Korsan Günlükleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Korsan Günlükleri, (İngilizce: Pirate Latitudes) Michael Crichton'ın anadilinde 2009 yılında basılan romanı.

Macera ve gerilim ustası Michael Crichton hayattayken tamamlayıp geride bıraktığı son eserinde, Karayip kolonilerindeki korsanların maceralarına yelken açıyor. Amerika’da ve yayınlandığı her ülkede en çok satanlar listesinde üst sıralara yerleşen “Pirate Latitudes”, Türkiye’de “Korsan Günlükleri” adıyla 3 Haziran 2011 tarihinde okuyucuyla buluşmuştur.

Orijinal adı “Pirate Latitudes” olan roman, Michael Crichton’un 2008 yılında ölmesinin ardından bilgisayarında tamamlanmış olarak bulunan tek roman olduğu için, yazarın hayranları tarafından sabırsızlıkla bekleniyordu. Altın Kitaplar etiketiyle raflarda yerini almış olan “Korsan Günlükleri”, Amerika ve Avrupa’da en çok satanlar listesinde aylarca en üst sıralarda kalmıştı. Kitabın Türkçe çevirisi de Emil Selim Bayındır Tarafından yapılmıştır.

Teknolojik-gerilim türünde okumaya alışık olduğumuz Crichton, “Korsan Günlükleri”nde 1665 yılında geçen bir korsan macerasına yelken açıyor. İngiliz ve İspanyolların koloni kurma yarışına giriştiği ve Karayiplerin hâkimiyetini ele geçirme çabasında oldukları gergin bir ortamda gelişen romanda, İngiliz kontrolündeki Jamaika kolonisinde başlayan soluk soluğa ve kanlı bir macera aktarılıyor. Dönemin politik yapısı, Yeni Dünya düzeni, İspanya ve İngiltere çekişmesinin çok detaylı araştırılarak titizlikle aktarıldığı bu roman, Crichton’un dehasını bir kez daha gösteriyor. Kitabın ana kahramanı olan Kaptan Charles Hunter, İngiliz devleti adına meşru korsanlık yapmaktadır. Acımasız korsanların, han ve genelevlerin bulunduğu Port Royal Liman kasabasında başlayan hikâyede, Kaptan Hunter Jamaika Valisi tarafından İspanyollara ait bir hazine kalyonunu ele geçirmek üzere görevlendirilir. Söz konusu kalyon, Matanceros adasında demirli durumdadır. İspanya kralının en yakın adamı olan kana susamış Kumandan Cazalla tarafından çok iyi korunmakta olan kalyonu ele geçirmek için, o güne kadar kimsenin saldırmaya cesaret edemediği Matanceros adasına bir saldırı düzenlenmesi gerekmektedir. Kendisine paralı korsanlardan bir mürettebat oluşturan Hunter’ın risk dolu yolculuğunda, hem İspanyollarla mücadele etmesi, hem de gözlerini hırs bürümüş bir gemi dolusu açgözlü korsanı kontrol altında tutarak binbir engeli aşması gerekecektir. Daha önce birçok eseri dev sinema prodüksiyonlarına dönüştürülmüş olan Crichton’un bu son eseri de sinemaya uyarlanacak. Film hakları, daha önce birlikte birçok projeye imza attığı Steven Spielberg’in şirketi Dreamworks tarafından satın alınan kitabın, 2012 senesinde çekilmesi planlanıyor.