Konstantinos Karatheodoris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konstantinos Karatheodoris
Sisam Beyi
Görev süresi
1906-1907
Yerine geldiği Ioannis Vithynos
Yerine gelen Georgios Georgiadis
Kişisel bilgiler
Doğum 1841
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1922
Dini Rum Ortodoksu

Konstantinos Karatheodoris (d. 1841, İstanbul - ö. 1922) Fenerli Rumlardan Karatheodori ailesinden gelen, Osmanlı Rumlarından bir devlet adamı. 1906'dan 1907'ye kadar Sisam Beyi olarak görev yaptı. 1885'ten 1895'e kadar Samos Beyi olarak görev yapan diplomat ve devlet adamı Alexander Karatheodori Paşa'nın

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençliğinde Avrupa'da mühendislik eğitimi aldı. Osmanlı demiryollarının yöneticisi ve ardından Osmanlı İmparatorluğu Meclis-i Umûmî üyesi oldu. Ayrıca Sisam'da Prens Miltiadis Aristarchis'in emri altında Vathy, Karlovasi, Marathokampos, Platanos, Pirgos ve başkenti birbirine bağlayan yolun yapımında çalıştı.

Sisam Beyi olduğunda partileri uzlaştırmaya ve adaya barış getirmeye çalıştı ama başaramadı. Kazanan siyasi partiyi savunması gibi selefleriyle aynı hataları yaptı.

Temistoklis Sofulis hükûmeti, bir Samian Bankasının kurulması için Atina Bankası ile bir sözleşme imzaladı. Karşı taraf bunu istemedi ve bir Samian bankasının kurulmasının akıllıca bir şey olmadığı gerekçesiyle Osmanlı hükûmetini protesto etti. Bundan rahatsız olan Padişah, kararı veto etmeyi kabul etti. Yasadışı bir şekilde müdüre sözleşmeyi doğrulamamasını emretti. Ancak Karatheodoris bunu isteklerine karşı imzaladı. Sonuç olarak, görevden alındı.