Kojima Productions

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kojima Productions Co., Ltd.
株式会社コジマプロダクション
Tür Kabushiki gaisha
Kuruluş 1 Nisan 2005
Konum Tokyo, Japonya
Önemli kişiler Hideo Kojima
Yoji Shinkawa
Shinji Hirano
Alan Video oyunları
Çalışan sayısı ~80 (2019)[1]
Yan kuruluş Kojima Productions
Amsterdam[2]
Ana sayfa kojimaproductions.jp/
Vikiveri öğesi

Kojima Productions Co., Ltd. (Japonca株式会社コジマプロダクション Kabushiki gaisha Kojima Purodakushon), Japonya merkezli bir video oyunu geliştiricisidir. Şirket, 1 Nisan 2005 tarihinde Hideo Kojima tarafından Konami'nin yan kuruluşu olarak kurulmuş olup[3] 2015 yılında bağımsız bir stüdyo haline geldi.[1][4] Şirketin merkezi Tokyo'nun Shinagawa semtinde yer almaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, 1 Nisan 2005 tarihinde, Konami, Hideo Kojima'nın Konami Computer Entertainment Japan'deki (KCEJ) ekibi de dahil olmak üzere birçok yan kuruluşu birleştirdikten sonra kuruldu. Kojima, birleşmenin onu KCEJ başkan yardımcısı olarak sahip olduğu işletme yönetimi ve idari yüklerden kurtardığını ve Kojima Productions'ın başkanı olarak oyun yaratmaya odaklanabileceğini belirtti. Belirtti:

Biraz daha ayrıntıya girmek için, şimdi Konami'de yönetim kurulu üyelerinden biri olarak konumdayım ve şirket içinde bir sorumluluğum ve saygım olduğu doğru. Ancak, bir yaratıcı olarak "Bu yeni oyunu oluşturmak istiyorum" dediğimde, hala yirmi yıl önce olduğu gibi! İnsanlar hala "bu satacak mı, bu iyi olacak mı?" Diye soruyor. Hiç kimse bunun bir ani vuruş olup olmadığını gerçekten anlamıyor. Sadece üst düzey yöneticilerden değil, geliştirme ekibinden bile bahsediyorum! Ama bu benim meydan okumam. İlginç olan bu. Anında göremediklerini anlamıyorlar, bu yüzden hemen "bu harika bir fikir" diyemiyorlar. Bu benim meydan okumam ve onlara sunduğum zaman bu yeni şeyi yaratmak istediğimi söyleyerek memnuniyetim. Ve eğer bu konuda daha fazla 'boos' alırsam - "Hayır! Ne hakkında konuştuğunu bilmiyoruz!" İşte bu aslında eğlenceli kısım.

Şirketin ilk sürümü, 2011 yılında Metal Gear oyunlarının bir derlemesi olan Metal Gear Solid HD Koleksiyonu idi. Metal Gear Solid 3: Snake Eater için bir liman olarak Nintendo 3DS için Metal Gear Solid: Snake Eater 3D'yi yayınladılar. Şirket, Konami için Metal Gear Solid V: Ground Zeroes ve Metal Gear Solid V: The Phantom Pain dahil olmak üzere iki son video oyunu üretti.

Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Sliva, Marty (20 Eylül 2019). "Hideo Kojima Says It's His Destiny To Create New Games And Take Risks". Gamespot. Erişim tarihi: 6 Şubat 2020. 
  2. ^ "Death Stranding Uses Guerrilla's Decima Engine; Kojima Setting Up Satellite Studio In Amsterdam". WCCF Tech. 5 Aralık 2016. 12 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2017. 
  3. ^ Karlin, David (28 Eylül 2005). "Hideo Kojima Blogs About Life, Metal Gear". 1UP.com. 23 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2017. 
  4. ^ Hansen, Steven (16 Aralık 2015). "Metal Gear creator starts Kojima Productions to work on PS4 exclusive". Destructoid. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]