Kuşçu, Mazgirt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Bu sayfanın içeriği uygun değil ya da boş!


Hızlı Sil Bu sayfa, Vikipedi'nin hızlı silme politikası gereğince silinmesi için etiketlenmiştir ve bir hizmetlinin incelemesini beklemektedir.
Sayfanın silinmemesi gerektiğini düşünüyorsanız, bu şablonu kaldırmadan,
Nedeninizi tartışma sayfasında belirtiniz ya da
Sayfayı, silinme gerekçelerini ortadan kaldıracak biçimde düzenleyiniz.

Hizmetliler için: Lütfen sayfanın geçmişine, özellikle de son değişikliği; kontrol etmeden sayfayı silme; işlemini gerçekleştirmeyiniz.


Neden ? Kayda değer konulu olmayan madde (belde mahallesi)
Kim ? Bu sayfa üzerindeki en son değişiklik, 16 dakika önce Teacher0691 (katkılar| kayıtlar) tarafından gerçekleştirildi.


Kuşçu
—  Köy  —
Tunceli
Tunceli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tunceli
İlçe Mazgirt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 172
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0428
İl plaka kodu
Posta kodu 62800
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kuşçu, Tunceli ilinin Mazgirt ilçesi Akpazar Beldesine bağlı bir Mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının yörede konuşulan Zazaki dilindeki "Quçiye" kelimesinden zamanla Türkçeleştirildiği düşünülmektedir. Yerleşim yerinin 2006 yılı Aralık ayında Akpazar Belediye sınırlarına katılması ile köyün tüzel kişiliğikalkarak Akpazar Belediyesine geçmiştir.Mahalle muhtarlığı seçimleri yapılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tunceli iline 34 km, Mazgirt ilçesine 25 km uzaklıktadır.keban baraj gölü havzasında biriken alüvyon topraklar tarım cazip hale getirmiştir çok verimli topraklara sahip olan kuşçu köyü il bazında en çok tarım gelirine sahip köylerdendir. ulaşım kolaylıkla sağlanabilir tunceli elazığ karayolu üzerinde yer almaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.keban baraj gölü havzasında biriken alüvyon topraklar tarım cazip hale getirmiştir çok verimli topraklara sahip olan kuşçu köyü il bazında en çok tarım gelirine sahip köylerdendir ancak keban barajının mevsimin yağışlı olduğu zamanlarda baraj havzasına ekilen ekinler su altında kalmaktadır. keban barajının yapılmadığı zamanlarda tunceli sınırları içerisinde sulu tarımın ilk yapıldığı merkezdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 172
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte köy erkekleri yurt dışında veya çeşitli illerimizde işçi olarak çalışmaktadır.tarım şekli entansif tarım şeklidir.köyde 9 traktör mevcuttur.köyün ekonomik geliri genelde dışarda çalışan kişilerin getirilerinden oluşmaktadır.tarım istenilen seviyede değildir çünkü keban barajının açılmasından sonra sulu tarımın yapıldığı alanlarda baraj altında kalmıştır. köyde büyük baş hayvancılık ve kümes hayvancılığı yapılmaktadır. 100'e yakın büyük baş hayvan( inek, buzağı, tosun) 350 yakın kümes hayvanı(tavuk, hindi, kaz)bulnmaktadır ancak koyun veya keçi türü hayvan mevcut değildir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır . PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.2007 yılında köyün akpazar nahiyesine bağlı bir mahalle omasından sonra köye artı bir su şebekesi ve kanalizasyon sistemi döşenmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]