolojiyle ilgili maddeleri görünce ilk aklıma gelen siz oldunuz. İlginizi çekebileceğini düşündüm. en:Sex, en:Sensory system, en:Oat sayfalarının açılmasında yardımcı olabilirsiniz belki. İyi çalışmalar.–h.çağrı mesaj 08:50, 15 Kasım 2011 (UTC)

Vikipedi'nin evrimi[kaynağı değiştir]

Vikipedi'deki bilgi evriminin gerçekleşmesinde :) gösterdiğiniz üstün çaba sonucunda; 45. haftada çok güzel maddeler yazdınız. Bu konuda sizlere teşekkür etmek isterim. Ta katkılarınızı son değişikliklerde fark etiğim günden beri bu ortamda olmanızın mutluluğunu yaşıyorum. Katkılarınız sonucunda 2 altın puanla ödüllendirilmeniz yönündeki tasarrufum; diğer sorumlu arkadaşlarımın desteği ve kabulüyle gerçekleşmiştir. [2] 1 altın puan daha almanız ilk altın madalyayı kazanmanız anlamını taşıyacaktır. Teşekkürler... --Çalıştayileti 12:29, 15 Kasım 2011 (UTC)

Merhaba Çalıştay, samimi ve teşvik edici sözleriniz için gönülden teşekkür ederim. Evrim konusunda Vikipedi'nin evrim geçirme zamanı geldi de çoktan geçti bile Face-smile.svg. İnsan evrimi maddesini de pek yakında (ikinci projem olarak) seçkin madde yapmak için şimdiden sabırsızlanıyorum. Katkılarımı altın puanla değerlendirmede rol oynamış olmanız için de size çok çok teşekkür ederim ama beni motive eden bu altın puanların dağıtılması değil, sizlerin manevi desteği ve maddeye olan aktif katılımlarınızdır. Bunun yanında bu konulara ilgim ve motivasyonum kendi içimden geliyor ve dışarıdan gelecek teşviklere bağımlı da değil. Yani kaçacağım diye endişelenmenize gerek olmadığını söylemek istiyorum bununla. Maalesef burada kalıcıyım Face-smile.svg --Agnostik Çeviri Grubu 13:00, 15 Kasım 2011 (UTC)
Keşke sizin gibi birkaç Vikipedist daha olsa :)) Bilimle ilgilenmeniz ayrı bir mutluluk kaynağı, toplumsal misyonunuz benim için oldukça önemli :) --Çalıştayileti 13:32, 15 Kasım 2011 (UTC)

Soykırım[kaynağı değiştir]

Bkz. Ermeni Kırımı maddesi, ve de VP:TBA. Uzun tartışmalar konusunda ne soykırım, sözde soykırım veya soykırım iddiaları adlandırmalarından hiçbirinin uygun olmadığı yönünde fikir birliğine varıldı. Kaynakta soykırım sözcüğü geçmiş olabilir, bu önemli değil. Güvenilir olarak kabul edebileceğimiz bazı kaynaklar "soykırım iddiaları" diyor, ama bu nedenle maddede soykırım iddiaları diyor değiliz. Konuyla ilgili yeni bir tartışma başlatmaya gerek yok, bu topluluğu yoracaktır. Tehcir veya kırım denebilir; ama soykırım veya sözde soykırım değil. --seksen 14:00, 25 Kasım 2011 (UTC)

çeviri isteği[kaynağı değiştir]

teşekkürler, sıvacı kuşu maddesinde bulunan kırmızı bir bağlantıyı mavileştirmiş oldunuz. --Mskyrider ileti 20:51, 8 Aralık 2011 (UTC)

İBP 48/2011[kaynağı değiştir]

Katılmanıza gerçekten çok sevindim. :) İyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 16:37, 3 Aralık 2011 (UTC)

Maalesef işlerim dolayısıyla pek aktif katılım yapamadım bu sefer.--Agnostik Çeviri Grubu 11:25, 4 Aralık 2011 (UTC)

Evrim[kaynağı değiştir]

Nihayet kaliteli oldu... :) SMA'sını da siz yapın isterseniz. :) Utku TanrıvereMesaj 15:20, 6 Aralık 2011 (UTC)

Tebrikler![kaynağı değiştir]

Gönülden kutlar, muhteşem katkılarınızın devamını dilerim! :)

Altın Madalya
Human Rights Barnstar Hires.png
Altın Madalya kazandınız!

İş birliği projelerinde art arda 3 adet altın puan kazandınız ve Altın Madalya'yı hakettiniz. Altın Madalya, iş birliğinin en büyük ödülüdür. Bu madalyayı kullanıcı sayfanıza ekleyip, çalışkanlığınızın göstergesi olmasını öneririz. Katkılarınızın artarak devam etmesi dileğiyle...
Bkz. Altın Madalya
Altın madalyanızı arttırın!

Her Vikipedi'de olması gereken maddeler[kaynağı değiştir]

Anatomi ile ilgili maddeler açabilir misiniz? --Betelgeuse-Seginus 08:43, 17 Aralık 2011 (UTC)

Aklımdaki soru...[kaynağı değiştir]

 • Portal:Evrimsel biyoloji'nin adı sizce doğru mu? Bana içeriği sanki Biyoloji'ye gidiyormuş gibi geldi ve adının Portal:Biyoloji olması daha doğru olduğunu düşünüyorum. Ama uzmana sormak en iyisi dedim. Sizce? Emperyan-ileti 11:02, 17 Aralık 2011 (UTC)
Örneğin İngilizce Wikipedia'nın hem evrimsel biyoloji hem de ayrı olarak bir biyoloji portalı mevcut bulunmakta. Evrim ile ilgili konular biyolojinin bir alt dalı olan evrimsel biyolojide incelenir. Buna karşın Fransızca Wikipedia Evrimsel biyoloji portalının ismi Yaşamın Kökeni ve Evrimi Portalı (fr:Portail:Origine et évolution du vivant) olarak geçmekte. Bu anlamda eğer açılması planlanıyorsa Biyoloji Portalının Evrim Portalının yanında ayrı olarak açılmasında yarar var. Bu ikisi de biyoloji içinde ayrı konuları işler. Şimdilik Evrimsel biyolojinin daha çok biyoloji portaline benzemesinin sebebi Türkçe Vikide evrimsel biyoloji konusunda fazla kaliteli veya seçkin madde bulunmayışından kaynaklaklanmakta. Diğer bir neden de Biyoloji Portali olmadığından bir nevi biyoloji portalinin görevini de üstlenmesinden --Agnostik Çeviri Grubu 15:22, 17 Aralık 2011 (UTC)
 • O zaman portal adının Biyoloji olması daha doğru değil mi? İleride Evrimsel biyolojiyi açarız :) Emperyan-ileti 15:43, 17 Aralık 2011 (UTC)
Amacınız nedir anlamadım. İlle bir biyoloji portalı olsun istiyorsanız neden yeni bir tane açmıyorsunuz? Bir portal açmak çok mu zor? Yani sizin öneriniz şuna benziyor: spor portalı olmadığı için futbol portalının adı artık spor portalı olsun. Futbol portalı silinsin. Neden hem yeni bir spor portalı hem de eski futbol portalı aynı anda olamasın? --Agnostik Çeviri Grubu 16:28, 17 Aralık 2011 (UTC)
 • Amacım portalin içeriğinin adı ile uyuşması. Şimdilik Evrimsel biyolojinin daha çok biyoloji portaline benzemesinin sebebi Türkçe Vikide evrimsel biyoloji konusunda fazla kaliteli veya seçkin madde bulunmayışından kaynaklaklanmakta. Diğer bir neden de Biyoloji Portali olmadığından bir nevi biyoloji portalinin görevini de üstlenmesinden dediniz. Yani portal içeriği evrimsel biyolojiden çok biyoloji. Yani daha geniş bir alan. O zaman portalin adı da içeriğine ve konusuna uygun bir şekilde biyoloji olmalı diyorum. Uzmanı olarak size danışayım demiştim yalnızca :) Emperyan-ileti 19:20, 17 Aralık 2011 (UTC)

Haydi iş birliğine![kaynağı değiştir]

Yeni yıl, yeni iş birliği projesi!


Bu haftaki projenin amacı spor veya yapı maddeleri açmak!


İş birliği projesi yeni yılda yenilendi! Yeni projede kullanıcılar daha kolay bir şekilde katkıda bulunabilecek, kazanan Vikipedi olacak! Haydi, 2 Ocak günü başlayacak projeye katılarak hemen siz de birlikte başarma heyecanına ortak olun! Mutlu yıllar...

Bundan sonraki haftalar için mesaj almak istemiyorsanız lütfen bu sayfada bildirin.Tekrar hoşgeldiniz[kaynağı değiştir]

 • Bir aradan sonra sizi tekrar gördüğüme sevindim. :) İyi çalışmalar. Utku Tanrıveremesaj 03:16, 28 Ocak 2012 (UTC)

Sağol Utku, çok teşekkür ederim, hoşbuldum. Umarım herşey yolundadır. Kolay gelsin. --Agnostik Çeviri Grubu 03:23, 28 Ocak 2012 (UTC)

Pek yoktunuz, hoşdöndünüz!--Khutuckmsj 12:36, 1 Mart 2012 (UTC)

Homo tricapus[kaynağı değiştir]

Merhaba AÇG, hoşgeldin. Homo tricapus ile ilgili bilgi yok baktığım kaynaklarda ancak bizdeki insan maddesinde kendine ait bir alt bölümü var. Bu muammayı çözebilir misin bizim için lütfen? --Abuk SABUK msj 18:26, 5 Mart 2012 (UTC)

Merhaba Abuk Sabuk. Homo genusuna ait böyle bir insan türü olduğundan şühpeliyim. Daha önce hiç duymadım ve sizin de dediğiniz gibi bu konuda internette herhangi bir dilde dahi olsa bilgi bulunmuyor. Tek bir bilgi var, "o da ön insan ve Homo erectus'tan sonra gelen insan evrimindeki üçüncü basamak" ancak bunu kim ne zaman ve nerede ortaya atmış, bu tanımı ilk hangi Antrolopog kullanmış herhangi bir açıklayıcı bilgi verilmemiş. Bana göre bu en iyi ihtimalle yanlış veya çok eskimiş bir bilgi. Gereği ne ise yapılmalıdır. --Agnostik Çeviri Grubu (tartışma) 01:11, 6 Mart 2012 (UTC)
 • Ben de ya muhtemelen eskiden ortaya atılmış sonradan hatalı olduğu anlaşıldığı için iptal edilmiş ya da sinsi bir vandal tarafından buralara eklenilmiş bir bilgi olduğunu düşünüyorum. Maddeden çıkaracağım, teşekkürler.--Abuk SABUK msj 01:18, 6 Mart 2012 (UTC)
Böyle bir Homo kavramı varsa bile muhtemelen bu geride elle tutulur gözle görülür fosil kalıntıları bırakmış biyolojik bir insan türünü değil, daha ziyade insan evrimin bir "aşamasını" veya evresini tanımlar diye düşünüyorum. Örneğin şu an 21. yy.'da yaşayan Homo sapiens insanını tanımlamak için Homo technologicus (technological man) demek gibi bir anlam içermiş ve ilgili Viki kullanıcısı tarafından yanlış anlaşılmış olabilir.--Agnostik Çeviri Grubu (tartışma) 01:37, 6 Mart 2012 (UTC)
 • Olabilir. Kayda değer kaynaklarda bahsi dahi geçmediğinden bilgiyi sildim. Teşekkürler.--Abuk SABUK msj 01:42, 6 Mart 2012 (UTC)


SMA :)[kaynağı değiştir]

Merhaba Utku, haberdar ettiğin iyi oldu yoksa muhtemelen görmeyecektim. Ayrıca seçkin madde adaylığına koyduğun için de teşekkürler. Bir keresinde yapmaya çalışmıştım ama nedense becerememiştim. --Agnostik Çeviri Grubu (tartışma) 02:44, 18 Mart 2012 (UTC)
Keşke haber verseydiniz, ben unutmuşum açıkçası... Katkılarımı incelerken fark ettim. :) Utku Tanrıveremesaj 02:46, 18 Mart 2012 (UTC)

İBP[kaynağı değiştir]

Dinozorlar listesindeki kırmızılıkların giderilmesi adlı öneriniz 12. hafta İBP konusu seçilmiştir. Teşekkürler...--Çalıştayileti 22:17, 19 Mart 2012 (UTC)

Şurada Vikipedi:İş birliği projesi/2012/12.hafta Bu projeye dair ek bilgiler) alt başlığında biraz bilgi verildi. Başka sorularınız olursa seve seve.. İyi çalışmalar. --Agnostik Çeviri Grubu (tartışma) 06:51, 21 Mart 2012 (UTC)
Teşekkürler, önemli bir çalışmada bulundunuz. İyi çalışmalar :)--Çalıştayileti 10:03, 21 Mart 2012 (UTC)

:)[kaynağı değiştir]

Bu haftanın iş birliği projesi kapsamında gerçekleştirdiğiniz ve gerçekleştireceğiniz olağanüstü çalışmalardan dolayı şimdiden tebrik ederim. Face-smile.svg
Utku Tanrıveremesaj 05:05, 20 Mart 2012 (UTC)


Evrim düşüncesinin tarihi[kaynağı değiştir]

 • Selamlar. Başlıkta değindiğim maddenin çevirisine bir İBP kapsamında başlamıştım; ama sonradan devamını getiremedim ne yazık ki. Eğer çalışmalarınız imkan verirse bu maddeyi ortaklaşa tamamlayıp, kırmızı bağlantılarını da açıp, SMA yapmaya ne dersiniz? :) Utku Tanrıveremesaj 16:02, 25 Mart 2012 (UTC)
 • Eğer beraber yapacaksak olur derim. Bildiğin gibi şu an insanın evrimi maddesi üzerinde çalışıyordum. Bu maddeyi de seçkin madde yapacaktım. Eğer bu önceliği evrim düşüncesinin tarihi maddesine vereceksen o zaman beraber yapalım ve bitirelim. İki kişiyle bir seçkin madde yaratmak daha çabuk halledilir. Şart koşmak gibi olmasın ama sen de bana daha sonra insanın evrimi maddesini tamamlamaya yardımcı olur musun acaba?--Agnostik Çeviri Grubu (tartışma) 17:29, 25 Mart 2012 (UTC)
 • Elbette, seve seve. Şu birkaç gün taslak madde açarak kırmızı bağlantıları giderme konusunda daha etkin olabilirim. Çeviri konsantrasyonu içinse 3-4 güne ihtiyacım olabilir. Eğer Vikipedi'den e-posta kabul ediyorsanız nedenini oradan açıklayayım... :) Utku Tanrıveremesaj 21:10, 25 Mart 2012 (UTC)
 • Peki o zaman, önce şu insanın evrimi maddesini tamamlayıp adaylığa sunalım. Sonra evrim düşüncesinin tarihine geçelim. Yani siz şu an sadece kırmızı linkleri gidermeye uğraşacaksınız değil mi? Şu an çeviriye konsantre olamayacaksınız? Tabi sebep her ne ise aslında o kadar önemli değil. Bu da iyi fikir ve yardım yardımdır. Tabi benim bilmem gereken bir sebep varsa bana mailde de yazabilirsiniz bunu. Malum sizi üniversitede okuyor diye biliyorum ve sınav hazırlıklarından dolayı insanın başka şeylere konsantre olması beklenemez. Her neyse insan evriminden başlayalım mı sizce de? --Agnostik Çeviri Grubu (tartışma) 22:58, 25 Mart 2012 (UTC)
 • Merhabalar, e-posta gönderdim. İnsanın evrimi benim için de uygundur, fark etmez yani. :) İyi çalışmalar o halde. :) Utku Tanrıveremesaj 23:02, 25 Mart 2012 (UTC)


Filipin Tarsiyeri[kaynağı değiştir]

Tan ağarırken noktür Filipin Tarsiyerlerinin uyku vakti gelirmiş. :)--Agnostik Çeviri Grubu (tartışma) 04:02, 26 Mart 2012 (UTC)
 • Demek ki bir yere gittiğimiz yok?.. Yani, olmamalı. :) Utku Tanrıveremesaj 04:12, 26 Mart 2012 (UTC)

Kutlarım[kaynağı değiştir]

Silver Medal.svg Haftanın İş Birliği Projesinde 2. oldunuz!!!

Merhaba Agnostik Çeviri Grubu,

Bu haftaki iş birliği projesine katılımınız için çok teşekkürler!

Dinozorlar listesi konulu projedeki başarılı performansınız ile 12. haftadaki projede 2. oldunuz.

Sevgilerimle...

--DRG msj 08:03, 27 Mart 2012 (UTC)


 • Çalıştay'ın mazereti nedeniyle ödülünüzü bekletmeden ben takdim etmek istedim. İlgili mesaj, kullanıcı mesaj sayfamda. Sevgilerimle-DRG msj 08:03, 27 Mart 2012 (UTC)

Fetih 1453[kaynağı değiştir]

Selamlar. Filmin tartışma sayfasında sunduğunuz çeviriler için teşekkür ederim öncelikle fakat bir sorum olacaktı. Klaus Kreiser'ın yazısında geçen "Bu esnada 2012 yılında Konstantinopolis'i fetheden Osmanlıların, kendilerinden önce İstanbul'u fethetmiş olanlardan daha İslami bir düşünce yapısına sahip oldukları da gözlerden kaçmamaktadır." cümlesinde "daha önce" denilirken acaba 1951 yılında çekilen filmden mi bahsedilmiş yoksa II. Mehmed'ten mi? --cobija 23:45, 28 Mart 2012 (UTC)

Merhaba, kastedilenler aslında Fatih Sultan Mehmet ve ordusu değil. Haber küpüründe yazar 1951'den beri gelişen olayları ve Turgut Özal hükumetinin de özendiği Yeni Osmanlıcılık akımından bahsediyor ve bugünlere nasıl gelindiğini özetliyor. Bu nedenle alıntıda "..kendilerinden önce İstanbul'u fethetmiş olanlardan.." yerine daha iyi anlaşılabilmesi için"..kendilerden önceki gelenlerden daha İslami bir düşünce yapısına sahip oldukları.." şeklinde değiştirelim derim. Çünkü anlatılan genel bir tanım, sadece 1951 yılında yapılan filmi ve yapımcıları kapsamıyor. (Yapımcı Aydın Arakon'a ait 1951 tarihli bu filmin ismi; İstanbul'un Fethi (film), aynı zamanda bu film de kendi döneminde gişe rekorları kırmıştı) 1951'den bu yana Yeni Osmanlıcılık ideolojisine dahil olan tüm kişi veya olguları kast ediyor. Teşekkürler. --Agnostik Çeviri Grubu (tartışma) 23:56, 28 Mart 2012 (UTC)

Cevabınız için çok teşekkürler. "Ayrıca filmin, 1951'den bu yana Yeni Osmanlıcılık ideolojisine dahil olan tüm kişi veya olgulardan daha İslami bir düşünce yapısına sahip olduğu da yazılmıştır." şeklinde aktardım maddeye. --cobija 00:13, 29 Mart 2012 (UTC)

Rica ederim seve seve. Böyle iyi olmuş. Ben de bu ara Der Tagesspiegel maddesini açarak kırmızılığı gidereyim.--Agnostik Çeviri Grubu (tartışma) 00:16, 29 Mart 2012 (UTC)

Çeviri kaynağı[kaynağı değiştir]

Merhaba,
Vikipedi'ye diğer dillerden çeviri yoluyla kazandırdığınız maddeler için teşekkürler. Önemli bir konudaki boşluğu dolduruyorsunuz. Bu çalışmalarınızı ilgiyle izliyorum. Ancak ufak bir hatırlatma yapmak istedim. Vikipedi'nin lisansı gereği, bir vikide yer alan herhangi bir malzemeyi değiştirerek başka bir yerde kullanabilmemiz için, özgün hâline atıfta bulunmamız gerekiyor. Diğer vikilerden yapılan çeviriler de buna dahil. Yani İngilizceden bir madde çevirip Türkçe vikiye ekliyorsak, mutlaka İngilizce maddeye atıfta bulunmamız gerekiyor. Bunu sağlamak için, {{Çevrilmiş sayfa}} şablonunu ilgili maddenin tartışma sayfasına eklemek yeterli. Örneğin: Tartışma:31. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü başvuruları. İyivikiler... [ho? ni!] 06:25, 29 Mart 2012 (UTC)

Alevi siyasetçiler[kaynağı değiştir]

Merhaba, gerekçenizi tekrar kontrol edebilir misiniz? esc2003 (tartışma) 14:41, 29 Mart 2012 (UTC)

Kutlarım: Parmenides Özel Armağanı[kaynağı değiştir]

Parmenides.jpg
KUTLARIM!!!
Bu armağan iş birliği projesi 12. haftasında bir madde ile en çok puanı alma, kalıcı bir madde bırakma kıstası uyarınca; ilgili koşulu sağlayan Pterozorlar listesi adlı maddeyi oluşturan; Agnostik Çeviri Grubu'na sunulmuştur. Bu özel ödül kalıcılığı simgeleyen Parmenides onurudur.

--Çalıştayileti 17:57, 31 Mart 2012 (UTC)
PARMENİDES ÖZEL ARMAĞANI

Kutlama[kaynağı değiştir]

Bronze Medal.svg Haftanın İş Birliği Projesinde 3. oldunuz!!!

Merhaba Mutlutopuz,

Bu haftaki iş birliği projesine katılımınız için çok teşekkürler!

Madde açma konulu projedeki başarılı performansınız ile 13. haftadaki projede 3. oldunuz.

Sevgilerimle...

--Çalıştayileti 21:26, 1 Nisan 2012 (UTC)

Reality (tartışma) 12:53, 3 Nisan 2012 (UTC)

Gerekli düzenlemeleri yaptım. Artık bir sıkıntı yok. Kolay gelsin .) --Reality (tartışma) 13:57, 3 Nisan 2012 (UTC)

Guardian gazetesinde Fetih 1453[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija, Guardian gazetesinde Fetih 1453 hakkında sanat eleştirisi yapılmış ve bu da BBC Türkçe'de konu edilmiş. Eğer ilginizi çeker ve maddeye eklemek isterseniz (tabiki sadece gerekli görüyorsanız) şuradaki adresten ulaşabilirsiniz. Bu haberden birkaç yorum:

“Türban ve testosteron dolu "Fetih 1453" milyonlarca Türk’ün kalbindeki milli gururu kabartıp tüm gişe rekorlarını kırdı. Film Türkiye'nin damarlarında hala dünyayı fethedecek kudrette kan dolaştığının teyidi olarak gösteriliyor. Filmdeki dini öğelerin Başbakan Erdoğan'ın ‘dindar nesil yetiştirme’ vizyonu ile de örtüştüğünü belirten Guardian, okullarda gösterilmesi çağrıları olsa da filmin bazı tarihi gerçekleri çarpıttığı eleştirisinde bulunuyor: "Sultan safında savaşan Rumlar, duvarları koruyanlardan fazlaydı; son taarruz sabahında askerler arasında Meryem'e dua edenlerin sayısı neredeyse Allah'a dua edenler kadardı. Gazete, surların altında tünel açarken tekbir getiren lağımcıların ise aslında Sırp gümüş madenlerinden toplanmış Ortodokslar olduğunu belirtiyor. Türkiye'de hiç bir şey milliyetçilik gibi satmıyor"

Guardian orijinal makelenin linki ise burada: http://www.guardian.co.uk/world/2012/apr/12/turkish-fetih-1453 --Agnostik Çeviri Grubu (mesaj) 01:01, 15 Nisan 2012 (UTC)

Teşekkürler uyarınız için. Bu içeriği de uygun biçimde ekledim maddeye. --cobija 17:33, 3 Mayıs 2012 (UTC)


Denisova Adamı[kaynağı değiştir]

 • Selamlar. İnsanın evrimi maddesinde sözü geçen "Denisova Adamı"nın diğer adı "Denisova hominin" midir? Yanlış bir şey çevirmeyeyim sonra. :) Utku Tanrıveremesaj 00:51, 10 Mayıs 2012 (UTC)
 • Merhaba Utku, öyle de çevrilebilir ama Hominin sözcüğü Türkçe'de pek yaygın olmadığı için bu yüzden Denisova insanı olarak tercüme edilmesi daha doğru olur sanki. Nitekim aynı maddenin Almancası da "Denisova-Mensch" olarak çevirmiş, Hollandacası ise "Homo denisova" olarak. Hominin, zaten insanla şempanzenin ayrışmasından sonra ortaya çıkan tüm insan türlerini kast ediyor. --Agnostik Çeviri Grubu(mesaj) 14:33, 10 Mayıs 2012 (UTC)
 • Teşekkür ederim. :) Maddeyi ben açarsam "Denisova insanı" diye isimlendirir, "... adamı, ... hominin" gibi isimlendirmeleri de buraya yönlendiririm o halde. Utku Tanrıveremesaj 17:07, 10 Mayıs 2012 (UTC)
 • Tamam, teşekkürler. --Agnostik Çeviri Grubu (mesaj) 20:14, 10 Mayıs 2012 (UTC)
 • Teşekkür bizden efenim. :) İstediğim kadar etkili katkıda bulunamıyorum ne yazık ki ama... :/ Utku Tanrıveremesaj 20:38, 10 Mayıs 2012 (UTC)

Haydi iş birliğine![kaynağı değiştir]

İş birliği projesi çağrısı!


Wikipediye kolektif katkı
İş birliği projesine katılın!

Bu haftanın konusu:Kaynakları eksik maddelerin kaynaklandırılması


İş birliği projesini büyütmeyi hedefliyoruz. Yeni İBP ile kullanıcılar daha kolay bir şekilde katkıda bulunabilecek, kazanan Vikipedi olacak!

İBP yeni kullanıcılar için en iyi tecrübe kazanma yerlerinden biridir. Çekinmeyin, bir taraftan kolektif çalışma sayesinde tecrübenizi artırıp diğer taraftan wikipedinin gelişmesine katkıda bulunun!

Haydi, 25.06.2012 günü başlayacak projeye katılarak hemen siz de birlikte başarma heyecanına ortak olun!  

 


Bundan sonraki haftalar için mesaj almak istemiyorsanız lütfen bu sayfada bildirin.

Sargon (mesaj) 05:58, 25 Haziran 2012 (UTC)

Resim[kaynağı değiştir]

Merhaba Agnostik. Senin yüklediğin bir resmi Commons'a aktarmıştım. Kaynağını soruyorlar. Şuraya ya da şuradaki son mesaja bakabilir misin? Sargon (mesaj) 20:49, 1 Temmuz 2012 (UTC)

İnsanın evrimi[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Bu sayfadaki son değişiklikleri kontrol edebilir misiniz. Anomimin yaptığı çıkartmalar yerinde olabilir.--Abuk SABUK msj 20:49, 8 Ocak 2013 (UTC)

Merhaba Abuk SABUK, bu bilgiler benden önceki bir kullanıcı tarafından daha önce eklenmiş bilgiler olup şu an karşılaştırmak için baktığım Almanca ve İngilizce Wikipedia'daki Homo cepranensis, Homo antecessor ve Homo heidelbergensis maddelerinde verilen tarihsel bilgilerle de uyumlu görülüyor. Anonim kullanıcının neden bu bilgilerin silinmesi gerektiğini düşündüğünü tam olarak anlamış değilim. Bu bilgilerin kalabileceği görüşündeyim. --Agnostik Çeviri Grubu (mesaj) 01:57, 9 Ocak 2013 (UTC)

 • Teşekkürler. Klasik vandalizm paternlerini izlemediği için şüpheye düşmüştüm. Muhtemelen yetersiz bir ders kitabından vs. yapılmış iyi niyetli bir değişiklik. Geri alınmış.--Abuk SABUK msj 15:59, 11 Ocak 2013 (UTC)

İletişim[kaynağı değiştir]

Sizinle iletişime geçmemiz gerek. Biz de sizin gibi bir ekibiz. Mail adresinizi verirseniz veya bilimselceviriler@gmail.com adresine mail atarsanız seviniriz. Sevgiler.

Peki[kaynağı değiştir]

 • Mesajınızı gördüm.

İnsanlığın beşiği[kaynağı değiştir]

Merhaba, katkılarınızı görünce bundan sonra maddelerinizi mavilendirmeye karar verdim. İnsanlığın beşiği kısa sürede kısmen çevirdiğim bir madde.(gurur duyulacak bir çalışma olmasa da idare eder) Yerleşim için bilgi kutusu bulamadım. Herhangi bir konuda daha fazla yardımcı olmama yönelik isteğiniz/tavsiyeniz varsa memnun olurum. - Maviozan (mesaj) 15:07, 20 Şubat 2014 (UTC)

Ayrıca İnsanlığın beşiği maddesini İngilizce ve diğer dillerin de yer aldığı Cradle of Humankind sayfasına ekleyebilirsin. https://en.wikipedia.org/wiki/Cradle_of_Humankind Uzun süre çalışmadığım için kodları unuttum sanırım :) Sevgiler ve başarılar

  • Maddeleri mavilendirmeye değer bulmak demeyelim, maddelerini okudukça katkı yapmak için şevkim artıyor. Kaynaklar için teşekkürler. Düzgün işlerinin devamını dilerim. Maviozan (mesaj) 21:25, 22 Şubat 2014 (UTC)

Sizi özledik Agnostik Çeviri Grubu![kaynağı değiştir]

Agnostik Çeviri Grubu, Vikipedi sizi özledi!
Wikipedia mini globe handheld.jpg
Katkılarınızı ve Vikipedi'deki varlığınızı özledik!

Eski temponuzla, aramıza yeniden dönmeniz dileğiyle,
Sizi Bekliyoruz!


En samimi ve içten sevgilerle, Mavrikantmsj 09:17, 19 Aralık 2014 (UTC)
Sizi özledik Agnostik Çeviri Grubu![kaynağı değiştir]

Agnostik Çeviri Grubu, Vikipedi sizi özledi!
Wikipedia mini globe handheld.jpg
Katkılarınızı ve Vikipedi'deki varlığınızı özledik!

Eski temponuzla, aramıza yeniden dönmeniz dileğiyle,
Sizi Bekliyoruz!


En samimi ve içten sevgilerle, SakhalinioBuyrun beniiiim? 06:08, 24 Ağustos 2017 (UTC)