Koyun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.18, 25 Aralık 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17973508 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
Koyun
Ram, lambs, and chickens.jpg
Koç, kuzular, tavuklar
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Artiodactyla(çift toynaklılar)
Familya: Bovidae(boynuzlugiller)
Alt familya: Caprinae
Cins: Ovis
Linnaeus, 1758
Türler

Metne bakınız.

Otlakta gezinen bir kuzu. Sevimlilikleri ve uysallıklarıyla bilinen koyun yavruları, ergenleşinceye dek kuzu olarak adlandırılır.

Koyun (Ovis), Caprinae alt familyası içinde bir grup oluştururlar ve keçilerle yakınlıklarından dolayı bazı sınıflandırmalarda hatta aynı familyada olarak tarif edilirler.Fakat en çok yapılan yanlış anlaşılmalardan biri koç ve erkek koyunun karıştırılmasıdır. Sanıldığının aksine koç erkek koyun değildir.[kaynak belirtilmeli] Ev hayvanı olarak tanıdığımız koyunun yanında birçok yabani türleri vardır.

Evcil koyun, tahminen 6000 ila 8000 yıl önce evcilleştirilmiş olup, köpeğin yanında en eski ev hayvanlarındandır. Gevişgetirenler ailesinin tür olarak en zengin familyasıdır. Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve özellikle Afrika'da yayılmışlardır. Güney Amerika'ya ve Avustralya'ya insan eliyle ulaşmışlardır. Farklı biyotoplarda, özellikle steplerde, dağlık kesimlerde, az da olsa ormanlarda bulunurlar. Bitkisel besinlerle beslenirler, sürü oluşturma eğilimleri çok yüksektir.

Sütünden, yününden ve etinden yararlanılan uysal hayvanlardır. Burun kısımları çıplak ve nemli, vücutları kalın tüylerle kaplıdır. Erkeklerde her zaman bir çift boynuz bulunurken, dişilerde bazen bulunur. Boynuzlar üzerindeki boğumlar yaş hesaplamasında kullanılır. Vücutlarında ekstra kıl oluşumları (sakal, yele) bulunur. Yılda 2 kez ve her defasında 1-3 yavru doğururlar. Gebelik süreleri 5-11 aydır. Koyunların ömürleri 10 ila 12 yıl arasıdır. Koyundan elde edilen kürke post adı verilir.

Türleri

Argali.jpg Ovis ammon Argali
Ovis orientalis aries 'Skudde' (aka).jpg Ovis aries aries Evcil koyun
Mouflon 2.jpg Ovis orientalis orientalis group Mouflon
Ovis ammon vignei arkal Pretoria 3.jpg Ovis orientalis vignei group Urial
Ovis canadensis 2.jpg Ovis canadensis Kalın boynuzlu koyun
2005 04 27 1582 Dall Sheep.jpg Ovis dalli Dall koyunu

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar