İçeriğe atla

Korint Muharebesi (MÖ 146)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Korint Muharebesi (MÖ 146)
Aka Savaşı'nın bir parçası

The last day on Corinth, Tony Robert-Fleury, 1870
TarihMÖ 146
Bölge
Sonuç

Roma zaferi

Taraflar
Roma Cumhuriyeti Aka Ligi
Komutanlar ve liderler
Lucius Mummius Achaicus Diaeus
Güçler
23,500 piyade
3,300 süvari
13,500 piyade
650 süvari
Kayıplar
Hafif Tümü

Leucapetra Muharebesi veya Lefkopetra Muharebesi olarak da bilinen Korint Muharebesi, Roma Cumhuriyeti ile Yunan şehir devleti Korint ile müttefiki Aka Ligi arasında yapılan kilit öneme sahip bir muharebeydi. Muharebe, Lucius Mummius komutasındaki bir Roma ordusunun Korint'i tamamen yok etmesiyle sonuçlanmıştır. Ayrıca bu muharebe Aka Savaşı'nı sona erdirmiş ve Yunan tarihinde Roma hakimiyeti dönemi başlamıştır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

MÖ 146'da Romalılar nihayet Akdeniz'deki ana rakipleri Kartaca'yı mağlup ettiler ve bunu izleyen ayları Yunanları kışkırtarak geçirdiler ve bu bölgedeki hakimiyetlerini de güçlendirecek son bir savaş hedeflediler. Cassius Dio, anlaşmazlığı başlatanın Akalar (Yunanlar) olduğunu söylemiştir.[1] O yılın kışında Aka Ligi Yunanistan'da Roma üstünlüğüne karşı ayaklandı. Roma'ya yeni katılan Makedonya'dan yürüyen Romalılar, Scarpheia Savaşı'nda Megalopolis'li Critolaos komutasındaki bir Aka ordusunu yendi. Savaştan sonra Romalı komutan Metellus ordusunu, kış geçirmek için kışlaya çekti.

MÖ 146'da Romalı yeni komutan Lucius Mummius 23.000 piyade ve 3.500 süvari ile (muhtemelen iki lejyon artı İtalyan müttefikleri) müttefikleri Giritliler ve Pergamonluları da alarak devrimci Aka hükûmetine karşı Mora'ya doğru ilerledi. Aka generali Diaeus, 14.000 piyade ve 600 süvari ile (ayrıca muhtemelen daha önce yenilmiş başka bir ordunun hayatta kalanları) ile Korint'te kamp kurdu. Akalar, Romalı ileri muhafızların kampına başarılı bir gece saldırısı yaparak ağır kayıplara yol açtılar.

Bu başarıdan cesaret alarak ertesi gün savaş teklif ettiler, ancak sayıca çok daha fazla olan süvarileri, Roma süvari hücumunu beklemedi ve bunun yerine hızla dağıldılar. Bununla birlikte, Aka piyadeleri, lejyonları, 1.000 Romalı piyadeden oluşan bir kuvvet kanatlarına hücum edip onları kırana ve Akalar şehir duvarlarının içinde sırayla geri çekilinceye kadar tuttu. Bazı Akalar Korint'e sığındı ancak Diaeus Arcadia'ya kaçtığı için hiçbir savunma organize edilmedi.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Korint, savaşın gerçekleştiği yıl yok edildi ve tüm hazineleri ve sanat eserleri yağmalandı. Yetişkin erkek nüfusun çoğu kılıçtan geçirildi ve kadınlar ve çocuklar köle olarak satıldı. Aynı yıl Kartaca da Korint ile aynı kaderi paylaşmıştır. Korint'in yok edilişi, Roma'nın Yunanistan politikasında dönüm noktası olmuştur.

Süikaste uğramadan kısa bir süre önce Julius Caesar, MÖ 44'te Colonia Laus Iulia Corinthiensis adıyla şehri yeniden kurdu.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cassius Dio 21.31