Kraliyet Balesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Empire Theatre'da bir kraliyet balesi, 1958.

Royal Ballet, Londra, İngiltere'de Covent Garden'daki Royal Opera House'da bulunan uluslararası üne sahip bir klasik bale topluluğudur. Büyük Britanya'daki beş büyük bale topluluğunun en büyüğü olan Kraliyet Balesi, 1931'de Dame Ninette de Valois tarafından kuruldu,[1] 1946'da Kraliyet Opera Binası'nın yerleşik bale topluluğu oldu[1] ve kraliyet imtiyaznamesi verildi. 1956'da İngiltere'nin amiral gemisi bale şirketi olarak tanındı.

Royal Ballet, 20. yüzyılın önde gelen bale topluluklarından biriydi. Genellikle sanatsal ve yaratıcı değerleriyle dikkat çeken dünyanın en ünlü bale topluluklarından biri olmaya da devam ediyor. Şirket, yaklaşık 100 dansçı istihdam etmektedir ve Kraliyet Opera Binası içinde özel olarak inşa edilmiş tesislere sahiptir. Şirketin resmi ortak okulu Kraliyet Bale Okulu'dur ve ayrıca bağımsız olarak faaliyet gösteren bir kardeş şirketi Birmingham Kraliyet Balesi de vardır. Kraliyet Balesi'nin Prima balerin assoluta merhum Dame Margot Fonteyn'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Royal Opera House Collections Online". rohcollections.org.uk. 3 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2010.