Korucak, Çelikhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Korucak, Adıyaman ilinin Çelikhan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çelikhan Korucak Köyü.jpg

Nüfusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 323
2000 329
1997 333

Korucak Köyü yukarıda belirtilen yerleşik nüfusuyla birlikte, büyük kısmı Malatya ili Merkez ilçede ikamet eden, yaklaşık 3000 kişi civarında toplam nüfusa sahiptir.

Ekonomisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Korucak Köyü'nün ekonomisi ziraatçılığa ve hayvancılığa dayalıdır. Arıcılık ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yaygındır. Yetiştiricilikten elde edilen ürünler: Keven balı, Korucak peyniri (tam yağlı koyun ve inek peyniri) ve leziz etlerdir. Önemli tarımsal ürünleri ise elma (tavşan başı-golden-starking), vişne, kiraz, üzüm, ceviz, erik, mısır, fasulye ve tütündür. Ayrıca, Mart-Nisan soğuklarına dayanıklı her türlü meyve ve sebze yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Korucak Köyü'nde bir ilköğretim okulu, bir sağlık evi ve bir cami bulunmaktadır. Köy, imece usulü yapılmış içme suyu ve kanalizasyon şebekesine sahiptir. Ayrıca, köyde elektrik şebekesi ve bir telefon hattı da bulunmaktadır. Soğuk Pınar Mezrası ise bir mescit, bir namazgâh, elektrik şebekesi, imece usulü yapılmış kanalizasyon ve içme suyu hattına sahiptir. İçme Mezrası'nda Çelikhan Kaymakamlığı'nca ihalesi yapılan, "Dağ İçmesi Vali Halil Işık Sosyal Tesisleri" bulunmaktadır. Bu tesis bünyesinde çadır alanı, çadır kiralama hizmeti, güvenlik hizmeti, lokanta, market, duş kabini, tuvaletler, çadırlar için elektrik hatları mevcuttur. Köye ve mezralara ulaşım, stabilize yollardan sağlanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]