Kuşçu, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kuşçu
—  Köy  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Polatlı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 365
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kuşçu, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 1792 yılında o bölgeye gelen Ali Kuşçu ve oğulları(matematikçi Ali Kuşçu değil.) tarafından kurulmuştur.Ali Kuşçu'nun türbesi bugün köyün mezarlığındadır.Bu yüzden köye "KUŞÇU" köyü adı verilmiştir.Köy insanları, Oğuz TÜRKMEN boyuna mensuptur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köy TÜRKMEN köyüdür. Köylüler Oğuz Türkmendirler. Türkmen gelenek ve görenekleri mevcuttur genelde et yemeği ,gözlemesi, hoşmerimi, baklava kadayıfı mehşurdur.Misafirperverdirler.İkramı severler.Hoş görülü insanlardır. Köy düğünleri güzel olur.Yağmur duasına çıkılır.Eskiden oda geleneği vardı.Köye gelen konuklar imece usulü ağırlanır misafir edilirdi.Son dönemde o adet kaldırıldı, tıpkı diğer köylerde olduğu gibi.Köy meydanında çeşme ve eskiden kullanılan ılıca vardır.Güzel bahçeli,ağaçlı camiisi mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 60 km, Polatlı ilçesine 16 km uzaklıktadır. Coğrafi konum olarak polatlı'nın en iyi köylerinden şüphesiz biridir. arazileri iyi para eder.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 365
1997 418

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy arazisi içinde ORS rulman fabrikası, Polmen, Winsa, PakPiliç Tesisleri, Antes Boru, Polisan Süt Fabrikası(aktif değil) ve 3 adet akaryakıt istasyonu v.b büyük kuruluşlar yer almaktadır. en büyük geçim kaynakları tarım ve hayvancılık köy arazisi değerli olup i lgi görmektedir KÖY ARAZİSİ İÇİNDEN HIZLI TREN GEÇMEKTEDİR

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - MUSTAFA ÖZCAN
2004 - HACIMUSA AYDOĞAN
1999 - KAZIM DEREKÖY
1994 - HAKKI ELMAS

mas ŞÎ== Altyapı bilgileri == Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi Vardır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyde genel olarak ıhtiyarlar kalmakta gençlerin çogu şehirde iş hayatına atılmış yazın nufus yogunlaşmaktadır.hayvancılık yok denecek kadar azlamıştır,inek ve koyun beslenmektedir.tarım ürünleri ise bugday, arpa, ayçiçeği, pancar, kimyon mercimek ve nohuttur.

köy tamamen öz türkçe konuşur.bir çok sözcük halen Türkçe sözlükte yoktur.Dil bilimcilerin burada araştırma yaparak bazı sözcükleri belirlemeleri gereklidir.Köyde mayısın 3. haftası dayanışma derneği kuruluş çalışmalarına yurdumuzun çeşitli yerlerindekı köylülerimizın katılımını sağlamak için herkese haber verilsin istiyoruz. Köye bağlı olarak Eskişehir-Polatlı yolu üzerinde Örnek Mh. mevcuttur.Halen mahallede köyden göçen 10 hane oturmaktadır.

= Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

=

http://www.polatli.bel.tr/ http://www.yerelnet.org.tr/belediyeler/index.php?belediyeid=129480 http://www.polatli.gov.tr http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=236052