Kuadrupol mıknatıs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir kuadrupol üretmek için yapılandırılmış dört çubuk mıknatıs

Q-mıknatıs olarak kısaltılan kuadropol mıknatıs veya kuadrupol magnet veya dört kutuplu mıknatıs, alanın düzlemsel çok kutuplu genişlemesinde, dipol terimleri birbirini götürecek ve alan denklemlerindeki en düşük anlamlı terimlerin dört kutuplu (kuadrupol) olduğu şekilde yerleştirilmiş dört mıknatıstan oluşan gruplardan oluşur. Kuadrupol mıknatıslar, uzunlamasına ekseninden radyal mesafe ile büyüklüğü hızla artan bir manyetik alan oluşturdukları için kullanışlıdır. Bu, parçacık ışını odaklamasında kullanılır.

En basit manyetik kuadrupol, birinin kuzey kutbu diğerinin güneyine bitişik veya bunun tersi şekilde pozisyon almış birbirine paralel iki özdeş çubuk mıknatıstır. Böyle bir konfigürasyonda dipol momenti olmayacak ve alanı büyük mesafelerde bir dipoldinkinden daha hızlı azalacaktır. Çok az dış alana sahip daha güçlü bir versiyon, bir k=3 Halbach silindiri kullanmayı içerir.

Elektromıknatıs kullanan bazı kuadrupol tasarımlarda, dört çelik kutup ucu vardır: iki karşıt manyetik kuzey kutbu ve iki karşıt manyetik güney kutbu. Çelik, kutupların etrafına sarılan boru bobinlerinde büyük bir elektrik akımı ile mıknatıslanır. Diğer bir tasarım ise Helmholtz bobini (bobinlerden birindeki akım tersine çevrilmiştir) düzenidir.[1]

Avustralya Senkrotronu'nundepolama halkasında kullanılan bir kuadrupol elektromıknatıs
Avustralya Senkrotronu'nun doğrusal parçacık hızlandırıcısını çevreleyen kuadrupol elektromıknatıslar (mavi), elektron ışınını odaklamak için kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]