Kristof Magnusson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kristof Magnusson (tam adıyla Kristof Weitemeier-Magnusson, 4 Mart 1976 tarihinde Hamburg’ta doğdu) İzlanda-Alman kökenli bir yazar ve çevirmendir. Berlin’de yaşamaktadır. Kilise müzisyeni olarak başladığı eğitimini bitirdikten sonra Leipzig ve Berlin’de edebi ve oyun yazarlığı üzerine yükseköğrenim gördü. Yükseköğrenimini Reykyavik Üniversitesi’nde İzlanda Edebiyatı üzerine yaptığı eğitimi ile tamamladı. Kristof Magnusson romanlar, tiyatro oyunları, kısa öyküler yazdı, alman ve uluslararası gazeteler için röportajlar yazdı. Bunlara ek olarak çok sayıda metni İzlandaca’dan Almanca’ya çevirdi. 2013 yılında Londra’daki Queen Mary Üniversitesi'nde konuk yazar oldu; 2014'te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) kendisini aynı paye ile onurlandırdı. Erkek Parkı (Männerhort) (2002) adlı komedi oyunuyla büyük kitleler tarafından tanındı. Erkeklerin bir alışveriş merkezindeki sığınağa çekilmelerini anlatan (Mağara Adam veya Erkek Bahçesi) oyun günümüze dek Almanya, Türkiye ve diğer ülkelerde olmak üzere 80’den fazla tiyatroda sahnelendi. Oyun Türkiye’de 2016 yılının nisan ayında Senem Cevher yönetiminde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sergilendi.[1], Garajistanbul’da oyun metni okundu[2] 2011 yılında Antalya Devlet Tiyatrosu[3]. Oyun Türkçe’ye Sibel Arslan Yeşilay tarafından çevrildi[4].

Magnusson‘un 2005 yılında ilk romanı Zuhause (Ev) yayınlandı. İlk romanı ile ikinci romanı Das war ich nicht (O ben değildim) birçok dile çevrildi.[5]. Son yazdığı roman Arztroman (Doktor Romanı) 2014 yılında yayınlandı ve medya tarafından büyük ilgi gördü.

Eserlerinde mizah, rahatlık ve eğlence ön plana çıkmaktadır. “Kristof’s novels fall into the category of literary fiction, but demonstrate more humour than this genre typically offers“[6] Steph Morris, Magnusson ile 2015 baharında yaptığı uzun bir sohbetin ardından yazdığı yazıda onun yazarlığını çeşitli açılardan inceleyerek yazarlığı üzerine bilgiler verdi ve yazmaya başlamadan önce derinlemesine, yoğun araştırmalar yaptığını da belirterek eserlerinde çeşitli yaşamları kapsamlı bilgi birikimiyle anlattığını vurguladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ E. "İstanbul Devlet Tiyatrosu - İstanbul Devlet Tiyatrosu". 7 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2018. 
  2. ^ E. "Garaj - Erkek Parkı". 6 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2018. 
  3. ^ E. "Antalya Devlet Tiyatrosu - Erkek Parkı". 6 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2018. 
  4. ^ E. "Goethe - Erkek Parkı". 6 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2018. 
  5. ^ E. "Verlag Antje Kunstmann – It wasn't me". 13 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2018. 
  6. ^ E. "New books in German – Kristof Magnusson". 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2018.