Kokurakita

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kokurakita (小倉北区), Japonya, Fukuoka, Kitakyūshū'nin bir semtidir. JR Kyūshū'nun Kokura İstasyonu, Kitakyūshu'nun ana demiryolu merkezidir ve Sanyō Shinkansen de orada durmaktadır. 2000 ulusal nüfus sayımı itibarıyla 184.545 kişilik bir nüfusa ve 39.27 km² bir alana sahiptir.

Kokurakita'nın Kitakyūshū üzerındeki konumu

Sanayi ve Ticaret[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitakyūshū'nun en büyük ticari ve alışveriş alanları, çoğunlukla Uomachi'de (魚 町 "balık kasabası"), Kokura İstasyonu çevresinde kümelenmiştir.

Buradaki ana mağaza Colet (Kokura İstasyonu'nun yanında) ve Izutsuya'dır (Murasaki Nehri'nin yanında ve Kitakyūshū Nehri'nin karşısında). Tanga Pazarı, taze balık, et ve sebzelerin satış için ana ürün olduğu geleneksel bir açık hava pazarıdır.

Kokurakita'daki Shin Kokura Binası (daha önce StarFlyer'ın merkeziydi)

Şirket merkez ofisleri arasında

  • TOTO Ltd. - Riverwalk'un güneyinde[1]
  • Zenrin - Riverwalk bölgesinde
  • Asahi Shimbun (Batı bölgesi) - Riverwalk'da
  • StarFlyer Inc.'in merkezi önceden Kome-machi'deki Shin Kokura binasındaydı.[2][3] Havayolu şirketi 2010 yılında genel merkezin Kitakyushu Havalimanı'na taşınacağını duyurdu.[4]

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Kokura Kalesi (1602'de Hosokawa ailesi tarafından inşa edilmiş) ve Riverwalk Kitakyūshū alışveriş kompleksi (2003'te tamamlandı) JR Kokura İstasyonu'na yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Aynı zamanda bir zamanlar Mori Ōgai'nin Kokura garnizonunun doktorluğunu yaptığı ve Kokura Nikki ("Kokura Günlüğü") adlı eserini yazdığı ev de yakınlardadır.

Kitakyūshū Monoray terminali Kokura İstasyonundadır ve Kokurakita ve Kokuraminami semtlerinde yaşayan yolcu ve sakinlere hizmet vermektedir.

Suç ve güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kudo-kai yakuza karteli merkezi Kokurakita'dadır. Özel bir yakuza grubu olan Kudo-kai, Kitakyushu bölgesindeki en büyük yakuza kartelidir.[5]

Fotoğraf Galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Corporate Data 11 Şubat 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.." TOTO. Retrieved on April 9, 2014.
  2. ^ "Company Profile." StarFlyer. Retrieved on May 26, 2009. "Location Shin-Kokura Bldg.,2-2-1 Komemachi Kokurakita-ku, Kitakyusyu-shi Fukuoka 802-0003 JPN"
  3. ^ "会社概要." StarFlyer. March 24, 2008. Retrieved on December 20, 2010. "本社 〒802-0003 福岡県北九州市小倉北区米町二丁目2番1号 新小倉ビル JR小倉駅より徒歩10分."
  4. ^ "スターフライヤー、北九州空港へ本社移転-業務効率化目指し今秋に 11 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.." Hangata Communications. January 4, 2010. Retrieved on February 15, 2010. "同社の本社機能についてはかねてより2011年に同空港内への移転計画が伝えられていたが、予定を早めて今年秋に実施することを決めたもの。"
  5. ^ "Japan's mobsters get a big-screen reality check with policeman's film", July 22, 2006, The Independent

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]