İçeriğe atla

Kowloon Walled City

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kowloon Duvar Şehri

Kowloon Walled City, (Çince: 九龍城寨; "Kowloon Duvar Şehri"), Hong Kong'un Kowloon City semtinde bulunan yönetimsiz ve yoğun nüfusa sahip bir yerleşim yeriydi. Aslen bir Çin askeri kalesi olan duvarla çevrili şehir, Yeni Bölgeler'in 1898'de Çin tarafından Birleşik Krallık'a kiralanmasından sonra bir yerleşim bölgesi haline geldi. Nüfusu, II. Dünya Savaşı'ndan sonra önemli ölçüde artmaya başladı ve 1990'da, surlarla çevrili şehir, 2,6 hektarlık sınırları içinde yaklaşık 50,000 kişiyi barındırıyordu.[1] 1950'lerden 1970'lere kadar, yerel triadlar tarafından kontrol edilmekte olan şehir yüksek oranlarda fuhuş, kumar ve uyuşturucu kullanım merkeziydi.

Ocak 1987'de, Hong Kong hükûmeti şehri yıkma planlarını açıkladı. Zorlu bir tahliye sürecinden sonra, yıkım Mart 1993'te başladı ve Nisan 1994'te tamamlandı. Kowloon Walled City Parkı, Aralık 1995'te açıldı ve eski duvar şehrinin bulunduğu yeri kapsamaktadır. Şehirdeki yamen binası ve güney kapısı kalıntıları da dahil olmak üzere bazı tarihi eserler burada korunmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nosowitz, Dan (18 Nisan 2013). "Life Inside The Most Densely Populated Place on Earth [Infographic]". Popular Science. Popular Science. 7 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Resmî site for Kowloon Walled City Park, Leisure and Cultural Services Department (LCSD).