Kozören, Mecitözü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 08.01, 8 Temmuz 2016 tarihli sürüm (iç bağ. düz., değiştirildi: MecitözüMecitözü)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kozören
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Mecitözü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 510
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19700
Resmî site
[1] -

Kozören, Çorum ilinin Mecitözü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyümüzün Tarihçesi Hakkında Fazla Bilgi Yoktur. Ama Eski zamanlarda Köye Aşık Veysel Gelmiş 1 Gece Kalmış Ve İsmet Ünlü'ye misafir olmuş. Ayni zamanda sadettin. Dedeninde. Uzun. Sure. Misafiri. Olmustur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri bol bol şeker pancarı yetişir.

Coğrafya

Çorum iline 39 km, Mecitözü ilçesine 3 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 120
2000 510
1997 449

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Son yıllarda yapılan sulama göleti köyün ekonomisine canlılık getirmiştir. Köyde bulunan mesire yeri civarın insanlarını kendisine cezbetmektedir. Gölette aynalı sazan balığı bulunmaktadır.Köyümüzde onbir tane evliya yatırı vardır başta ersinci dede sadettin dede seyit dede kavak dede. Mehmet dede olmak üzere tarih fışkıran bir köydür. Elektirik,su ve kanalizasyon tesisatı bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Şu anda Köyde Parke Taş vardır

Dış bağlantılar