Kolberg (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kolberg (film)
Kolberg
Yönetmen Veit Harlan
Yapımcı Veit Harlan
Yazar Veit Harlan
Alfred Braun
Joseph Goebbels
Oyuncular Kristina Söderbaum
Heinrich George
Paul Wegener
Horst Caspar
Gustav Diessl
Otto Wernicke
Kurt Meisel
Müzik Norbert Schultze
Görüntü yönetmeni Bruno Mondi
Kurgu Wolfgang Schleif
Stüdyo Ufa Filmkunst GmbH (Herstellungsgruppe Veit Harlan)
Dağıtıcı Deutsche Filmvertriebs GmbH
Çıkış tarih(ler)i 30 Ocak 1945 (1945-01-30)
Süre 110 dakika
Ülke Nazi Almanyası
Dil Almanca

Kolberg Veit Harlan tarafından yönetilen 1945 tarihli bir Alman filmi. Üçüncü Reich'ın son filmlerden biri olarak, Müttefiklere karşı Alman nüfusunun iradesini desteklemek için bir Nazi propaganda parçası olarak düşünülmüştü.

Film, batı Pomeranya Kohlberg Belediye Başkanı Joachim Nettelbeck'in otobiyografi dayanmaktadır. Napolyon Savaşları sırasında Nisan ve Temmuz 1807 arasında Fransız birliklerine karşı kuşatılmış Kolberg (bugünkü Kołobrzeg) kasabasının savunma hikâyesini anlatıyor.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Kolberg Belediye Başkanı Joachim Nettelbeck'in otobiyografisine dayanmaktadır. Joseph Goebbels, açıkça Almanya'nın karşılaştığı durumlara karşı son derece uygun sayılan tarihsel olayları anlatan bir film yapılmasını emretti. Kolberg, 1943'te çekilmeye başlandı ve yüksek üretim değerleri Agfacolor olarak yapılmıştır. İkinci Dünya Savaşı'nın en pahalı Alman filmidir. Savaşi Almanya'nın aleyhine olduğu bir dönemde, binlerce asker filmde kullanıldı. Sinematografi, Kolberg'in dışı ve çevresi, Königsberg, Berlin ve çevresi, Seeburg ve Neustettin'in içinde, 22 Ekim 1943-Ağustos 1944 arasında gerçekleşti. Yaz aylarında kar sahneleri filme, 100 tren vagonu ile sete tuz getirildi. Kasaba ve yakındaki Berlin sürekli müttefikler tarafından bombalanmasına karşı, filmin sonu Potsdam Babelsberg Stüdyoları'nda tamamlandı.

Film, geçici bir sinemada (UT Alexanderplatz) ve Berlin'de Tauentzien-Palast de 30 Ocak 1945 tarihinde gösterime girdi. Mayıs ilkbaharına kadar hava akınlarının sürekli tehditi altında gösterimde kaldı.Aynı anda Berlin'de açılması ile bu Théâtre de la Ville La Rochelle donanma üssünün mürettebatınada gösterildi. Kolberg bir 'Festung' (kale-şehir) olarak ilan edildi ve Sovyet kuvvetleri 24 Şubat'ta şehre yaklaştılar. Ev-ev mücadele yıkıma neden oldu. Kolberg, 18 Mart'ta Sovyet ve Polonya kuvvetlerinin eline geçti. Birçok sivil deniz yoluyla kaçtı ve kurtulanlar doğu Pomeranyada Almanlarla birlikte sınırdışı edildiler. Kolberg harap olmuş bir kasaba olarak Polonya'nın parçası haline geldi ve şimdi Kołobrzeg olarak bilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]