Kuşku (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kuşku
The Amityville Horror
Filmin orijinal sinema afişi
Yönetmen Stuart Rosenberg
Yapımcı Samuel Z. Arkoff
Elliot Geisinger
Ronald Saland
Senarist Sandor Stern
Hikâye Jay Anson
Uyarlama The Amityville Horror
Oyuncular James Brolin
Margot Kidder
Rod Steiger
Don Stroud
Murray Hamilton
Müzik Lalo Schifrin
Görüntü yönetmeni Fred J. Koenekamp
Kurgu Robert Brown Jr.
Dağıtıcı 1979-1981
American International Pictures
1982-1997
Orion Pictures Corporation
1998-günümüz
Metro-Goldwyn-Mayer
Cinsi Sinema filmi
Çıkış tarih(ler)i 27 Temmuz 1979 (1979-07-27)
Süre 117 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dil İngilizce

Kuşku (İngilizce: The Amityville Horror, Türkçesi: Amityville Dehşeti), 1979 tarihli ABD yapımı korku filmidir. Jay Anson'ın çok satanlar listesinde yer alan aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Amityville Dehşeti serisinin ilk filmidir.

Filmin hikâyesi, Lutz ailesinin Long Island'ın Amityville kasabasında bulunan 112 Ocean Avenue'daki yeni satın aldıkları evde karşılaştıkları iddia edilen olaylara dayanır. Ayrıca bu olaylar birçok tartışmanın da konusu olmuştur.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

New York'a bağlı, Long Island'da bulunan Amityville kasabasından Ronald DeFeo, Jr. isimli genç, bir gece ailesinin tamamını kurşunlayarak öldürür. Bu sırada aile üyeleri uykudadır. DeFeo, polisin yaptığı sorgulamada ona cinayet işlemesini söyleyen sesler yüzünden bunu yaptığını söylemiştir. Bir sene sonra Lutz ailesi, toplu cinayetin işlendiği bu eve taşınır ve bir dizi paranormal olay ile karşılaşınca 28 gün sonra evi terk eder.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin stüdyo dışı çekimleri, Amityville'daki yetkililer izin vermediğinden gerçek mekânda yapılamamış, New Jersey'e bağlı Toms River'daki 112 Ocean Avenue'ya benzetilen evde yapılmıştır. Diğer iç sahneler Kaliforniya'da MGM stüdyolarında çekilmiştir. Filmin dış sahneleri ise Toms River ve Point Pleasant Plajı'nda çekilmiştir. Yağmur sahneleri için Toms River Gönüllü İtfaiyesi görev alırken filmde fazladan yerel polis ve ambulans çalışanı oynamıştır. Yapımcılar, Jay Anson'ın senaryosu yerine Sandor Stern tarafından yazılan senaryoyu seçmişlerdir. Ayrıca filmin promosyon malzemelerinde gerçek ev gösterildiği için evin o günkü sahipleri, Jim ve Barbara Cromerty, filmin yapımcılarına dava açmıştır.

James Brolin'e George Lutz rolü teklif edildiğinde Brolin tereddüt etmiştir. Ardından Brolin, Anson'ın romanının bir kopyesini elde etmiş ve bunu saat 2.00'ye kadar okumuştur. Kitabın gerilimli bir kısmını okurken, daha önce asmış olduğu pantolon yere düşmüş ve Brolin, korkuyla sandalyesinden sıçramıştır. Sonra Brolin filmde oynamaya karar vermiştir. Bilahare George Lutz ve ailesinin hikâyesinden şüphelenmesine rağmen onlarla dost olmuştur. Brolin filmdeki rolünden dolayı iki yıl iş bulamadığını söylemiştir.

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, ABD'de 27 Temmuz 1979 tarihinde vizyona girmiş ve 86 milyon dolardan fazla kazanarak gişede büyük bir başarı elde etmiştir. Bağımsız bir stüdyo tarafından çekilen o dönemdeki en başarılı filmlerden biridir.[1][2] Film, Türkiye'de Kuşku adıyla vizyona girmiştir.[3] Filmin Türkiye'deki gösterme hakları o dönemde Met Film isimli şirkete aittir.[4] İnterstar'da Amityville Şeytanı,[5] Teleon'da Kasabada Dehşet[6] ve CNBC-e'de Lanetli Ev[7] adıyla yayınlanmıştır.

Lalo Schifrin'in film müziği Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiş, fakat ödülü Georges Delerue'nun Küçük Bir Sevda filmi için hazırladığı müziğe kaptırmıştır. Ayrıca filmin müziğinin 1973 tarihli Şeytan filminde kullanılması reddedilen müzik olduğuna dair bir söylenti vardır. Fakat Schifrin, kendisiyle yapılan bir röportajda bunu yalanlamıştır.[8]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Amityville Horror (1979)" (İngilizce). IMDb. 8 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2010. 
  2. ^ "The Amityville Horror (1979)" (İngilizce). Boxofficemojo.com. 14 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2010. 
  3. ^ Giovanni Scognamillo (Haziran 2006). Canavarlar Yaratıklar Manyaklar. +1 KİTAP. ss. s. 206. ISBN 975-6063-17-3. 
  4. ^ "Forum". Milliyet gazetesi. 10 Nisan 1983. s. 4. 
  5. ^ "Tv Magazin". Milliyet gazetesi. 4 Eylül 1992. s. 4. 
  6. ^ "Tv Magazin". Milliyet gazetesi. 18 Mart 1993. s. 4. 
  7. ^ "Ekran". Milliyet gazetesi. 13 Haziran 2003. s. 4. 
  8. ^ "Amityville Horror" (İngilizce). The - Music from the Movies. 20 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]