İçeriğe atla

Krakelingen ve Tonnekensbrand

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Krakelingenworp
Geraardsbergen kringles veya "mastellen"
Tonnekensmarkası

Krakelingen ve Tonnekensbrand, Geraardsbergen'deki yıllık asırlık şenliklerin adlarıdır. Etkinliğin zirvesi, Oudenberg tepesinin tepesindeki Krakelingenworp'tur. Aynı gün ve yerde Tonnekensbrand akşamı yer almaktadır. Çifte şenlik 2009'da Flandre'nin Maddi Olmayan Kültürel Miras Envanteri'ne ve 2010'da UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras listelerine kaydedildi[1]

Geraardsbergen'in 1393 tarihli en eski kayıtlı şehir hesabı, Tonnekensbrand'ın maliyetlerini zaten listeliyor. O zamanlar bu ateş festivali zaten belediye meclisi tarafından organize ediliyordu. Hala şehir hesabında, bu ateş ziyafeti zaten asırlık bir gelenek olarak adlandırılıyordu. O zamandan beri Geraardsbergen'in kasaba hesaplarında hem Tonnekensbrand hem de Krakelingen'e dair sürekli kanıtlar var. Bu çifte ziyafet, ateş, canlı balık, ekmek ve parti zamanı gibi Kelt döneminden kaynaklanabilecek Hristiyanlık öncesi unsurları hala içermektedir. Tonnekensbrand, daha geniş bir Hristiyanlık öncesi ateş düşme geleneğine aittir ve kışın sonunu ve ışığın ve yaşamın dönüşünü sembolize eder. Ayrıca papaz-dekan rolü gibi Hristiyan unsurlar da vardır.

Geraardsbergen'de mastel olarak da adlandırılan fırlatılan kringle (Hollandaca: "krakeling"), yaklaşık 10 cm çapında halka şeklinde bir sandviçtir. Şekil, bir kült ekmeği ifade eder ve mevsimlerin veya yaşamın döngüsünü sembolize eder. Parti, genellikle Şubat ayının son Pazar günü, kışın sonunda kutlanır.

Tarihsel geçit töreni[değiştir | kaynağı değiştir]

Oudenberg'deki gerçek kringle atışından önce, şehir merkezinde Geraardsbergen'in yaklaşık 25 asırlık tarihinin renkli bir resmini veren tarihi bir geçit töreni başlar. Papaz-dekan ve belediye meclisi tarihi kıyafetler giymiş. Yaklaşık 1000 figüran, büyük ölçüde, bir okulda veya dernekte olsun ya da olmasın, tarihi alayı tasvir etmek için yıllık çaba gösteren yerel gönüllülerdir. Burada tarihsel gerçekler (Kelt unsurları ve Geraardsbergen'in Enghien'li Walter liderliğindeki Flanders kontunun ordusuna karşı yenilgisi) tarafların kökeni etrafında destan oluşumuyla diyaloğa girer. Bu, kendi kültürel mirasları hakkında geniş bir yansıma yaratır. Halk arasında bu farkındalığı artırmak için, her yıl, tarihin önemli özüne ek olarak, tarihi-halk mirasının bir yönü özellikle vurgulanır. Son yıllarda bunlar arasında Geraardsbergen'in Latin Amerika ile temasları (Pedro de Gante'nin misyon çalışması, 20. yüzyılda Vera Paz'a taşınması), şehrin inşasında kadınların rolü, yerel Orta Çağ zanaatları ve 19.- yüzyıl endüstrileri (organ yapıcılar, danteller, purolar), uluslararası üne sahip bölgesel sanatçılar, ilçelerin halk ve kültürel-tarihsel girdileri birleşiyor. Alay, Hunnegem'in eski Romanesk kilisesinde saat 3'te başlar ve Oudenberg'de sona erer.

Krakelingenworp (Kringle Fırlatma, popüler adı: "Mastellenworp")[değiştir | kaynağı değiştir]

Alayın sonunda druidler, dekan, belediye meclisi, ekmek sepeti taşıyıcıları ve binlerce seyirci Oudenberg'in (110 m) tepesine çıkar. Dekan (manevi hükûmet), şehir yönetimi (dünyevi hükûmet) ile birlikte Oudenberg Şapeli'nde Meryem Ana'nın ayinini yaparken, kalabalık mümkün olduğunca çok kringle yakalamak için sahnenin etrafında yer alır. 10.000 kadar kringle ("mastellen") atmalarına izin verilmeden önce, 400 yıllık gümüş bir coupe'den dekan, belediye başkanı, belediye meclisi üyeleri ve belediye meclis üyeleri canlı bir balıkla bir yudum şarap içmek zorundadır. Ardından gerçek kringle fırlatma işlemi başlar. Bir sandviç, size altın kringle hakkı veren bir not içerir: her zaman farklı bir yerel kuyumcu tarafından tasarlanan, ünlü sandviç şeklindeki eşsiz bir mücevher. Atıştan sonra şehir merkezindeki panayırda herkes birkaç saat nefes alabilir.

Tonnekensbrand, bir ateş şöleni[değiştir | kaynağı değiştir]

Akşam 20:00'de halk dansçıları atmosferi yaratırken kışı kovalamak ve yeni baharı karşılamak için Oudenberg'in tepesinde hasır bir oyuncak bebek yakılır. Birkaç komşu belediyede, Tonnekens yangınına daha küçük bir yangınla "karşılık verilir". Oudenberg'de, çevredekilere yanan meşaleler dağıtılır ve onlar ateşi, panayır değirmenlerinin tüm hızıyla çalıştığı Markt'a getirir.

Sembolikler[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyılın başından beri Krakelingen festivalinin kökeni tarihi bir destanda anlatılır. 1381'de Geraardsbergen, Walter van Edingen'in askerleri tarafından kuşatıldığında ve açlıkla tehdit edildiğinde, şehir yetkilileri saldırıyı önlemek için bir numara buldu: son ekmek ve ringa balığı bir "işaret" olarak şehir duvarının üzerine atıldı. “Birçok ve kısıtlayıcının cesareti kırılıyor. . Tarihsel bir alay konusu olarak bu destan, Geraardsbergen için çok daha az güzel olan tarihsel bir gerçekliğe karşı test ediliyor: şehir fethedildi ve kısa sürede yok edildi. Ancak efsane inatla yaşıyor, çifte bayram hem Hristiyan (örneğin, dekanın rolü) hem de Hristiyanlık öncesi unsurları (ateş, canlı balık, ekmek, zaman) içeriyor. Hristiyanlık öncesi tarihler muhtemelen Kelt dönemine aittir. Kringleo, 10 cm çapında halka şeklinde bir rulodur. Bu görüntü, mevsimleri veya yaşam döngüsünü simgeleyen ibadet ekmeğini ifade eder. Kutlama aynı zamanda kışın sonunda da yapılır: 1960 yılına kadar Lent'in ilk Pazar günüydü, şimdi ise Mart ayının ilk Pazartesi gününden önceki son Pazar günü. Tonnekensbrand, Hıristiyanlık öncesi şenlik ateşi geleneğine aittir ve kışın sonunu, ışığın ve yaşamın dönüşünü sembolize eder. Provost, belediye başkanı, belediye başkanları ve belediye meclisi üyeleri, aynı zamanda yeni yaşamın sembolü olan bir kutlama ve kardeşlik işareti olarak bir tas şaraptan içerler. Hümanist Joos Schollaert'in 1599'da başlattığı bir diğer gelenek, 1997'de hayvan hakları örgütü Gaia tarafından kınandı, ancak belediye meclisi çeşitli yasal organlar tarafından desteklendi.

Destan[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyılın başından beri Krakelingen festivalinin kökeni tarihi bir destanda anlatılır. 1381'de Geraardsbergen, Walter van Edingen'in askerleri tarafından kuşatıldığında ve açlıkla tehdit edildiğinde, şehir yetkilileri saldırıyı önlemek için bir numara buldu: son ekmek ve ringa balığı bir "işaret" olarak şehir duvarının üzerine atıldı. “Birçok ve kısıtlayıcının cesareti kırılıyor. . Tarihsel bir alay konusu olarak bu destan, Geraardsbergen için çok daha az güzel olan tarihsel bir gerçekliğe karşı test ediliyor: şehir fethedildi ve kısa sürede yok edildi. Ama efsane inatla yaşıyor.

Sonraki sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik tarihinde gerçekleşecek

  • 21 Şubat 2021
  • 27 Şubat 2022
  • 26 Şubat 2023
  • 25 Şubat 2024
  • 23 Şubat 2025.[2]

Notlar ve referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Krakelingen and Tonnekensbrand, end-of-winter bread and fire feast at Geraardsbergen". UNESCO. 11 Haziran 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2020. 
  2. ^ "Krakelingen & Tonnekensbrand". visitgeeraardsbergen.be. 26 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]