Kuşsaray, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22.25, 21 Temmuz 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kuşsaray
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 316
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000
Resmî site
[1] -

Kuşsaray, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adı yörenin tarihi yapısından gelmektedir. Köyün batısında yer alan ve adı "kale" olan tepenin üzerinde çok eski çağlardan kalma Klasik dönemden olduğu sanılan harabeler ve ören yerleri vardır. Buranın bir kral kızı sarayı olduğu, adına da "Kız Sarayı" denildiği, zamanla değiserek "Kus sarayı"na dönüstüğü, köyün adını buradan aldığı söylenmektedir. Ancak, kalenin eteğinde bulunan kaynağın ve çevresinin zamanla "Kussaray" adını almıs olması ve köyün adının kaynaktan alınmıs olması akla daha yakın gelmektedir.

Kültür

Mıhlama, içli köfte gibi yemeklere sahiptir. Ayrıca orta oyunları meşhurdur. Düzenli olarak her yıl halka açık şenlik düzenlenir. Şenlikte yerel sanatçıların yer aldığı bazen de ünlü sanatçıların katılımı ile konser ve orta oyunları sergilenir

Coğrafya

Kussaray, Çorum'un 15 km doğusunda, Çorum-Samsun karayolunun güneyinde kurulmus bir köydür. Köyün bulunduğu yerin rakımı 1010 metre, batısında yer alan "Kale" isimli tepenin rakımı 1196 metredir.Köyün güney-batısı tamamen dağlıktır. Bu dağlık alanda çoğunlukla fundalıklar, yer, yer yabani meyveler, ardıçlıklar, tepelere doğru meselikler yer alır. Kalenin arkasında bulunan ve dağlık alanın kuzeye bakan yüzü ile yerel adı"Fındıklı" olan bölüm tamamen meseliklerle kaplıdır. Köyün kuzey tarafı ile doğusu, adı "Düvenci Ovası" olan düz bir ovadır. Ekilebilir arazinin çoğu bu bölgede bulunur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 316
1997 324

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar