İçeriğe atla

Koruyucular (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Koruyucular (film)
Хранители (Khraniteli)
Dosya:Koruyucular.png
YönetmenNatalya Serebryakova
YapımcıLeningrad Television
YazarJRR Tolkien Natalya Serebryakova
SenaristNatalya Serebryakova
UyarlamaYüzüklerin Efendisi Kitap Serisi
AnlatıcıAndrey Romanov
OyuncularViktor Kostetskiy

Valeriy Dyachenko

Vadim Nikitin

Vladimir Matveev

Sergey Shelgunov

Liliyan Malkina

Sergei Parshin

Regina Lialeikite

Viktor Smirnov

Aleksandr Sayutalin

Larisa Dmitriyeva

Nikolay Burov

Andrey Tenetko

Yevgeni Solyakov
MüzikAndrey Romanov
Çıkış tarih(ler)i13 Nisan 1991
Süre115 dk
ÜlkeSSCB
DilRusça

Koruyucular (Rusça: Khraniteli [Хранители]: veya Muhafızlar, Bekçiler), Natalya Serebryakova'nın yönettiği ve1991 yılında Sovyet Rusya'da gösterime giren bir fantastik bir filmdir. J. R. R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi adlı fantastik roman üçlemesinden Yüzük Kardeşliği ile İki Kule kitaplarının uyarlaması iki bölümden oluşmuş filmdir.

Yapımcılığını Leningrad Television şirketinin üstlendiği film, ilk bölümü 13 Nisan 1991 ve ikinci bölümü 14 Nisan 1991 tarihinde Channel 5 televizyon kanalında birer kez yayınladı.[1] Performansın kaydı uzun süre kayıp olarak kaldı ancak Mart 2021'de Channel 5'in arşivinde tekrar bulundu ve 27 Mart 2021 tarihinde Youtube'a yüklendi.[2][3] Peter Jackson'ın yönettiği üçlemenin aksine kitaba büyük oranda sadık kalınmış ve Tom Bombadil gibi karakterler eserde görülebilir.

  • Natalya Serebryakova - Yönetmen, Senaryo Yazarı
  • Andrei Romanov - Anlatıcı, Müzik
  • Anatoliy Korinetskiy - Görüntü Yönetmeni
  • Viktoriya Yermakova - Dekor
  • Yuliya Goltsova - Kostüm

Filmin Çekilmesi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Yine Leningrad Television şirketinin 1985 yılında çektiği "Hobbit: Bay Bilbo Baggins'in Muhteşem Yolculuğu (Skázochnoye puteshéstviye místera Bíl'bo Bégginsa, Khóbbita [Сказочное путешествие мистера Бильбо Беггинса, Хоббита])" filminin devamı olarak çekildi. Filmin yönetmen ve senaristi Natalia Serebryakov, rock müzik grubu Akvarium'un (Аквариум) üyesi olan Andrew (Duchamp) Romanov'un fikrini de alarak yazdı ve Romanov, anlatıcı rolünü üstlendi. Performansın hiç bütçesi yoktu, bu nedenle yalnızca depolarda bulunabilen kostümler ve dekorlar kullanıldı. Nazguller için sadece dört at bulunabildiğinden ikili çekim yapıldı ve özel efektler yetersiz olduğu için hobbitleri bir arada gösterme pek tercih edilmemiştir. Film, genel olarak bir filmden çok tiyatroya benzemektedir.

Filmde karakter tasviri bakımından bazı farklılıklar da bulunmaktadır. Gandalf, şapkasız ve sakalsız; Galadriel, olgun bir kadın; hobbitler, orta yaşlı adamlar olarak yansıtılmıştır.

  1. ^ "IMDB Sayfası". 11 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
  2. ^ "Bölüm 1". 30 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Bölüm 2". 30 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.