Korubaşı, Gördes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.39, 11 Temmuz 2016 tarihinde Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17321998 numaralı sürüm (bilgi kutusundan muhtarlık bilgisi çıkarıldı)
Korubaşı
Manisa
Manisa
Ülke  Türkiye
İl Manisa
İlçe Gördes
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 480
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0482
Posta kodu 45750

Korubaşı, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir mahalledir. Korubaşı Köyü, Salihli'ye en yakın köylerinden biridir. Köy merkezinden köy hizmetlerine ait asfalt yol geçmektedir. Köy konum itibariyle gelişimi açıktır ve gelişen bir mahalledir. Köy merkezinde 2 tane kahvehane, 1 tane bakkal vardır.

Tarihçe

koyun asail kurulus yeri sedimendir. Eski ismi 'Egrit' olup daha sonra 'Korubaşı' ismini almistir

Kültür

Mahallenin başlıca gelenek ve görenekleri arasında düğünlerde keşkek yemeği yemek bulunur. Mahallede tarım ürünleri olarak haşhaş, susam, arpa, buğday, zeytin üretilir. Düğünlerde ise sık sık Seymen havası ile oynanıldığı bilinir. Ayrıca bu mahallede dışarıdan bir yere kız verildiğinde ' toprak bastı parası ' adı altında bir para alınır. Düğünlerinin ise cuma günü akşam üstü başlayıp, aralıksız olarak Pazar günü akşamına kadar devam ettiği söylenir.

Coğrafya

Manisa iline 112 km, Gördes ilçesine 22 km, Salihliye 48 km uzaklıktadır

İklim

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2009
Yıllara göre mahalle nüfus verileri
233
                  2007
233
2000 480
1997 510

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar