Kovada Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Kovada Gölü Isparta ilinde yer alan küçük bir göldür. Göller bölgesindedir. Eğirdir Gölü'nün doğal bir uzantısıdır ve Eğirdir Gölü’nde bulunan fazla su bir kanalla Kovada Gölü’ne akmaktadır. Eğirdir'e 24 km uzaklıkta bulunan Kovada Gölü’nün çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir ve yüzlerce çeşit hayvan barındırmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı “Milli Park” niteliğini almıştır. Yaklaşık 40 km2 yüzölçümü olan ve karstik çöküntülerden meydana gelmiş olan Kovada Gölü'nün rakımı 900 metre olup uzunluğu 6 km, genişliği 2–3 km, derinliği ise, 6-7 metredir.

Kovada Gölü  ;Antalya Körfezinin kuzeyinde kuzey güney yönünde uzanan kırık üzerinde yer alır[1].Eğirdir gölü çukurluğu güneye doğru Boğaz ova adıyla uzanır.Burası vadi özelliği gösterir , yer yer genişler ve ova görünümü kazanır. bazı yerler sazlık, kamışlıktır. Eğirdir gölünden gelen sular yer yer düdenlere girerek gözden yiter; sonra yeniden yüzeye çıkar.
Kovada gölü, işte bu kuzey -güney doğrultulu çukurluğun güneyinde oluşmuştur. Karstik bir çöküntüyü kapsayan bu göl 15 km uzunlukta ve 2–3 km enindedir
Kovada gölü denizden 900 metre yüksekte yer alır, 11 km2 yüz ölçümü vardır ve en derin yeri ancak 6 metre kadardır.
Suları tatlıdır. Gideğen olarak Kurudere , gölün sularını akıtır. Ancak bu su yazın kurur. Göl, en çok düdenlerle su yitirir. Batan sular haymana köyü yakınlarında yeryüzüne çıkar.
Kovada gölünde yaşayan balıklar avlanır. Kovada gölü, Ulusal Park olarak koruma altında alınmıştır.Kovada gölünün ekonomiye katkısı da büyüktür. Kovada 1 ve Kovada 2 Hidroelektrik santralleri Isparta ve Burdur yöresinin gereksinim duyduğu elektriği sağlamaktadır. Fakat elektrik elde etme uğruna, gölün sularında düşüşler ortaya çıkmaktadır ve bu olumsuz gelişme önlenememektedir[2]

.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Atalay, İbrahim (2000). Türkiye Coğrafyası 1 (fiziki) (Anka Basım bas.). İstanbul. 
  2. ^ Güney, Emrullah (2004). Türkiye Hidrografyası. İstanbul: Çantay Kitapevi.