Konken

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Konken, 52'lik çift deste iskambil kâğıdı ve dört jokerle oynanan bir iskambil oyunu. Resimli kâğıtlar dışında 40 kâğıtla oynanan eski İspanyol oyunu Conquian'dan uyarlanmıştır.

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Konkende amaç, aynı değerdeki (örn. 7'liler, aslar vb) ya da aynı renkten birbirini izleyen üç ya da daha fazla kâğıttan (örn. 4, 5, 6) oluşan gruplar yaparak eldeki kâğıtları bitirmektir. Konken en çok yedi kişiyle oynanabilir, ama en uygunu dört ya da beş kişiyle oynanmasıdır.

Her oyuncuya sağdan sola doğru onar kâğıt dağıtılır. Dağıtımı yapan oyuncunun sağ yanındaki kişi oyuna girmeye mecburdur (mecburcu). Öteki oyuncular elleri iyi değilse o ele katılmayabilirler. Oyun yönü sağa doğrudur. Oyun sırası gelen ya bir önceki oyuncunun attığı kâğıdı alır ya da yerden bir kâğıt çeker. Böylece on bire çıkan kâğıtlardan biri yere atılır. Oyun eldeki kâğıtların üçlü ya da dörtlü gruplar yapılıp bir defada yere açılmasıyla biter. İlk kez kâğıtları dağıtan kişiye tekrar kâğıt dağıtma sırası geldiğinde bir tur tamamlanır ve tur bağlanır. Bunun için tüm oyuncular yere sürülen peyin yarısı kadar parayı ortaya koyar ve kaybeden kazanana yerdeki paranın toplamı kadar para öder.