Kranjska

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kranjska (İtalyanca: Carniola, Almanca: Krain), Slovenya'nın batısında tarihi bölge. 19. yüzyılda Sloven milliyetçiliğinin ve bağımsızlık mücadelesinin merkezi olmuştur.

Eskiden Roma İmparatorluğu'nun Pannonia eyaletinin bir parçası olan bölge MS 6. yüzyılda Slovenler tarafından işgal edildi. 10. yüzyılda bağımsız bir bölge haline geldi. 1335'e değin çeşitli hanedanların yönetimi altında kaldıktan sonra 1335'te Avusturya Habsburglarına bağlandı. Habsburglar kısa bir dönem dışında bölgeyi 1918'e değin elllerinde tuttular.

Osmanlı akınlarının ve köylü isyanlarının (15-17. yüzyıl) yanı sıra Karşı-Reform döneminde dinsel baskılara sahne olan Kranjska, 18. ve 19. yüzyıllarda, özellikle de Illyria Eyaletleri'nin (1809-14) bir parçası olarak Fransızlar tarafından yönetildiği yıllarda ekonomik bakımdan önemli gelişmeler gösterdi. 19. yüzyılda Sloven milliyetçiliğinin merkezi durumuna geldi. 1848 Devrimleri sırasında bölge halkı, Avusturya İmparatorluğu içinde özerk bir Sloven krallığı kurmak için başarısız bir girişimde bulundu. Kranjska 1849'da Avusturya kraliyet toprağı yapıldı. Bu yönetim altında Sloven milliyetçiliği daha da güçlendi. Bölgenin büyük bölümü 1918'de yeni kurulan Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı'na (sonradan Yugoslavya) bağlandı. 1947'den sonra Kranjska'nın tümü Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'ne bağlı Slovenya'nın parçası oldu. 1991'den beri bağımsız Slovenya'nın bir parçasıdır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]