Koparuşağı, Elâzığ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Koparuşağı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 105
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23000

Koparuşağı, Elâzığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Oğuzların Bozok kolu Kayı boyuna mensup olan insanlardan oluşmaktadır.Koparuşağı köyü Kayı boyundan gelen Karakeçili aşireti asıllıdır. Koparuşağı köyü Elâzığın Karakeçili aşiretinden gelen 27 köyünden biridir. "Koparuşagı" köyü Memikan'lar, Evan'lar ,Zeveranlar ve Heytanlar gibi sülalelerden oluşmuş bir köydür. Köy ilk yerleşildiği zamanlardaki gibi yemyeşil görüntüsünü korumaktadır. Verimli topraklara sahip olmakla beraber köylüler kendilerine yetecek kadar tarım üretimi yapmaktadırlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayı Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Bayramlar ve özel günler dışında da marifetli ellerden çıkan bazı yemekler; serrun, etli köfte, kavurma, gömbe, içli köfte, kuzu çevirme gibi kırmızı et ağırlıklı yemeklerdir. Düğünlerde çayda çıra ve halk oyunları ekibi tercih edilirken, günümüzde şehir düğün salonları tutulmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elâzığ merkezine 25 km uzaklıktadır. Ana yola uzaklığı 3 km'dir

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 112
2000 105
1997 126

Yaz aylarında köyün nüfusu 250 civarına yaklaşmaktadır,Son yıllarda havaların sıcak olması nedeniyle köye Elâzığ ve şehir dışından gelen köylülerimiz çoğalmıştır. Çoğunluğu şehirlerde yaşayanlar yaz tatilini köyünde geçirmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde süt besiciliği yapan birkaç kişi vardır. Son dönemlerde HALEP KEÇİSİ yetiştirmek için bir köylü girişimde bulunmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyonu 2011 tarihinde yapılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]