Komrat Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tyanoff (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.22, 13 Haziran 2015 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Komrat Respublikası (gag)
Комратская Республика (ru)
Komrat Cumhuriyeti
1906-1906
Başkent Komrat
Yaygın diller Gagavuz Türkçesi
Hükûmet Cumhuriyet
Tarihçe  
• Kuruluşu
1906
• Dağılışı
1906
Öncüller
Ardıllar
Rusya İmparatorluğu
Rusya İmparatorluğu

Komrat Cumhuriyeti Gagavuz köylülerin 1906 yılında Rusya İmparatorluğu'na karşı kurduğu ve kısa süre yaşayan tarihi Türk devleti.

Tarihi

20. yüzyılın başlarında Gagavuz Türkleri, Rusya İmparatorluğu'na bağlı Besarabya Guberniyası'nda yaşamaktaydılar. Rusya İmparatorluğu, topraklarındaki Gagavuz halkına Ruslaştırma politikası uygulamıştır. Rusya İmparatorluğu'nun uyguladığı bu politikaya karşı milli kültür ve kimliklerini korumak amacıyla 6 Ocak 1906 tarihinde Komrat'ta Andrey Galaţan ve Atmaca Pavlioğlu önderliğindeki Gagavuz çiftçiler, Rusya İmparatorluğu'na karşı ayaklanmıştır. Gagavuz Türklerinden çiftçiler, Çiftçiler Komitesi adlı bir komite kurmuşlardır. Bu komite 10 Ocak 1906'da Komrat bölgesinin cumhuriyet olmasına karar vermiştir. Böylelikle Komrat Cumhuriyeti resmen kurulmuştur. Çiftçiler Komitesi, Çiftçiler Komitesi borç kâğıtlarının yakılması ve vergilerin verilmemesi karalarını almıştır.

Gagavuz Türklerinin kurduğu bu devlete diğer bölgelerden destek gelmemiştir. 21 Ocak 1906 tarihinde ayaklanmayı bastırmak için Rusya İmparatorluğu askerleri Komrat'a gelmişlerdir. Rusya İmparatorluğu askerleri bölgeyi hem işgal hem ilhak etmişlerdir. Bu askeri harekatlar sonucunda Komrat Cumhuriyeti tamamen yıkılmıştır.