Kloralhidrat

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kloralhidrat, (CCl3-CH(OH)2) uyku getiren bir ilaç. Tedavi dozlarında alındığında sekiz saat kadar süren tabii bir uyku sağlar. Fakat ilacın deri ve mukoza zarı üzerinde yan etkisi olduğu için doktor tavsiyesine göre alınmalıdır. Gaba A reseptöründe pozitif allosterik modülatör olarak etki göstermektedir.

Aşırı dozlarda alınması solunum çöküntüsü, kan basıncı düşüşü ve kalbe zarar meydana getirir. Kloralhidrat, klorala su ilavesiyle elde edilen kristalize bir toz şeklindedir.

Nakavt damlaları veya Mickey Finns olarak isimlendirilen sıvı kloral ve alkol karışımı, geçici zehirlenmelere sebep olur. Bu ilaç devamlı alındığı takdirde alışkanlık meydana getirir. Devamlı kullananlarda ayrıca ağır gastrit vakalarına rastlanabilir.

Bu madde vücutta alkole dönüşerek etki de göstermektedir.Ölüm taklidi durum oluşturmak için de kullanılabilir. Yuksek doz alındığında solunum yuzeyselleşir, filiform nabız alınır cilt rengi soluklaşır, dışarıdan hiçbir şekilde nabız ve solunum bulguları alamazsınız. Tıpta Kellecy sendromu olarak da bilinir..