Kombat (fotoğraf)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kombat

Kombat (Rusça: Комбат, bire bir karşılığı tabur komutanı ), Sovyet fotoğrafçı Max Alpert'in çektiği siyah-beyaz II. Dünya Savaşı fotoğrafıdır . Bu fotoğraf II. Dünya Savaşı sırasında bir saldırı için birimini hareketlendirmek için TT tabancasıyla donanmış bir Sovyet askeri subayını tasvir ediyor. Bu görsel, II. Dünya Savaşında Sovyetlerin en ikonik fotoğraflarından birisi olarak kabul ediliyor, ancak ne tarihi ne de konusu kesin olarak bilinmiyor. En yaygın kabul gören versiyona göre, bu fotoğraf siyasi komiser Aleksei Yeryomenko [ru], 12 Temmuz 1942'de Ukrayna'nın Voroshilovgrad Oblastı'ndaki ölümünden birkaç dakika önce çekildi .

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllar boyunca, Alpert olayın çeşitli çelişkili versiyonlarını verdi, tarihler 1941 sonbaharından 1943'e kadar uzanıyordu. Ancak, omuz panolu M43 tunik giyilmediği ve yaka M43'tekinden farklı olduğu için 1943 fotoğrafı olması pek olası değildir. Alpert, subayın adını bilmediği ve fotoğrafın Kombat ('bir tabur komutanı') başlığının muhtemelen yanlış olduğu konusunda tutarlıydı - onu çektikten sonra, "kombat öldürüldü" ifadesini duydu ve geçici olarak bu mesajı fotoğrafın konusu olarak ilişkilendirdi. . Savaştan sonra Alpert, subayın kimliğini iddia eden çok sayıda mektup aldı, ancak yalnızca bir tanesi Komsomolskaya Pravda ve Lugansk Oblast idaresinin 1970'lerde üstlendiği ortak bir soruşturmayla doğrulandı. Bu yeniden yapılandırılmış versiyona göre, Yeryomenko kendi birimindeki siyasi komiserdi. Komutan yaralandığında, komutayı aldı ve Alman saldırısına karşı bir karşı saldırı için birliğini harekete geçirdi. Ve bu olaydan sonra dakikalar içinde öldü.

Miras[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğraf, hem Sovyetler Birliği'nde hem de yurtdışında çok sayıda yayında, heykelde, sanat eserinde ve ticari üründe yeniden kullanıldı.

  • Ünlü fotoğrafa dayanarak oluşturulan Zaporozhye'deki Askeri Zafer Sokağı'ndaki kabartma.
  • Bu fotoğrafa dayanan bir siyasi eğitmenin görüntüsü, Donetsk Yüksek Askeri-Politik Mühendislik ve Sinyal Kolordu Okulu ve Sovyetler Birliği'nin diğer askeri ve siyasi okullarının amblemiydi.
  • Görüntü, Zafer Bayramı'nın 40. yıldönümüne ithafen 1985'te Kongo Cumhuriyeti'nin bir posta pulunda kullanıldı
  • Chelyabinsk'te görüntü, Büyük Vatanseverlik Savaşı'ndaki zaferin anısına metal kısma oluşturmak için kullanıldı. Kısma, Molodogvardeytsev Caddesi, 48 numaralı evdeki dokuz katlı bir konut binasının sonunda yer almaktadır; Molodogvardeytsev ve Zafer Caddesi'nin kesiştiği noktada. 1990'ların sonlarında komplekse ek binaların inşası sırasında, baza sökülmüş ve yerine yeni, biraz farklı bir yapı yerleştirilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]