Kovalı, Yeşilhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kovalı
—  Mahalle  —
Kayseri
Kayseri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kayseri
İlçe Yeşilhisar
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 750 m (2.461 ft)
Nüfus (2007)
 - Toplam 2.435
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu
Posta kodu 38800

Kovalı, Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir mahalledir. Köyümüz yaklışık 2000 nüfusa 450-500 hane kadar dır.Kovalı Köyü geçim kaynağı başta elma yetiştiriciliğidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline 89 km, Yeşilhisar ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Köyümüzün çevresinde bulunan dağlar bozkır görünümündedir.Ancak v***lerde bağ,bahçe ve ağaçlık alanlara rastlanır.Dağlık arazilerde önceleri kıraç ekim yapılırken artık günümüzde yapılan kovalı barajı

sayesinde yağmurlama ve salma sulama son yıllarda damla sulama dahi yapıla bilmektedir.Halkın geçim kaynağı tarım,meyvecilik ve hayvancılık olup, tarım ürünlerinde ilk sırayı pancar,baklagiller ve tahıllar almaktadır meyve olarak birçok çeşit yetişmesine rağmen elma yetiştiriciliğinde kayserinin de ileri gelen köylerden birisidir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede elma yetiştirciliği yapılmaktadır ve yetişen elmalar Türkiye'de hatırı sayılır değer de önem taşımaktadır ve ticari yönden mahallesimüze büyük kazanç sağlamaktadır ayrıca hayvancılığa yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz tazyikli içme suyu şebekesine sahip olup her evde su bulunmaktadır. Evlerin aydınlatması elektirikle, ısıtılması ise odun,kömürle yapılmaktadır.kanalizasyon sistemi mevcut bulunmaktadır.

Mahallede bir ilk bir orta okulu, sağlık ocağı ve camisi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]