Koyballar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Addbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 06.35, 6 Nisan 2013 tarihli sürüm (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q339591 sayfası üzerinden sağlanan 3 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Koyballar
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Diller
Hakasça, Rusça
Din
Ortodoksluk
İlgili etnik gruplar
Kızıllar, Kaçlar, Sagaylar, Hakaslar, Şorlar, Samoyedler

Koyballar ya da Hoyballar (kendilerince: Хойбаллар Ḫoyballar; Rusça Койбалы Koybalı), Rusya Federasyonunun orta güney bölgesindeki Hakasya'da yaşayan Türk halklarından Hakasların kabilesi.

Coğrafya

Hakasya'da Kaçlar ile Sagayların kesişme noktalarına yakın dar bir alanda ve en doğuda yaşarlar.

Dil

Etnik olarak Kamasince konuşan Samoyed kökenli halkların (Abugaç, Baikot, Kandık, Tarajak, Kol ve Arş) 19. yy sonunda karışımıyla oluşan Koybalların Samoyed kökenli anadilleri ile sonradan aldıkları Hakas ağzı bugün kaybolmuş ve bir kısmı Kaçların diğer bir kısmı da Sagayların ağzını alırken başka bir kısmı da yerli Rusların dilini alıp asimile olmuşlardır. Beysk rayonunda yaşayanlar tamamen Rus diline geçmiş, Askiz ve Altay rayonunda yaşayanlar Kaçlaşmış, Askiz rayonunda yaşayan bir grup da Sagaylaşmıştır[1].

Kaynakça

  1. ^ Gülsüm Killi Yılmaz (2007), Hakas Ağız Araştırmaları Tarihi Üzerine, Modern Türklük Araştırmaları Dergisi (2007), 4/3:105-124