İçeriğe atla

Korkunç Koleksiyoncu (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Korkunç Koleksiyoncu
The Collector
"Korkunç Koleksiyoncu"
(The Collector) filminin özgün sinema afişi
YönetmenWilliam Wyler
YapımcıJud Kinberg
John Kohn
SenaristStanley Mann
John Kohn
John Fowles (Roman)
OyuncularTerence Stamp
Samantha Eggar
MüzikMaurice Jarre
Görüntü yönetmeniRobert Krasker
Robert Surtees
KurguDavid Hawkins
StüdyoColumbia Pictures Corporation
DağıtıcıColumbia Pictures
CinsiSinema filmi
RenkRenkli (Technicolor)/Siyah-beyaz bölümler
Yapım yılı1965
Çıkış tarih(ler)iMayıs 1965 Fransa (Cannes Film Festivali)
Süre119 dakika
ÜlkeBirleşik Krallık İngiltere
Amerika Birleşik Devletleri ABD ortak yapımı
Dilİngilizce
Diğer adlarıKorkunç Koleksiyoncu (Türkiye)
The Butterfly Collector(İngiltere)
L'Obsédé (Fransa)
El Coleccionista (İspanya)
Il Collezionista (İtalya)
Der Fänger (Almanya)

Korkunç Koleksiyoncu 1965 İngiltere ABD ortak yapımı yapımı dramatik gerilim filmidir. Özgün adı The Collector olan film İngiltere'de The Butterfly Collector (Türkçe: Kelebek Koleksiyoncusu) adıyla da gösterime sunuldu.

John Fowles'un 1963 tarihli aynı adlı (The Collector) romanından senaryosunu Stanley Mann ve John Kohn'un birlikte yazdıkları filmin yönetmeni William Wyler'dır. Başrollerinde Terence Stamp ve Samantha Eggar 'ın oynadıkları filmin müziklerini Maurice Jarre yapmıştır. Roman Türkiye'de 1973, 1992 ve 2001 yıllarında Korkunç Kolleksiyoncu ve Koleksiyoncu adlarıyla yayımlandı.

Film Cannes Film Festivali'nde "En iyi erkek oyuncu" ve "En iyi kadın oyuncu" dallarında 2 ödül almış ayrıca 3 dalda da Oscar 'a aday gösterilmiştir. Film asosyal bir banka memurunun hobisi olan kelebek koleksiyonculuğunu bir aşama ilerletip bir kadını rehin tutmasını anlatmaktadır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Silik kişilikli,nörotik İngiliz banka memuru Freddie Clegg (Terence Stamp) toplumdan uzak yaşayan içine kapanık biridir. Yetersiz bir insan olan Freddie'yi hayata bağlayan tek şey kelebek koleksiyonculuğudur. Sadece bunu yaptığında gücün ve kontrolün kendi eline geçtiğini hissedebilmektedir. Freddie'ye bir gün $200.000 tutarında para ikramiyesi çıkar. Bu para ile şehir dışında büyük bir ev satın alır ve bu evin mahzenini her türlü konforla donatarak adeta ikinci bir ev haline getirir. Sonra da uzaktan uzağa hayranlık duyduğu güzel sanatlar öğrencisi Miranda(Samantha Eggar)'yı kaçırarak burada tutsak eder. Niyeti ona tecavüz etmek veya fidye istemek filan değildir. Tek amacı onu bir koleksiyon malzemesi gibi muhafaza etmektir.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Terence Stamp ve Samantha Eggar filmin bir sahnesinde.

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Film renkli çekilmiştir.Ancak geriye dönüşlerin (flash-back) anlatıldığı sahneler siyah-beyazdır.
  • İngiliz yazar John Fowles'in (d.1926) kitabı bir kez de sahneye uyarlanmıştı.1960'ların sonu 1970'lerin başları arasında Londra'da sahnelenen oyunda Miranda'yı Marianne Faithfull oynamıştı.Oyun eleştirmenlerden zayıf not almıştı.
  • Filmin senaryosunun uyarlandığı John Fowles'in aynı adlı (The Collector) kitabı Türkiye'de 1973 yılında İnkılap ve Aka Yayınevinden filmin Türkiye'deki aynı adı ile çıkmıştı; Korkunç Kolleksiyoncu. Kitabın çevirisini Canset Işık yapmıştı. 1992'de Afa Yayınevi ve 2001 yılında Ayrıntı Yayınları romanın özgün adının tam çevirisini kullanarak Koleksiyoncu adı ile kitabın yeni baskısını yaptılar. Her ikisinin de çevirmeni bu kez Münir H. Göle'ydi.
  • Fowles'in romanı hem kurbanın hem de onu alıkoyanın bakış açısından, ikili günlük şeklinde kaleme alınmıştı. Film ise sadece ikincinin bakış açısından olayları anlatır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazandıkları:

Adaylıkları:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]