Koşucu kuşlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paleognathae
Yaşadığı dönem aralığı: 83,6-0 Ma
Kampaniyen-Günümüz 
Strauss m Tanzania.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia - Hayvanlar
Şube: Chordata - Kordalılar
Sınıf: Aves - Kuşlar
Alt sınıf: Paleognathae - Koşucu kuşlar
Pycraft, 1900
Takımlar

Koşucu kuşlar ya da Paleognathae kuşlar sınıfının ana alt sınıflarından birisidir. Deve kuşları (Struthioniformes), Tinamular (Tinamiformes), Nandugiller (Rheiformes), Casuariiformes ve Kiviler (Apterygiformes) takımlarını bir araya getirir. Bu alt sınıf içinde yaşayan 60 tür ile 5 familya ve 14 cinsi kapsar.[1] Deve kuşları haricindeki diğer tüm takımlar Notopalaeognathae kladı içinde sınıflandırılır. Deve kuşları ise kendi alt kladlarına sahiptir.[2]

Neognathae alt sınıfından özellikle farklı damak yapılarıyla ayrılırlar. Deve kuşu gibi çoğu takımı uçma yeteneklerini kaybetmiş olup, tinamular da kuvvetli uçucu kuşlardan değildir. Diğer yandan uçmayan kuşların hepsi, Paleognathae alt sınıfının üyeleri değildir. Mesela uçamayan penguenler Neognathae alt sınıfına dahil edilirler.

Günümüzde soyları tükenmiş olan Moa (Dinornithiformes), Lithornithiformes, Aepyornithiformes takımlarıda bu alt sınıfının üyeleridir. Yaşamış en büyük ve en ağır kuşlar bu takımların içinde bulunur.

Paleognathae alt sınıfı kuşların sistematik pozisyonları konusunda belirsizlik vardır. Geleneksel görüş, bunların daha çok önceden diğer tüm kuş türlerinden ayrıldığı yönündedir. Yeni moleküler genetik araştırmalar, kazsılar (Anseriformes) ve tavuksular (Galliformes) ile beraber bir gruplandırmadan bahseder. Diğer taraftan başka çalışmalar, Paleognathae ve Neognathae alt sınıflarının daha geç bir zamanda ayrıldığından yola çıkarak, ötücü kuşları (Passeriformes) diğer tüm kuşlardan, erken zaman ayrılması olarak görür.

Kladistik Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Palaeognathae

Struthioniformes (Devekuşları)Struthio camelus - Etosha 2014 (1) white background.jpg

Notopalaeognathae

Rheiformes (Nandu)Rhea white background.jpg

Tinamiformes (Tinamular)NothuraDarwiniiSmit white background.jpg

Dinornithiformes† (Moa)Giant moa skeleton.jpg

Novaeratitae

Apterygiformes (Kiwi)Little spotted kiwi, Apteryx owenii, Auckland War Memorial Museum white background.jpg

Aepyornithiformes† (Fil kuşu)Elephant bird skeleton.png

Casuariiformes

Casuariidae (Casuarius)Casuario australiano white background.JPG

Dromaiidae (Emu)Emu RWD2 white background.jpg

Mitchell (2014)[3], Yuri et. al (2013)[4]

Ayrıca Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Clements, J. C. et al. (2010)
  2. ^ Mitchell, Kieren J.; Llamas, Bastien; Soubrier, Julien; Rawlence, Nicolas J.; Worthy, Trevor H.; Wood, Jamie; Lee, Michael S. Y.; Cooper, Alan (23 Mayıs 2014). "Ancient DNA reveals elephant birds and kiwi are sister taxa and clarifies ratite bird evolution". Science (İngilizce). 344 (6186): 898-900. doi:10.1126/science.1251981. ISSN 0036-8075. PMID 24855267. 
  3. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Mitchell2014 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
  4. ^ Yuri, T (2013). "Parsimony and model-based analyses of indels in avian nuclear genes reveal congruent and incongruent phylogenetic signals". Biology. 2 (1): 419-44. doi:10.3390/biology2010419. PMC 4009869 $2. PMID 24832669.