Kulüpler Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kulüpler Birliği Vakfı sayfasından yönlendirildi)
Kulüpler Birliği
Kulüpler Birliği Vakfı - logo.jpg
Kuruluş 2000
Başkan Ahmet Ağaoğlu
Başkan Yardımcısı
Resmî site kuluplerbirligi.org

Kulüpler Birliği veya resmî adıyla Türkiye Süper Lig Profesyonel Futbol Kulüpleri Vakfı, 2000 yılında dönemin Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav'ın öncülüğü ile Süper Lig'deki takımların birlik ve beraberliklerini sağlamak ve meydana gelen sorunlara ortak bir çözüm bulma gayesiyle kurulan, Süper Lig takımlarının oluşturduğu bir futbol vakfıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlhan Cavcav, Anadolu takımlarının bütünlüğünü korumak için kurduğu birliği, dönemin Süper Lig'deki Anadolu takımları ile birlikte kurmuştur. Birliğin ilk oluşumunda sadece Anadolu takımları var iken lige havuz sisteminin getirilmesiyle beraber yayıncı kuruluş Lig TV'nin de devreye girmesiyle birlikte Üç Büyükler olarak tabir edilen Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinin de birliğe katılmasıyla beraber Kulüpler Birliği, Süper Lig'deki 20 takımı da kapsayan bir vakıf olma statüsüne kavuşmuştur. 20 takımın çoğunlukla başkanlar düzeyinde katıldığı toplantılara kimi zaman kulüp başkanlarının vekalet verdiği kulüp yöneticileri de katılmaktadır.

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulüpler Birliğinin kuruluş gayesi ilk zamanlarında Anadolu takımlarının çıkarlarını korumak ve gözetmek üzerine olmasına karşın son yıllarda tamamen Süper Lig kulüplerinin tamamının menfaatlerini gözetmek, güncel futbol sorunlarını tartışıp gerekirse Süper Lig kulüpleri olarak anlaşıp sorunlara çözüp getirmek veya ortak görüş bildirmek üzerine çalışmalar yapmaktadırlar.

Yönetim Kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev İsim
Başkan Ahmet Ağaoğlu
Başkan Yardımcısı Tahir Kıran
Başkan Yardımcısı Ali Koç
Başkan Yardımcısı Burak Elmas
Başkan Yardımcısı Fatih Saraç

Son güncelleme: 14 Temmuz 2021
Kaynak: [1]

Katılım statüsü ve takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulüpler Birliğine katılma statüsü, her sezon küme düşme ve küme çıkma durumlarına göre değişir. Takımlar Süper Lig'den düştükleri takdirde aynı zamanda Kulüpler Birliğine de veda etmek zorundadırlar. Aynı şekilde birliğe başkanlar düzeyinde katılım olduğu için takım, Süper Lig'de iken bile kulübün başkanı değişirse o kulübün eski başkanı yine kulüpler birliğine veda etmek zorundadır.

Kulüpler Birliği takımları[değiştir | kaynağı değiştir]

2021-22 sezonu itibarıyla

Başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kulüpler Birliği [@kulupler] (2021-07-14). "📢 KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME t.co/i0kxF5Ra0q" (Tweet). Erişim tarihi: 2021-07-15Twitter vasıtasıyla. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]