Koçali, Ezine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Koçali
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Ezine
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 238
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0286
Posta kodu 17600

Koçali, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği bilinmemekle birlikte köylü ve köy muhtarının köyün adını Yahya Çavuş Köyü olarak değiştirilmesi söz konusudur. Çanakkale savaşlarında 15 Haziran 1915'te şehit olan Ezineli Yahya Çavuş Koçali köyündendir ve torunları halen bu köyde ikamet etmektedir.[1]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy geleneklerine bağlıdır, her yıl düzenli olarak baharda köy hayırları yapılmaktadır. Köy halkı sıcak, misafir perverdir. Köyün suyuyla ünlü kiremitli çeşmesi (yeni adı "Yahya Çavuş Çeşmesi"dir. Köyün yemekleri saraylı tatlısı ve basma helvası tarhanası yufkası ve bademle yapılan baklavası meşhurdur, ne kadar bilinmese de köyde tarihi yer olarak yedi taşlar ve kız kulesi bulunmaktadır. Kız kulesinin içinde hamam olduğu bilinmekte ise de hamam definecilerin tahribatına uğramış durumdadır. Köyün en meşhur yemeği süt üstüyle yapılan bakla yemeğidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 58 km, Ezine ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 238
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde ağırlıklı olarak küçük baş hayvan yetiştiriciliği yapılmakta, koyun, keçi, son dönemlerde süt inekçiliği yapılmaktadır. Köyde çiftçilik ve sulu tarım yapılır. Köyün karpuzu Çanakkale yöresinde lezzetiyle tektir. Tarım ve hayvancılığı desteklemek için köyde kooperatif kurulmuştur. Köyde eğitimli kişi sayısı oldukça fazladır. Memur, askeri personel ve sağlık personeli yetişmiştir. Köy gittikçe okuma düzeyini geliştirmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT

yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cemalletin Yıldız, Seddülbahir Kahramanları, s.77

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]