Kosova taşıt plaka kodları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kosova taşıt plaka kodları, Kosova Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından verilen taşıt plaka kodlarıdır. Kosova’nın yeni taşıt plakaları, 6 Aralık 2010 tarihinde tanıtılmıştır.[1] 1 Kasım 2011 tarihinden itibaren Kosova’nın kuzeyindeki eski Sırbistan taşıt plakaları, UNMIK plakalarıyla değiştirilmiştir.

Kosova taşıt plakası[değiştir | kaynağı değiştir]

Harf ve sayılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosova Cumhuriyeti plakası illüstrasyonu
Priştine taşıt plakası (01)

Kosova’nın yeni plaka tasarımı, 6 Aralık 2010 tarihinde tanıtılmıştır.[1] Yeni plakaya RKS ibaresi eklenmiştir. Söz konusu RKS (Republic of Kosovo) harfleri Kosova Cumhuriyeti’nin uluslararası ülke kodudur. Plakanın sol başında, mavi şerit içinde RKS ibaresi vardır.

Plakada mavi şeridin sağında iki hane olarak il plaka kodu, sonrasında Kosova arması, üç haneli sayı ve iki haneli harf sırası yer alır.[2] Üç haneli sayı sırası 101’den, iki haneli harf sırası da AA’dan başlar.

1 Kasım 2011 tarihinden itibaren Kosova’nın kuzeyindeki eski Sırbistan taşıt plakaları,UNMIK plakalarıyla değiştirilecek ve bu plakalar Kosova-Sırbistan ulaşımında kullanılacaktır.

Plaka kodları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kod Bölge Kod Bölgesindeki Belediyeler
01 Priştine
02 Mitroviça
03 İpek
04 Prizren
05 Ferizovik
06 Gilan
07 Yakova

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

UNMIK tarafından 2001’de kullanıma sunulan Kosova plakası. Yeni plakalar bütün Kosova’da kullanılacak iken, bu plakalar Sırbistan’a geçişte kullanılacaktır.
Yugoslavya Federal Cumhuriyeti döneminde bir Kosova plakası
PZ = Prizren

UNMIK dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

UNMIK taşıt plakaları UNMIK tarafından 1999’dan 2010 yılına kadar verilmiştir. 1 Kasım 2011 tarihinden itibaren, Sırbistan’a araçla geçmek durumunda olan Kosova vatandaşları için kullanımda kalacaklardır. Kosova’nın kuzeyindeki eski Sırbistan taşıt plakaları da UNMIK plakalarıyla değiştirilecek ve bu plakalar Kosova-Sırbistan ulaşımında kullanılacaktır. Sırbistan’da yeni Kosova plakaları kullanılamayacaktır.

Aralık 2010 itibarıyla bu plakaların verilmesi durdurulmuştur. Ancak, Priştine ile Belgrad arasındaki siyasi görüşmelerin ışığında, bu eski UNMIK plakalarının Kosova’nın kuzeyi için ve Sırbistan’a seyahat edecek Kosova vatandaşları için kullanımı sürecek gibi gözükmektedir.

Yugoslavya dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosova’nın bağımsızlığı öncesinde özerk bölge statüsünde bağlı olduğu, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti ve dağılma sonrasında Yugoslavya Federal Cumhuriyeti döneminde Yugoslavya genelinde kullanılan plakalar bölgede de aynen kullanılmıştır.

Yugoslavya dönemi taşıt plakalarının ilk kısmı ilgili il merkezinin kısaltmasını (PZ=Prizren, PR=Priştine gibi) belirtmiştir. Sonraki sayı kısımları da taşıt kayıt sırasında göre verilirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Nisi shpërndarja e targave të reja RKS Koha Ditore, 6 Aralık 2010 (Arnavutça)
  2. ^ http://www.mpb-ks.org/repository/docs/Udhezimi_Regjistrimi_Automj_teve.pdf ADMINISTRATIVE INSTRUCTION No. 14/2009 – MIA ON VEHICLE REGISTRATION, RKS.