İçeriğe atla

Kol böreği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kol böreği
Bosna-Hersek'te yapılan kol böreği
Ülke(ler)Levant, Arap dünyası, Türkiye, Güneydoğu Avrupa, Güney Kafkasya
YaratıcısıOsmanlı mutfağı
TürüBörek
"Ispanaklı" kol böreği.
Sarburma, Kırım'da yapılan etli kol böreği.
Krompiruša (Bosna-Hersek'te yapılan patatesli kol böreği).

Kol böreği, Türk mutfağına özgü bir tepsi böreği çeşididir. Peynirli, kıymalı, ıspanaklı, patatesli çeşitleri vardır. Hazır yufka kullanıldığı gibi, elle açılan yufka da kullanılır. Bosna-Hersek'in milli yemeklerindendir. Kırım'da kıymalı yapılan çeşidine sarburma denir. "Sarmak" ve "burmak" kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur.

Kıymalı kol böreği malzemeleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Hazırlanışı

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Soğanı ayıklayıp küp şeklinde doğrayın. Sıvıyağda kavurun. Kıymayı ilave edip kavurmaya devam edin. Tuz ve karabiberle tatlandırın. İnce ince kıydığınız maydanozu ekleyin.
  • Unu tuz ve su ile yoğurup yumuşak bir hamur elde edin. Oklava yardımiyla 1–2 mm kalınlığında açın. Hazırladığınız yufkanın alt kısmına malzemeyi koyup rulo şeklinde sarın. Yağladığınız fırın tepsisine hamuru kıvırarak döşeyin. 1 yemek kaşığı tereyağını eritip üzerine gezdirin. 200 derece ısıtıp 40 dakika pişirin.

Yörelere Göre Çeşitler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana Kol Böreği

[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana Kol Böreği, uzun yıllardan beri kendine has üretim metodu ile üretilen ve yöre ile ünlenmiş bir börek türüdür. Adana Kol Böreği üretiminde özel hamur açma ve katlama yöntemleri kullanılır. İç harcı kıymalı ve peynirli olmak üzere iki çeşittir. Porsiyonları 10–12 cm eninde ve 30–35 cm boyunda olacak şekilde hazırlanır. Genellikle acı süs biberi turşusu ile servis edilir.

Kıymalı Adana Kol Böreği üretiminde dananın farklı bölümlerinden elde edilen kıymaların kullanılması da mümkün olmakla birlikte, genellikle dana kaburga, sırt ve but etleri karışımından elde edilen kıyma tercih edilir.Kıymalı iç harçta yalnızca mor kuru soğan kullanılır.

Peynirli Adana Kol Böreği üretiminde de yalnızca tam yağlı taze beyaz peynir kullanılır.Hamurun bitkisel margarin ile dinlendirilmesi ve el ile serpilerek açılması sonrasında özgün biçimde katlanması ürüne ayırt edicilik kazandırır. Az miktarda tuz dışında baharat kullanılmaz.

Adana Kol Böreği yüzyıllardır üretim metodunu ve muhtevasını korumuştur. Üretim yöntemi nesiller boyu börek ustalarının çırakları eğitmesi ile aktarılmıştır.

Adana Kol Böreği Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.[1][2]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]