Kotor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.34, 13 Kasım 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17818957 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Karadağ Bayrağı

Kotor (Karadağca: Котор; [kɔ̌tɔr] şeklinde okunur.) Karadağ'da bir sahil kasabasıdır. Kotor Körfezi'nin tenha bir bölümünde yer almaktadır. 13.510 kişilik bir nüfusa sahip olan şehir Kotor Belediyesi tarafından yönetilmektedir. Küçük fakat barındırdığı tarihi ve mimari eserler açısından oldukça önemli olan bu şehir 1979 yılından beri UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Kotor'un tepeden görüntüsü

Kotor eski bir Akdeniz limanı olup, Venedikliler döneminde inşa edilen ve ''Venedik Duvarı'' adı verilen surlarla çevrilidir. Kotor Körfezi, Adriyatik Denizi'nin en girintili köşelerinden birinde yer almaktadır. Engebeli ve dik olması, sahip olduğu koyu ve coğrafi açıdan fiyorta benzeyen yapısıyla güzel bir Akdeniz manzarası sunmaktadır.

Tarihi milattan önce 5. yüzyıla dayanan kent geçen yüzyıllar içinde Romalıların, Müslümanların, Sırpların ve Bulgarların denetimi altına girmiştir. Tarih sayfasında ismi ilk olarak Roma İmparatorluğu döneminde anılan Kotor'a 535 yılında bir kale inşa edilir ve Ostrogotların elinden alınır. Roma yönetimine geçtikten sonra bir süre ''Dalmaçya Şehri'' olarak anılır. Daha sonra Venediklilerin ve dolaylı yoldan Osmanlı İmparatorluğu'nun eline geçen kente Venedik mimarisi hakimiyet kurmuştur. Yugoslavya döneminde Sırbistan-Karadağ'ın parçası olan Kotor, birlik dağıldıktan sonra Karadağ'ın yönetiminde kalmıştır. Bugün dini açıdan Ortodoks ve Katolik nüfusun yoğunluğunu barındıran şehir Hırvat, Sırp, Boşnak ve Arnavut azınlıklara ev sahipliği yapmaktadır.

Son yıllarda Avrupalı vatandaşların gözde tatil yeri olan Kotor, sahil şeridi boyunca uzanan büyük bir yat limanına, çok sayıda otele, kafelere ve eğlence mekanlarına sahiptir. Şehir merkezinde bulunan ve 'old town' olarak anılan eski şehir bölgesi de Kotor'un ilgi çekici cazibe merkezlerindendir. Ayrıca tarih boyunca gerçekleşen kültürel etkileşimler sayesinde de kentte İtalyan kültürünün yansımaları azımsanmayacak derecede çoktur.

Nüfus Yapısı

  • 3 Mart 1981 - 10,780
  • 3 Mart 1991 - 12,903
  • 1 Ekim 2003 – 13,176

Etnik gruplar (1991)

Etnik gruplar (2003)

Ulaşım

Deniz kenarında olan Kotor'a ulaşım en kolay deniz yoluyla yapılmaktadır. Gemi ve yatların uğrak yeri olan kent, bölgenin önemli limanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Ülkede bulunan iki havaalanından biri olan Tivat Havalimanı'na 10 kilometre, Podgorica Havalimanı'na ise 90 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tivat yakınlık açısından daha avantajlı olsa da ülkenin başkentinde bulunan Podgorica Havalimanı daha yoğun olarak kullanılmaktadır. Avrupa ülkelerinin çoğundan aktarmalı ve aktarmasız uçuşlarla ülkeye ulaşım sağlanmaktadır. Türk Hava Yolları da Karadağ'a doğrudan sefer düzenleyen uçuş firmalarından biridir. Ayrıca karayolu ulaşımına da sahip olan şehirde, yolların zorlu ve engebeli olmasından dolayı bu seçenek pek tercih edilmemektedir.

Kardeş Şehirler

Galeri

Sahil
Kotor'da tarihi bir ev.
Kotor'da sahil manzarası.