Konglomerat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
89.166.3.138 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 22.32, 10 Ocak 2017 tarihli sürüm (→‎Dış bağlantılar)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Konglomerat (İngilizce: Conglomerate) bir ticaret kuruluş şeklidir. Dünyada 1960´lı yıllardan sonra büyük anlam taşımaya başlamıştır. Konglomeratın özelliği birden fazla ve farklı iş kollarında ticaret yapan kuruluşların genelde bir tanınmış ticari isim altında toplanmasıdır.

Bu toplanma gerek yeni kuruluş olarak, ya da aktif veya pasif bir şekilde satın alınarak gerçekleşir. Ama her ne kadar parasal yönden birbirlerine bağlı olsalar da, hukuksal yönden hepsi ayrı birer şirkettirler.

Misal: A Ltd. Konglomeratı altında, A Otomotiv Ltd., A Turizm Ltd., A Denizcilik A.Ş., A Banka A.Ş. & B Sigorta Grubu, vb kombinasyonlar sayesinde, ana A Ltd. Konglomeratı farklı iş sahalarında ticaret yapabilir. Böylelikle Konglomerat arası rekabet kaldırılmış olur.

Diğer bir avantajı ise bir ticaret sektörü zarar gördüğü zaman diğer kuruluşlar genelde aynı sorunları yaşamaz. Ve ana konglomerat tabii ki ulusal ticaret kanunları çerçevesinde, bu zararı diğer sektörler ve kuruluşlar sayesinde azaltabilir veya kapatabilirler. Maalesef bu yöntem adaletsiz ve kanunsuz olarak kullanılırsa, genel ticarete ve bir ülke GSMH´si veya ticaret sektöründe ağır krizler meydana getirebilir.

Dünya çapında dev konglomeratlar

Dünya çapındaki dev konglomeratlardan bazıları şu şekildedir:[1]

Türkiye çapında dev konglomeratlar

Türkiye çapında yüksek yıllık carisi olan dev konglomeratların bir kaçı:[1]

Kaynaklar

  1. ^ a b [1]

Dış bağlantılar