Kosova Balesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kosova Balesi

Kosova Balesi, Priştine'de modern ve klasik danslar sergileyen bale topluluğudur.

1972'de kurulan topluluk, 1991'de Sırp yönetiminin baskıları nedeniyle kapanmış ancak 2001'de sanatçıların geri dönmesi ve yetişen yeni jenerasyon dansçıların katılımı ile yeniden kurulmuştur.[1] Gösterilerini Kosova Ulusal Tiyatrosu sahnesinde yapar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahmet Brahimaj tarafından 1972 yılında Kosova Ulusal Tiyatrosu bünyesinde kuruldu.[2] İlk dansçı kuşağı, Tatjana Petkovska yönetiminde Üsküp Bale Okulu’nda eğitim görüp Priştine’ye dönmüş 19 erkek ve 6 kadın sanatçı idi.[3] Grup Eski Yugoslavya’da pek çok yerde sahneye çıktı ve belli başlı festivallere katıldı. Kadın dansçıların az olması nedeniyle İngiltere, Polonya, Romanya, Filipinler gibi farklı ülkelerden pek çok sanatçı konuk dansçı olarak gruba katıldı.[3] 1980’lerdeki çatışmalar bale faaliyetlerini olumsuz etkiledi; Sırp yönetimi tarafından bale sanatçıları tutuklandı; 1991’de topluluk tiyatrodan atıldı; bale sanatı ile ilgili her türlü faaliyet sona erdi.[2]

Savaştan sonra Ahmet Brahimaj, Prenke Jakova Müzik Okulu bünyesinde ilk Bale Lisesi’ni açtı. Kosova Balesi’nin ilk kuşak sanatçıları 2001’de yeniden sahneye döndü, lise öğrencileri ile birlikte eserler sahneye koydu. 2005’te Bale Lisesi ilk mezunlarını verdi.

Modern ve klasik danslar sergileyen grup, Arnavut koreograf Gjergj Prevazi ile çalışmıştır. Bulgar başbalerin Sylvia Tomova’nın ünlü klasik bestecilerin eserleri için yaptığı koreografilerini “Bir Klasik Bale Gecesi” adı ile sahneleyerek büyük başarı kazanan grup, bu başarıdan sonra pek çok tanınmış koreograf ile çalışma fırsatı buldu. Bulgar koreograf Sergey Sergeev Carmen, Rus koreograf Konstantin Uralsky, Arnavut koreograf Artan Ibërshim, Hollandalı koreograf Arthur Kuggeley, Türk koreograf Mehmet Balkan'ın eserleri topluluğun repertuvarına girdi. Amerikalı koreograf Alexander Tressor’un eseri “Dancing With The Moon” adlı orijinal bir eserin prömiyerini gerçekleştirdi.

Topluluk İsviçre, Amerika, Hollanda, İsveç gibi ülkelerden gruplarla gösteriler sahneleme fırsatı bulmuş ve Amerikan deneysel tiyatro grubu La Mama ile “Diana” adlı müzikali sahnelemiştir.[3]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosova Balesi web sitesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Darby, Seyward. "Setting The Stage: The Kosovo National Ballet". http://www.huffingtonpost.com/. Huffington Post, 23 Temmuz 2012. 8 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ a b Fadli, Muhammed. "The Kosova Ballet". http://arkaproject.com/. Arkaproject.com sitesi. 29 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
  3. ^ a b c "History of Kosova Ballet". http://www.baletikosoves.com. Kosova Balesi web sitesi. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)