Kosova'da İslam

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kosova'da İslam, Kosova da dahil olmak üzere Balkanların Osmanlı fethine kadar uzanan köklü bir geleneğe sahiptir. 1389 yılında yapılan Kosova Muharebesi’nden önce tüm Balkan bölgesi hem Batı hem de Doğu Roma İmparatorluğu tarafından Hristiyanlaştırılmıştı. 1389'dan 1912 yılına kadar Kosova, resmi olarak Müslüman Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetildi ve bu nedenle, yüksek düzeyde bir İslamlaşma meydana geldi. II. Dünya Savaşı sonrası dönemde Kosova, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'ndeki laik sosyalist yetkililer tarafından yönetildi. Bu dönemde, Kosovalılar giderek laikleşmeye başladı. Komünist dönemin sona ermesinden sonra din Kosova'da canlandı.[1] Bugün, Kosova nüfusunun %90-92'si çoğu etnik Arnavut olan Müslümanlardır.[2] Kosova'daki diğer Müslüman gruplar ise Boşnaklar, Goralılar ve Türklerdir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

On altıncı yüzyıla kadar Kosova'daki İslamlaşma oranı azdı ve büyük ölçüde şehir merkezleriyle sınırlıydı. İslam’a dönüşümün hızı ancak on altıncı yüzyılın ikinci yarısında önemli ölçüde artmıştır, çünkü muhtemelen dönüşümler yalnızca Müslüman olmayan erkeklere uygulanan koruyucu bir vergi olan cizye’den muaf tutulmak için olmuştur. Ancak bu, İslam’a dönen ve inanan insanların tek nedeni değildi, vergi yükü, yabancı Hristiyan güçlere göre Osmanlı’nın gücü artarken, yükselme eğilimindeydi. Katolik Arnavutlar söz konusu olduğunda, Katolik kilisesi Osmanlı İmparatorluğu içinde Sırp Ortodoks Kilisesi'nden daha az güçlü ve ayrıcalıklıydı; Bektaşi derviş inancı, İslam ve Hristiyanlık inançları arasındaki benzerlikleri vurgulayan bir dönüşüm kampanyası yürüttü.[3]

Örgütlenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslav döneminden bu yana, Kosova'daki Müslümanların resmi organizasyonu, şu anda Başmüftü Naim Tërnava'nın liderliğindeki Kosova İslam Topluluğudur. Bektaşi tekkeleri Bektaşi kurallarına tabidir. Suudi Arabistan'dan veya diğer ülkelerden fon sağlayarak, Vehhabî anlayışın Kosovalıların sosyal alışkanlıklarını etkileme girişimleri -bu tür etkiler çok nadir görünse de- kaygı uyandırmıştır.

İnançlar arası ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosova İslam Toplumu ile Kosova Katolik Kilisesi arasında uzun süredir temaslar vardı ve 2011'de hem Katolik Kilisesi hem de Kosova'daki Sırp Ortodoks Kilisesi düzeyinde müftüler ve piskoposlar düzeyinde düzenli toplantılar başladı. Ancak Kosova tarihinde çoğu zaman, ülkede olduğu gibi Hristiyanlık ile İslam arasında bir sürtüşme yaşandı.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2019. 
  2. ^ "CIA World Factbook - Kosovo". 24 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2019. 
  3. ^ Malcolm, Noel, Kosovo: A Short History, pp.124-135