İçeriğe atla

Kudüs Yasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Temel Yasa: Kudüs, m İsrail'in Başkenti

Kudüs Yasası veya tam adıyla Temel Yasa: Kudüs, İsrail'in Başkenti (İbranice : חוֹק יְסוֹד: יְרוּשָׁלַיִם בִּירַת יִשְׂרָאֵל), 30 Temmuz 1980'de (İbrani takvimine göre 17 Av 5740) İsrail Parlamentosu (Knesset) tarafından kabul edilmiştir ve Kudüs'ün "bütün ve birleşik" olarak İsrail'in başkenti olduğunu ileri sürer. Bu durumun, muhalefet tarafından, yerel halkın rızası olmadığı için kabul edilemez olduğu savunulur.[1]

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 478 sayılı kararı gereğince bu yasa "geçersizdir, kanuni bağlayıcılığı yoktur ve vakit kaybetmeden iptal edilmesi gerekmektedir". 478 no'lu karar gereğince Birleşmiş Milletler'e üye devletlerin İsrail'e yaptırım uygulamak amacıyla Kudüs'teki büyükelçiliklerini çekmeleri gerekmektedir. Birleşmiş Milletler'in bu kararı 20 Ağustos 1980'de 14 kabule karşılık 0 red oyuyla kabul edilmiştir.[2] Amerika Birleşik Devletleri çekimser oy kullanmıştır.

Ağustos 2006'da Kudüs'teki İsrail büyükelçiliklerini çekeceğini açıklayan Kosta Rika ve El Salvador'dan başka Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir devletin Kudüs'te büyükelçiliği kalmamıştır (Reuters Ajansı 08.25.06, 22:43). Paraguay ve Bolivya'nın büyükelçilikleri ise Kudüs yakınlarındaki Mevasseret Zion şehrindedir.

Kudüs günümüzde resmî olarak İsrail'in başkenti olarak kabul edilmemekle beraber 1947 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler Paylaşım Planı uyarınca Corpus separatum (Bölünmüş Gövde) statüsü devam etmektedir. Filistin yönetimi Doğu Kudüs'ü başkent yapmak istemektedir.

Kudüs Yasası'nın temel hatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dönemin İsrail başbakanı Menahem Begin ve İsrail Cumhurbaşkanı Yitzhak Navon'un imzasını taşıtan yasa aşağıdaki maddelerden oluşmaktadır:

Başkanlık, Knesset, hükûmet ve Anayasa Mahkemesinin koltuğu:

  1. Devlet Başkanının evine, Knesset'e, hükûmete ve Yüksek Mahkemeye ev sahipliği yapar.

Kutsal yerlerin korunması:

  1. Kutsal sayılan yerler ve ziyaretçileri hürmetsizliğe ve saldırılara karşı korunmalıdır. Hangi dinden olursa olsun dini ve manevi olarak kutsal sayılan yerlere herkesin giriş özgürlüğü vardır.

Kudüs'ün gelişimi:

  1.  
(a) Hükümet, Kudüs'ün kalkınıp gelişmesi ve burada ikamet edenlerin refahı için Knesset Maliye Komitesince Kudüs Belediyesine senelik fon ayrılmalıdır.
(b) Ekonomi ve diğer aktivitelerde Kudüs'e ayrıcalık tanınmalıdır.
(c) Hükümet, öngörülenlerin uygulanabilmesi için bir kurul kurmalıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ AFP, 21 Mayıs 2009. Protesto marca aniversário da reunificação de Jerusalém
  2. ^ "Resolution 478" (PDF). U.N. Security Council Resolutions 1980. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 21 Aralık 2010.