Korkut Eken

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Korkut Eken
Doğum 1945 (70-71 yaşında)
Ankara
Bağlılığı  Türkiye
Hizmet yılları 1963-1987
Rütbesi Yarbay
Savaşları/Çatışmaları Kıbrıs Harekatı-Türkiye PKK Çatışması
Madalyaları Şerit Rozet Beratı
TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası

Korkut Eken, (d. 1945, Ankara) Türk asker.

1963 yılında Kara Harp Okulu'na girdi. Türkiye'nin 20 Temmuz 1974 tarihinde yaptığı Kıbrıs Harekâtı’ında hava harekatı ile savaşa katılmış, gösterdiği cesaret ve yaptığı hizmetlerden dolayı "Şerit Rozet beratı" ile ödüllendirilmiştir.

1978 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Özel Harp Dairesinde, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve 1982 yılında rehine kurtarmaya yönelik 40 kişilik özel eğitimli bir timin yetiştirilmesini sağladı.

1984 yılında PKK ile mücadelenin başlamasından sonra Eruh ve Sason bölgelerinde görevlendirildi. 1987 yılında kendi isteğiyle askerlikten emekliye ayrıldı. Akabinde MİT'de Güvenlik Dairesi Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Ertesi yıl görevinden ayrıldı. 1993-1996 yılları arası Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis Özel Harekât Timleri'nin teşkili, donatım ve eğitiminde hizmetler yaptı. Aynı dönemde PKK ile mücadelede Güneydoğu'daki bazı nüfuzlu aşiretleri silahlandırıp örgütledi.

Gerek askerliği gerekse emekli olduktan sonra Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) görevli olduğu dönemlerde PKK ile verdiği mücadelelerden dolayı "Efsane yarbay" olarak bilinmektedir.

Yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ve birçok takdirname ile ödüllendirildi.

Daha sonraları adı Susurluk Skandalı'na karıştı. Açılan davada mahkûm olmuş ve bir süre hapis yatmıştır.

Evli olup, 3 çocuk babasıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]